Dotacje unijne 2014
Kto może liczyć na pomoc z nowego budżetu UE? Przede wszystkim przedsiębiorcy, także ci najmniejsi. Jednak dzięki realizacji niektórych inwestycji mogą skorzystać wszyscy Polacy.
Przez ostatnie miesiące trwały burzliwe dyskusje o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Polska ma otrzymać 105,8 mld euro. To o 4,3 mld euro więcej niż w ostatnim unijnym budżecie. Pierwszy raz w historii budżet UE będzie mniejszy od poprzedniego. Mimo to nasz kraj będzie największym beneficjentem.
72,9 mld euro - tyle trafi do naszego kraju na realizację polityki spójności (dla porównania - polityka rolna pochłonie 28,5 mld euro). To więcej o 3,9 mld euro niż w latach 2007-2013. Te środki zostaną przeznaczone na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE. Ponadto Rada Europejska zdecydowała, że poziom zaangażowania środków unijnych w poszczególnych regionach kraju wzrośnie z 75 proc. do 85 proc. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie maksymalny udział będzie o 5 proc. niższy niż w pozostałej części kraju. Wyższy poziom dofinansowania unijnych projektów oznacza 11 mld euro oszczędności.
Infrastruktura i środowisko
W latach 2014-2020 unijne dotacje trafią do Polski głównie w celu poprawy stanu infrastruktury i środowiska. To dobra wiadomość z punktu widzenia rozwoju naszego kraju, bo takie inwestycje nie tylko poprawiają jakość naszego życia, ale również sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy. Rekordzistą jest woj. śląskie - dostanie ponad 3 mld euro.
To jednak nie wszystko, bo każdy region ma szanse na dodatkowe dotacje w ramach programów przyznawanych krajom członkowskim na szczeblu krajowym. Większość środków będzie dostępna w ramach doskonale znanego nad Wisłą programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego główny cel to - jak czytamy w projekcie programu, który w listopadzie wciąż jeszcze poddawano konsultacjom społecznym - "wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej".
Zobacz także: Gwarancje de minimis - jak to działa?
Rozwój technologii i eko-inwestycje
Małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry, a także fundusze kapitałowe będą mogły ubiegać się o wsparcie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, który zastąpi Innowacyjną Gospodarkę. Co ważne, w głównej mierze będą to dotacje bezzwrotne. Ich otrzymanie uzależnione jest od spełnienia wszystkich formalności (zasady realizacji programu znajdują się tutaj). Inteligentny Rozwój umożliwi wspieranie badań naukowych i rozwój nowych technologii.
Przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału, nie muszą interesować się tylko programem Inteligentny Rozwój.
Od lat Bruksela przywiązuje duże znaczenie do troski o stan środowiska naturalnego, dlatego w nowej perspektywie finansowej kilkadziesiąt miliardów euro jest zarezerwowane na wsparcie inwestycji ekologicznych. Także i w tym przypadku chodzi o bezzwrotne dotacje.
Wsparcie dla eksporterów
Firmy powinny pamiętać o dwóch instrumentach umożliwiających pozyskiwanie wsparcia z innych funduszy niż krajowe. Taką możliwość daje m.in. program Horyzont 2020. To największy w historii program finansowania badań naukowych w Unii (wart ponad 70 mld euro, z czego kilka miliardów przypadnie Polsce), które mają m.in. wzmocnić rolę UE w przemyśle. W praktyce oznacza to np. możliwość sfinansowania prac badawczo-rozwojowych dzięki kredytowi otrzymanemu na preferencyjnych warunkach.
Z kolei eksporterzy będą mogli ubiegać się o wsparcie z programu COSME. Do jego celów należy m.in. wspieranie tworzenia i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz poprawa i wzmacnianie ich konkurencyjności. Program ma ułatwić dostęp do finansowania w formie kapitału własnego i pożyczek.
Nie tylko dla młodych
W nowej perspektywie finansowej będzie funkcjonował także program operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (następca programu Kapitał Ludzki).
Jego celem jest m.in. wsparcie na rynku pracy osób mających od 15 do 24 lat. Z jego dobrodziejstw będą mogły także korzystać osoby starsze, bo wesprze działania zmierzające do wzrostu zatrudnienia, poprawy mobilności pracowników oraz inwestowania w edukację. Pieniądze z programu mają ponadto wspierać działalność przedsiębiorstw oraz organizowanie staży i praktyk zagranicznych z zakresu kształcenia zawodowego.
Mariusz Tomczak
Zobacz także: Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych
Bankofirma
02018.04.17Wspieramy firmy od startu! Najnowsza kampania PKO Banku Polskiego dla firm
więcejDla początkującego przedsiębiorcy jednym z najważniejszych etapów rozpoczęcia działalności jest wybór odpowiedniej oferty finansowania. W odpowiedzi na te potrzeby PKO Bank Polski wspólnie z PKO Leasing, w nowej kampanii reklamowej zachęca przedsiębiorców do skorzystania z konkretnych produktów: Pożyczki na Start do 100 tys. zł na dowolny cel oraz leasingu do 120 tys. zł na pojazdy do 3,5t!
Bankofirma
02018.04.11Ufać znaczy kontrolować. Daj pracownikowi kartę debetową
więcejPaliwo do służbowego auta, biznesowy lunch czy kilkudniowa delegacja – musisz zapewnić swojemu pracownikowi fundusze na ten cel. Trzymanie i rozliczanie gotówki w firmie rodzi mnóstwo problemów z kontrolą finansową – skorzystaj więc z karty do firmowego konta. A ponieważ ufać znaczy kontrolować, zamiast kredytowej wybierz kartę debetową.
Bankofirma
02018.03.20Rodzinne firmy wchodzą w świat nowych technologii
więcejRodzinne firmy, które powstawały w pierwszym etapie rodzącej się w Polsce przedsiębiorczości, czyli na początku lat 90., trafiają dziś poprzez sukcesję w ręce kolejnego pokolenia. Młodzi ludzie starają się modernizować biznesy zarządzane przez rodziców lub dziadków.
Bankofirma
02018.03.20Na fali przedsiębiorczości. Weź udział w konkursie Gdyński Biznesplan
więcejPodobno w biznesie nie ma miejsca na spontaniczność. Działalność powinna być dobrze zaplanowana. Przed rozpoczęciem inwestowania wypadałoby zrobić rozeznanie rynku, określić szanse i zagrożenia. Wielu młodych przedsiębiorców doskonale zdaje sobie z tego sprawę, jednak brakuje im pieniędzy, know-how lub wsparcia w rozpoczęciu działania.
Bankofirma
02018.03.13Pożyczaj i rozwijaj firmę – kredyty dla firm szansą na rozwój
więcejPolska gospodarka rośnie w tempie najszybszym od blisko dekady. Inwestycje w ostatnim kwartale 2017 r. przyspieszyły aż o 11 proc. Koszty kredytów dla firm pozostają na niskim poziomie, dlatego trudno wyobrazić sobie lepszy moment na zrealizowanie perspektywicznego i dochodowego projektu.
Bankofirma
02018.03.08W ZenCard można płacić gotówką
więcejZenCard, należące do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego, wprowadziło nowe rozwiązanie, dzięki któremu z programów lojalnościowych mogą korzystać także klienci dokonujący płatności gotówkowych, a nie tylko kartą.