2013.12.18

Dotacje unijne 2014

Kto może liczyć na pomoc z nowego budżetu UE? Przede wszystkim przedsiębiorcy, także ci najmniejsi. Jednak dzięki realizacji niektórych inwestycji mogą skorzystać wszyscy Polacy.

Przez ostatnie miesiące trwały burzliwe dyskusje o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Polska ma otrzymać 105,8 mld euro. To o 4,3 mld euro więcej niż w ostatnim unijnym budżecie. Pierwszy raz w historii budżet UE będzie mniejszy od poprzedniego. Mimo to nasz kraj będzie największym beneficjentem.

72,9 mld euro - tyle trafi do naszego kraju na realizację polityki spójności (dla porównania - polityka rolna pochłonie 28,5 mld euro). To więcej o 3,9 mld euro niż w latach 2007-2013. Te środki zostaną przeznaczone na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE. Ponadto Rada Europejska zdecydowała, że poziom zaangażowania środków unijnych w poszczególnych regionach kraju wzrośnie z 75 proc. do 85 proc. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie maksymalny udział będzie o 5 proc. niższy niż w pozostałej części kraju. Wyższy poziom dofinansowania unijnych projektów oznacza 11 mld euro oszczędności.

Infrastruktura i środowisko

W latach 2014-2020 unijne dotacje trafią do Polski głównie w celu poprawy stanu infrastruktury i środowiska. To dobra wiadomość z punktu widzenia rozwoju naszego kraju, bo takie inwestycje nie tylko poprawiają jakość naszego życia, ale również sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy. Rekordzistą jest woj. śląskie - dostanie ponad 3 mld euro.

To jednak nie wszystko, bo każdy region ma szanse na dodatkowe dotacje w ramach programów przyznawanych krajom członkowskim na szczeblu krajowym. Większość środków będzie dostępna w ramach doskonale znanego nad Wisłą programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego główny cel to - jak czytamy w projekcie programu, który w listopadzie wciąż jeszcze poddawano konsultacjom społecznym - "wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej".

Zobacz także: Gwarancje de minimis - jak to działa?

Rozwój technologii i eko-inwestycje

Małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry, a także fundusze kapitałowe będą mogły ubiegać się o wsparcie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, który zastąpi Innowacyjną Gospodarkę. Co ważne, w głównej mierze będą to dotacje bezzwrotne. Ich otrzymanie uzależnione jest od spełnienia wszystkich formalności (zasady realizacji programu znajdują się tutaj). Inteligentny Rozwój umożliwi wspieranie badań naukowych i rozwój nowych technologii.

 • Przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału, nie muszą interesować się tylko programem Inteligentny Rozwój.

Od lat Bruksela przywiązuje duże znaczenie do troski o stan środowiska naturalnego, dlatego w nowej perspektywie finansowej kilkadziesiąt miliardów euro jest zarezerwowane na wsparcie inwestycji ekologicznych. Także i w tym przypadku chodzi o bezzwrotne dotacje.

Wsparcie dla eksporterów

Firmy powinny pamiętać o dwóch instrumentach umożliwiających pozyskiwanie wsparcia z innych funduszy niż krajowe. Taką możliwość daje m.in. program Horyzont 2020. To największy w historii program finansowania badań naukowych w Unii (wart ponad 70 mld euro, z czego kilka miliardów przypadnie Polsce), które mają m.in. wzmocnić rolę UE w przemyśle. W praktyce oznacza to np. możliwość sfinansowania prac badawczo-rozwojowych dzięki kredytowi otrzymanemu na preferencyjnych warunkach.

Z kolei eksporterzy będą mogli ubiegać się o wsparcie z programu COSME. Do jego celów należy m.in. wspieranie tworzenia i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz poprawa i wzmacnianie ich konkurencyjności. Program ma ułatwić dostęp do finansowania w formie kapitału własnego i pożyczek.

Nie tylko dla młodych

 • W nowej perspektywie finansowej będzie funkcjonował także program operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (następca programu Kapitał Ludzki).

Jego celem jest m.in. wsparcie na rynku pracy osób mających od 15 do 24 lat. Z jego dobrodziejstw będą mogły także korzystać osoby starsze, bo wesprze działania zmierzające do wzrostu zatrudnienia, poprawy mobilności pracowników oraz inwestowania w edukację. Pieniądze z programu mają ponadto wspierać działalność przedsiębiorstw oraz organizowanie staży i praktyk zagranicznych z zakresu kształcenia zawodowego.

Mariusz Tomczak

Zobacz także: Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych

  • Bankofirma

   02017.02.23

   Firmy rodzinne podnoszą głowę

   Właściciele polskich firm rodzinnych wciąż tkwią w kompleksach. Tymczasem nie ma się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie – Polacy coraz bardziej doceniają rodzinny biznes i są gotowi więcej płacić za jego produkty i usługi

   więcej
  • Bankofirma

   02017.01.23

   Rozwój bez stresu

   Przedsiębiorcy, którzy odnoszą sukcesy, są roztropni i świadomi losowych zdarzeń, które mogą zaburzyć nawet najlepszy plan rozwoju. Dla tych, którzy nie chcą się martwić finansowymi konsekwencjami czasowego przestoju w działalności, PKO Bank Polski przygotował ubezpieczenie spłaty Pożyczki MSP

   więcej
  • Bankofirma

   02017.01.20

   Kredyt na jeden „klik”

   Jednoosobowe firmy coraz chętniej korzystają z kredytów w bieżącej działalności. Mikroprzedsiębiorcy ceniący sobie szybkość, elastyczność i wygodę mogą teraz sięgnąć po dodatkowe finansowanie bez wychodzenia z domu czy biura – poprzez serwis iPKO

   więcej
  • Bankofirma

   02016.12.30

   Rok 2016 w bankowości małych i średnich firm w PKO Banku Polskim

   Atrakcyjna oferta rachunków dla firm, możliwość skorzystania z nowego „kredytu na jedno kliknięcie” w szybki i uproszczony sposób, zwiększenie efektywności biznesu leasingowego dzięki zakupowi 100 proc. akcji Raiffeisen-Leasing Polska, poszerzona oferta gwarancji spłaty kredytów. W 2016 roku PKO Bank Polski skutecznie umacniał pozycję czołowego partnera dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

   więcej
  • Bankofirma

   02016.12.15

   Wsparcie na starcie

   Współpraca branżowych liderów ze start-upami przynosi korzyści obu stronom. Wiodąca w danym sektorze rynku firma, jak PKO Bank Polski, może dzięki temu szybciej reagować na potrzeby klientów, a młodzi przedsiębiorcy zyskują możliwość dynamicznego rozwoju i wdrażania swoich innowacyjnych pomysłów na coraz większą skalę

   więcej
  • Bankofirma

   02016.12.08

   SZKŁOMAL - Lubawa. Okna na cały świat

   Strategia konkurowania ceną jest bardzo krótkowzroczna. Zawsze znajdzie się ktoś, kto złoży ofertę niższą o symboliczny grosz. A ja odpowiadam już nie tylko za siebie, ale i 150-osobowy zespół, dlatego muszę szukać innych przewag konkurencyjnych – mówi Piotr Truszczyński, prezes firmy SZKŁOMAL

   więcej
  Pokaż więcej