2013.12.18

Dotacje unijne 2014

Kto może liczyć na pomoc z nowego budżetu UE? Przede wszystkim przedsiębiorcy, także ci najmniejsi. Jednak dzięki realizacji niektórych inwestycji mogą skorzystać wszyscy Polacy.

Przez ostatnie miesiące trwały burzliwe dyskusje o nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Polska ma otrzymać 105,8 mld euro. To o 4,3 mld euro więcej niż w ostatnim unijnym budżecie. Pierwszy raz w historii budżet UE będzie mniejszy od poprzedniego. Mimo to nasz kraj będzie największym beneficjentem.

72,9 mld euro - tyle trafi do naszego kraju na realizację polityki spójności (dla porównania - polityka rolna pochłonie 28,5 mld euro). To więcej o 3,9 mld euro niż w latach 2007-2013. Te środki zostaną przeznaczone na wyrównywanie poziomu rozwoju między krajami i regionami UE. Ponadto Rada Europejska zdecydowała, że poziom zaangażowania środków unijnych w poszczególnych regionach kraju wzrośnie z 75 proc. do 85 proc. Wyjątkiem jest Mazowsze, gdzie maksymalny udział będzie o 5 proc. niższy niż w pozostałej części kraju. Wyższy poziom dofinansowania unijnych projektów oznacza 11 mld euro oszczędności.

Infrastruktura i środowisko

W latach 2014-2020 unijne dotacje trafią do Polski głównie w celu poprawy stanu infrastruktury i środowiska. To dobra wiadomość z punktu widzenia rozwoju naszego kraju, bo takie inwestycje nie tylko poprawiają jakość naszego życia, ale również sprzyjają tworzeniu nowych miejsc pracy. Rekordzistą jest woj. śląskie - dostanie ponad 3 mld euro.

To jednak nie wszystko, bo każdy region ma szanse na dodatkowe dotacje w ramach programów przyznawanych krajom członkowskim na szczeblu krajowym. Większość środków będzie dostępna w ramach doskonale znanego nad Wisłą programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego główny cel to - jak czytamy w projekcie programu, który w listopadzie wciąż jeszcze poddawano konsultacjom społecznym - "wsparcie gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów i przyjaznej środowisku oraz sprzyjającej spójności terytorialnej i społecznej".

Zobacz także: Gwarancje de minimis - jak to działa?

Rozwój technologii i eko-inwestycje

Małe i średnie przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry, a także fundusze kapitałowe będą mogły ubiegać się o wsparcie z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój, który zastąpi Innowacyjną Gospodarkę. Co ważne, w głównej mierze będą to dotacje bezzwrotne. Ich otrzymanie uzależnione jest od spełnienia wszystkich formalności (zasady realizacji programu znajdują się tutaj). Inteligentny Rozwój umożliwi wspieranie badań naukowych i rozwój nowych technologii.

 • Przedsiębiorcy, którym brakuje kapitału, nie muszą interesować się tylko programem Inteligentny Rozwój.

Od lat Bruksela przywiązuje duże znaczenie do troski o stan środowiska naturalnego, dlatego w nowej perspektywie finansowej kilkadziesiąt miliardów euro jest zarezerwowane na wsparcie inwestycji ekologicznych. Także i w tym przypadku chodzi o bezzwrotne dotacje.

Wsparcie dla eksporterów

Firmy powinny pamiętać o dwóch instrumentach umożliwiających pozyskiwanie wsparcia z innych funduszy niż krajowe. Taką możliwość daje m.in. program Horyzont 2020. To największy w historii program finansowania badań naukowych w Unii (wart ponad 70 mld euro, z czego kilka miliardów przypadnie Polsce), które mają m.in. wzmocnić rolę UE w przemyśle. W praktyce oznacza to np. możliwość sfinansowania prac badawczo-rozwojowych dzięki kredytowi otrzymanemu na preferencyjnych warunkach.

Z kolei eksporterzy będą mogli ubiegać się o wsparcie z programu COSME. Do jego celów należy m.in. wspieranie tworzenia i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz poprawa i wzmacnianie ich konkurencyjności. Program ma ułatwić dostęp do finansowania w formie kapitału własnego i pożyczek.

Nie tylko dla młodych

 • W nowej perspektywie finansowej będzie funkcjonował także program operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (następca programu Kapitał Ludzki).

Jego celem jest m.in. wsparcie na rynku pracy osób mających od 15 do 24 lat. Z jego dobrodziejstw będą mogły także korzystać osoby starsze, bo wesprze działania zmierzające do wzrostu zatrudnienia, poprawy mobilności pracowników oraz inwestowania w edukację. Pieniądze z programu mają ponadto wspierać działalność przedsiębiorstw oraz organizowanie staży i praktyk zagranicznych z zakresu kształcenia zawodowego.

Mariusz Tomczak

Zobacz także: Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych

  • Bankofirma

   02016.09.16

   Akcjonariat pracowniczy w Polsce szansą na szybszy rozwój gospodarki, firm i jednostek

   W Polsce pracownicy mogą mieć większy wpływ na przyszłość swoich przedsiębiorstw oraz czerpać zyski z ich rozwoju - przekonywali uczestnicy debaty w Krynicy-Zdroju

   więcej
  • Bankofirma

   02016.09.15

   Raporty, których nikt nie rozumie

   Specjaliści zajmujący się monitorowaniem ryzyka w firmach bywają traktowani jako zło konieczne: pozycja kosztowa, wytwórnia raportów których nikt nie czyta i nie rozumie. Tymczasem bardzo niewiele potrzeba, aby ten „koszt” przynosił firmie konkretną biznesową korzyść. Kluczem do sukcesu jest rozumienie prawdziwych potrzeb osób zarządzających spółką

   więcej
  • Bankofirma

   02016.08.24

   TKANFARB: sukces utkany z pasji

   Inteligentne ubrania? Szybciej niż się spodziewamy. Rodzinna firma z Łodzi jest gotowa i na tę rewolucję. Od lat bowiem łączy tradycję łódzkiego przemysłu włókienniczego z innowacyjnością. TKANFARB dba o to, by oferowany klientom materiał był czymś więcej niż tylko prostym splotem nitek

   więcej
  • Bankofirma

   02016.08.08

   Nieodzowne dla przedsiębiorców

   Co piąta karta płatnicza w naszym kraju ma logo PKO. Ciesząc się zaufaniem klientów, PKO Bank Polski oferuje kolejne innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorców

   więcej
  • Bankofirma

   02016.08.04

   Burza z pomysłami

   Skąd wziąć dobry pomysł? Najlepiej spowodować burzę… mózgów. Jest to ciekawa alternatywa dla spotkania, podczas którego zamiast twórczej dyskusji odbywa się „bicie piany”. Sprzyja wypracowaniu innowacyjnych rozwiązań, pomaga budować twórczą atmosferę w zespole, a jednocześnie integruje jego członków

   więcej
  • Bankofirma

   02016.07.27

   SAS – Choszczno. Nigdy nie można poczuć się sytym

   Najlepszą reklamą i wizytówką firmy z Choszczna jest bowiem najwyższa jakość oraz bezpieczeństwo produkcji, dzięki którym SAS od lat współpracuje z czołowymi firmami krewetkowymi z Niemiec i Szwecji.

   więcej
  Pokaż więcej