2015.01.08

Gwarancje de minimis: jak z nich skorzystać?

Gwarancja de minimis to program rządowego wsparcia dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, w ramach którego firmy mogą uzyskać zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego i inwestycyjnego.

 Gwarancje de minimis: jak z nich skorzystać?

W pierwszych miesiącach funkcjonowania program obejmował tylko kredyty obrotowe przeznaczone na finansowanie bieżących wydatków firmy związanych m.in. z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą, zapłatą składek ZUS czy wypłatą wynagrodzeń dla pracowników. Od listopada 2013 roku gwarancje de minimis obejmują także kredyty inwestycyjne.

Proste zasady

Gwarancje na zabezpieczenie kredytów inwestycyjnych są udzielane maksymalnie na okres 99 miesięcy, a kredytów obrotowych – na 27 miesięcy. W obu przypadkach wysokość gwarancji może sięgać nawet 60 proc. kwoty kredytu, a jej maksymalna wysokość to 3,5 mln zł. Wszelkie formalności związane z uzyskaniem gwarancji są realizowane bezpośrednio w PKO Banku Polskim, dzięki czemu klient może uzyskać finansowanie kredytem inwestycyjnym lub obrotowym nawet w jeden dzień. O udzielenie kredytu zabezpieczonego gwarancją spłaty kredytu mogą się ubiegać przedsiębiorstwa niezależnie od stażu firmy. Proste zasady udzielania wsparcia oraz brak powiązania z konkretnym projektem powodują, że pomocą de minimis zainteresowani są przede wszystkim najmniejsi uczestnicy rynku.

De minimis krok po kroku

1. Wypełnienie i złożenie wniosku w PKO Banku Polskim

Pierwszym krokiem, który musi wykonać przedsiębiorca, jest wypełnienie odpowiednich dokumentów i złożenie ich w jednym z oddziałów. Chodzi o wniosek o kredyt i wniosek o udzielenie gwarancji, w których znajdują się wszelkie niezbędne informacje.

2. Podjęcie decyzji o udzieleniu gwarancji i objęciu kredytu gwarancją

Złożone przez klienta wnioski rozpatruje PKO Bank Polski. Zgodnie z procedurami przeprowadza analizę zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz sprawdza, czy klient spełnia wymogi formalne do uzyskania gwarancji. Jeśli ocena zdolności kredytowej jest pozytywna i przedsiębiorca spełnia wymagane warunki,  Bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu i zabezpieczeniu go w formie gwarancji de minimis. Wraz z podpisaniem umowy kredytowej kredytobiorca na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego wystawia weksel własny wraz z deklaracją wekslową i oświadczeniem o poddaniu się egzekucji. W dniu udzielenia gwarancji PKO Bank Polski wydaje przedsiębiorcy zaświadczenie o wysokości otrzymanej pomocy de minimis.

3. Zapłata prowizji

Od udzielonej gwarancji Bank pobiera opłatę prowizyjną w wysokości 0,5 proc. w stosunku rocznym. Prowizja jest pobierana z góry za okresy roczne.

Zobowiązania z tytułu gwarancji

A co jeśli kredytobiorca nie wywiąże się z umowy spłaty kredytu? W takiej sytuacji następuje realizacja gwarancji i windykacja.  Bank kredytujący wzywa Bank Gospodarstwa Krajowego do zapłaty. BGK wykonuje zobowiązanie z tytułu gwarancji w terminie 15 dni roboczych od daty otrzymania kompletnego wezwania. Po dokonaniu wypłaty z gwarancji BGK od wypłaconej kwoty nalicza odsetki w wysokości 4-krotności obowiązującej stopy  kredytu lombardowego NBP. Działania windykacyjne, w tym mające na celu zawarcie ugody, porozumienia, prowadzone są przez PKO Bank Polski.

Michał Zwoliński
Ekspert PKO Banku Polskiego

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png