2015.07.27

„B” jak bezpieczna bankowość

„Bankowali bezpiecznie”, czyli jak? Nie dali złowić się w sieć phishingu i nie padli ofiarą cyberprzestępców. Wypełnili bezbłędnie nasz test wiedzy, zwyciężyli i zdobyli nagrody. Znamy już laureatów konkursu „Bankuj bezpiecznie”. Jakie są ich rady dotyczące korzystania z bankowości?

Bankuj bezpiecznie - aplikacja

  • Przez dwa tygodnie na Facebooku PKO Banku Polskiego internauci mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z bankowości elektronicznej. W tym czasie ponad 600 osób zmierzyło się w rywalizacji. Jej uczestnicy, rozwiązując interaktywne zadania quizowe, nauczyli się rozpoznawać różne rodzaje oszustw internetowych, a także poznali mechanizmy obrony przed nimi.

Laureaci konkursu „Bankuj bezpiecznie” radzą:

Bezpieczne bankowanie to przestrzeganie elementarnych zasad, które mogą uchronić to, co cenne, czyli nasze pieniądze:

  1. Uważaj na fałszywe maile.
  2. Sprawdzaj adres strony logowania.
  3. Aktualizuj przeglądarkę i antywirusa.
  4. Pilnuj danych swojej karty.
  5. Stosuj się do procedur własnego banku.

Przemysław R., Janów

Wyrażenie „bezpiecznie bankować” możemy sparafrazować starym i mądrym przysłowiem, a mianowicie "przezorny zawsze ubezpieczony". Jeśli chodzi o internet należy stosować tzw. zasadę ograniczonego zaufania - nigdy nie podawać nikomu swoich danych, nie korzystać z linków wysyłanych drogą mailową, które rzekomo mają nas przekierować na oficjalną stronę banku - tak działają oszuści! Niestety ludzie nieświadomi zagrożeń jakie z tego płyną, widząc groźnie brzmiący nagłówek elektronicznej wiadomości pt. „Natychmiast dokonaj autoryzacji, w przeciwnym razie dostęp do konta będzie zablokowany!” połykają haczyk i bach - po nich, bo przecież strona, do której przekierowała ich wiadomość wyglądała identycznie jak ta prawdziwa... Potem pozostaje już tylko płacz i zgrzytanie zębów - a można było tego uniknąć.

Uważam, że należy uświadamiać ludzi o czyhających na nich niebezpieczeństwach, dlatego kampanie informujące i przestrzegające przed takimi zagrożeniami są niezwykle potrzebne. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, jak bardzo narażeni są na działania przestępców, a niestety nie ominą oni nikogo - dlatego też powinniśmy mieć świadomość tego, jak taki oszust działa i wyprowadzić go w kozi róg - krzyżując mu plany i nie dając się nabrać! Tak właśnie zachowuje się świadomy użytkownik internetu, a jak wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć.

W obecnych czasach nawet sam program antywirusowy nie zapewnia nam 100 proc. bezpieczeństwa, choć - jak wiadomo - ułatwi nam walkę ze złośliwym oprogramowaniem. Powinniśmy być czujni i wziąć sprawy w swoje ręce - regularnie zmieniać hasła dostępowe, dbać o to, aby nie były banalne - wbrew pozorom rozszyfrowanie kombinacji imienia, nazwiska, czy imienia psa z datą urodzenia to bułka z masłem dla przeciętnego hakera, próbującego włamać się nam na konto. Zatrważający jest fakt, że wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy - a przecież takie informacje można uzyskać bez problemu, w ciągu kilku sekund - chociażby z czyjegoś profilu na Facebooku. Reasumując - bankujmy bezpiecznie i dbajmy o to, aby nasi znajomi i rodzina byli świadomymi użytkownikami internetu - tak jak my!

Marta F., Końskie

„Bankować bezpiecznie” znaczy być świadomym nie tylko korzyści jakie płyną z usług bankowych - szczególnie bankowości elektronicznej, ale również zagrożeń, jakie mogą czyhać ze strony oszustów. Znaczy to, że zawsze trzeba pamiętać o podstawach bezpieczeństwa takich jak: aktualny antywirus, dobre hasło, dokładnym czytaniu poleceń, a w razie niepewności o możliwości kontaktu z bankiem.

Dariusz B., Lubko

Po zakończeniu konkursu aplikacja „Bankuj bezpiecznie” nadal przekazuje niezbędną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa w sieci i stale dostępna jest na naszym profilu na FB. Uruchomienie projektu to kolejny element szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej Banku prowadzonej także za pośrednictwem naszego portalu.

Olga Kamionek
Starszy specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

"Bankuj bezpiecznie" z PKO Bankiem Polskim

loaderek.gifoverlay.png