2015.03.11

Wszystko o IKO. Odcinek 2: wypłata gotówki z bankomatu kodem i czekiem BLIK

Użytkownicy aplikacji IKO mogą wypłacać gotówkę bez użycia karty z 10 000 bankomatów w całej Polsce. Jeśli zapomniałeś portfela, możesz zaopatrzyć się w gotówkę za pomocą telefonu z IKO. To bardzo proste!

Aplikacja IKO umożliwia między innymi wypłatę gotówki z bankomatów bez użycia karty. Wystarczy uruchomić IKO na swoim telefonie i przepisać kod BLIK z aplikacji na klawiaturze bankomatu, a w kilkadziesiąt sekund zrealizujesz wypłatę pieniędzy. Wypłata gotówki bez użycia karty jest także możliwa za pomocą wcześniej wygenerowanego czeku BLIK i w tym przypadku w ogóle nie musisz mieć przy sobie telefonu!

Wypłata z bankomatu kodem BLIK

Aby wypłacić gotówkę z bankomatu bez użycia karty, należy na ekranie bankomatu wybrać opcję "Wypłata BLIK", a następnie język, kwotę transakcji oraz opcję wydruku potwierdzenia - dokładnie tak samo, jak w przypadku wypłaty gotówki przy użyciu karty płatniczej.

Bankomat wyświetli następnie formularz do wpisania 6-cyfrowego kodu BLIK. Uruchamiamy aplikację IKO i logujemy się kodem PIN nadanym przy aktywacji IKO. Na ekranie startowym aplikacji będzie widoczny 6-cyfrowy kod BLIK, ważny przez 2 minuty. Po wprowadzeniu kodu z aplikacji na ekranie bankomatu, akceptujemy transakcję w bankomacie, a następnie w aplikacji IKO przyciskiem "TAK" (lub kodem PIN, w zależności od indywidualnych ustawień bezpieczeństwa).

Domyślnie w przypadku transakcji powyżej 100 złotych realizowanych w bankomatach aplikacja prosi o kod PIN, ale w systemie bankowości internetowej iPKO można ten limit dowolnie zmieniać. Po potwierdzeniu transakcji bankomat wyda gotówkę oraz wydruk, jeśli wybraliśmy wcześniej taką opcję.

Wypłata z bankomatu czekiem BLIK

Na ekranie bankomatu wybierz opcję "Wypłata BLIK". Następnie wybierz język, kwotę oraz zdecyduj czy bankomat ma wydrukować papierowe potwierdzenie transakcji. Bankomat wyświetli formularz do wpisania numeru kodu/czeku BLIK. Wprowadź 9-cyfrowy czek BLIK i wciśnij przycisk "akceptuj". Bankomat poprosi następnie o wprowadzenie nadanego wcześniej w bankowości internetowej iPKO/Inteligo 4-cyfrowego kodu PIN do czeków BLIK. Po przyciśnięciu przycisku "akceptuj", bankomat potwierdzi realizację transakcji, a następnie wypłaci gotówkę i wydrukuje potwierdzenie (jeśli wybrałeś wcześniej taką opcję).

Obecnie klienci korzystający z IKO mogą wypłacać gotówkę za pomocą aplikacji z bankomatów PKO Banku Polskiego, a także sieci Euronet, BZ WBK, Banku Millennium i ING Banku Śląskiego. Łącznie to 10 000 maszyn w całej Polsce!

  • W ramach promocji do 30 kwietnia 2015 r. Bank nie pobiera prowizji za wypłaty gotówki z bankomatów obcych przy użyciu kodu BLIK i czeku BLIK z aplikacji IKO.

Karolina Tomczak
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Wszystko o IKO. Odcinek 1: aktywacja

Początek końca ery gotówki

loaderek.gifoverlay.png