2014.05.12

Aplikacja NBP Safe - wirtualny sejf Narodowego Banku Polskiego

7 kwietnia Narodowy Banka Polski wprowadził do obiegu banknoty z lepszymi, bardziej nowoczesnymi zabezpieczeniami. Zapowiedział jednak, że zarówno stare, jak i nowe będą ważne bezterminowo. Nie trzeba więc martwić wymianą. Warto natomiast sprawdzić, co zmieniło się w zabezpieczeniach

  • Najprościej zrobić to za pomocą aplikacji NBP Safe, której zaktualizowana wersja jest dostępna bezpłatnie w App Store dla smartfonów i tabletów firmy Apple oraz w Google Play dla urządzeń z Androidem.

Przewodnik po aplikacji

Celem aplikacji jest informowanie o nowych zabezpieczeń banknotów. Jednak NBP Safe ma też wiele innych ciekawych funkcjonalności. Menu aplikacji jest bardzo proste i przejrzyste. Oprócz sprawdzenia jak wyglądają pieniądze wprowadzone w kwietniowym obiegu, można skorzystać z opcji „Waluty”, gdzie znajdziemy aktualne kursy blisko czterdziestu walut z całego świata oraz prosty w użyciu kalkulator walutowy.

Dalej, w „Banknoty w obiegu od 2014 r.” można dokładnie przyjrzeć się nowym biletom płatniczym NBP i zapoznać z najnowszymi zmianami w zabezpieczeniach. Zarówno w świetle UV, jak i normalnym.

Prostym suwakiem można regulować „prześwietlenie” banknotu, dzięki czemu widoczne są m.in. znaki wodne. Dodatkowo, kliknięcie w ikonkę dwóch zachodzących na siebie kółek wyświetla na jego powierzchni pola, po dotknięciu których otwiera się zbliżenie na dany fragment oraz opis zabezpieczenia zastosowanego rozwiązania. W niektórych przypadkach przechylając smartfon można zobaczyć jak zmienia się np. kolor zabezpieczenia elementów chroniących przed fałszowaniem banknotów. Podobnie działa ikonka listy, ale tu wybieramy kolejne pozycje wg nazw zabezpieczeń, jak np. „farba zmienna optycznie” czy „Recto-verso”. Po kliknięci ikonki „i” dostępny jest opis pieniądza wraz z wymiarami oraz nazwiskiem projektanta. Oczywiście można obejrzeć zarówno awers, jak i rewers każdego banknotu oraz przybliżać obraz. Trzeba przyznać, że wygląda to całkiem efektownie, zwłaszcza możliwość zobaczenia pieniędzy w świetle UV.

Kolejną ciekawą pozycją na liście są „Monety”, czyli widok awersu, rewersu oraz krawędzi każdej monety będącej w obiegu w Polsce oraz ich krótki opis z wymiarami i wagą oraz rodzajem stopu.

„Wycofane banknoty” wprawią w nostalgię i przypomną czasy, gdy każdy był milionerem - w tej zakładce znajdziemy przedstawienie środków płatniczych z końca PRL-u oraz początków III RP – do momentu reformy i denominacji. Od niebieskawego banknotu 10 zł z Józefem Bemem aż do 2 000 000 zł z Ignacym Janem Paderewskim.

Dlaczego warto ściągnąć Aplikację NBP Safe?

Komu przyda się aplikacja NBP Safe? Z pewnością pasjonatom numizmatyki, finansów i zabezpieczeń, ale także każdemu, kto korzysta ze smartfonu i każdemu kto na co dzień posługuje się gotówką. Apka pomoże zapoznać się z nowymi banknotami i przypomnieć sobie zabezpieczenia starszych egzemplarzy, sprawdzi się również jako podręczny kalkulator walutowy. Warto mieć ją zawsze pod ręką.

Marcin Sikora

Czytaj także:

Nowy wizerunek banknotów

Pliki do pobrania

    loaderek.gifoverlay.png