ABC krwiodawstwa
Mimo olbrzymiego postępu medycyny i biotechnologii z nią związanych nic nie jest w stanie zastąpić krążącej w naszych żyłach krwi. A zapotrzebowanie na ten bezcenny lek z roku na rok rośnie.
Co warto wiedzieć?
Każdy potencjalny dawca przechodzi badania lekarskie i laboratoryjne (oznaczenie grupy krwi, morfologii, badania wirusologiczne), których wyniki może bezpłatnie otrzymać.
Dawcą może być osoba w wieku od 18 do 65 lat. W wyjątkowych przypadkach lekarz może wyrazić zgodę na oddanie krwi przez osobę powyżej 65. roku życia.
Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l tego drogocennego płynu. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml krwi, czyli mniej niż 10 proc. krążącej w organizmie.
Sama donacja nie zajmuje wiele czasu – to zaledwie kilka minut W ciągu kilku godzin nasz organizm uzupełnia ilość krwi, która została oddana, a dawca nie odczuwa żadnych dolegliwości.
Jak przygotować się do oddania krwi?
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
- być wyspanym i wypoczętym
- być zdrowym - nie można posiadać objawów przeziębienia (np. katar, kaszel, opryszczka)
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, biały ser, dżem)
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka, orzeszki ziemne i ciasta kremowe
- ograniczyć palenie papierosów; 2 godziny przed oddaniem krwi obowiązuje zakaz palenia
- nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi!)
Bezpośrednio przed oddaniem krwi wskazane jest wypić ok. 0,5 l płynów (woda mineralna, sok, herbata). Do zarejestrowania kandydata na dawcę krwi potrzebny jest dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość, z aktualnym miejscem zameldowania i nr PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja ubezpieczeniowa, paszport - nowy wzór z nr PESEL, książeczka wojskowa).
Oddawanie krwi krok po kroku
- Rejestracja: po przybyciu do punktu poboru krwi dawca wypełnia kwestionariusz, w którym wyraża m.in. pisemną zgodę na określony zabieg. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania.
- Pracownia analiz lekarskich: badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut.
- Gabinet lekarski:
- ● ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi;
- ● wywiad lekarski;
- ● badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, zwracając przede wszystkim uwagę na: wygląd ogólny, ciężar i temperaturę ciała, tętno, węzły chłonne, zmiany skórne;
- ● kwalifikacja do oddania krwi;
- Uzupełnienie płynów w organizmie: od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną.
- Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.
- Krótka regeneracja sił: po oddaniu krwi dawca przez chwilę pozostaje na miejscu, aby zregenerować siły. Opuszczając punkt poboru, otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4 500 kcal. - 8 tabliczek czekolady.
- Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Istnieje również możliwość otrzymania stosownego zaświadczenia potwierdzającego objętość oddanej krwi.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku!!!
Czytaj także:
Moja krew, Twoje życie
Krew to cenny dar jednak nie każdy i nie zawsze może się nim podzielić. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach nie można oddać krwi.
Bankopasje
02019.02.18#KandydatNaGwiazde – odcinek 2
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.01.30#KandydatNaGwiazde – odcinek 1
więcejMamy przyjemność zaprezentować nasz najnowszy cykl wideo: #KandydatNaGwiazde! Jego bohaterami będą laureaci nagrody Młodzieżowiec Miesiąca PKO Banku Polskiego.
Bankopasje
02018.11.23Pierwsza część sezonu Ekstraklasy 2018/19 – raport
więcejPierwsza część sezonu Lotto Ekstraklasy właśnie dobiegła końca. Przed laty lider tabeli zyskiwał na półmetku rozgrywek miano „mistrza jesieni”. Obecnie, po zmianach w regulaminie, ta część sezonu to tylko 1/3 całych rozgrywek. Najlepiej wypadła w niej Lechia Gdańsk, która zdobyła najwięcej punktów z drużyn w ligowej stawce.
Bankopasje
02018.11.09„Zwycięstwa z nawiązką rekompensują porażki”. Wywiad z szermierzem Tomaszem Motyką
więcejW najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się Międzynarodowy Turniej Szermierczy. Te wyjątkowe zawody organizowane są w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Rywalizację pod hasłem „Wspólnie przywróćmy blask polskiej szermierki” zaplanowano na 10 i 11 listopada na warszawskim Torwarze.
Bankopasje
02018.11.08Rusza Międzynarodowy Turniej Szermierczy z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości!
więcej10 i 11 listopada, już po raz trzeci, na warszawskim Torwarze odbędzie się Międzynarodowy Turniej Szermierczy. Zawody pod hasłem „Wspólnie przywróćmy blask polskiej szermierki” organizowane są przez Polski Klub Szermierczy. Ich sponsorem generalnym jest PKO Bank Polski.
Bankopasje
02018.09.05Przepis na udaną wycieczkę rowerową
więcejDobre towarzystwo, atrakcyjna trasa i smaczne przekąski to prosty sposób na udaną wycieczkę rowerową za miasto. Najważniejszy jest jednak rower – może być ładny, ale musi być bezpieczny. Warto zainwestować. Jaki powinien być rower?