2013.12.13

Bank mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Najbogatsza i najbardziej różnorodna kolekcja sztuki średniowiecznej w Polsce w zupełnie nowej i wyjątkowej oprawie. 11 grudnia Muzeum Narodowe w Warszawie otworzyło dla zwiedzających przebudowaną Galerię Sztuki Średniowiecznej. Mecenasem Galerii jest PKO Bank Polski, który kontynuuje wieloletnie zaangażowanie sponsorskie w działalność Muzeum Narodowego.

W Galerii Sztuki Średniowiecznej będzie można oglądać głównie obiekty z okresu późnego średniowiecza, pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski, a także eksponaty z zachodu Europy.

  • Ekspozycja została zaprojektowana tak, aby widzowie mogli lepiej zrozumieć olę sztuki w życiu religijnym czasów średniowiecza - epoce, w której nie istniało pojęcie sztuki we współczesnym znaczeniu.

W galerii eksponowane będą między innymi imponujące ołtarze skrzydłowe, sprzęty liturgiczne oraz obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy. Prezentacja dzieł pozwoli poznać niemal pełne spektrum wielu dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby drewnianej, kamiennej i alabastrowej oraz rzemiosła artystycznego.
 
- W PKO Banku Polskim nie mamy wątpliwości, że finansowanie kultury to jedna z najlepszych inwestycji. Mecenat nad Galerią Sztuki Średniowiecznej jest kolejnym - po konserwacji "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki i wystawie "Europa Jagellonica 1386-1572" - udanym projektem służącym utrwalaniu i upowszechnianiu dziedzictwa narodowego, wspieranym przez Bank. To także istotny etap współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie - podkreślił Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.
 
Mecenat kultury i sztuki pozostaje jednym z wiodących obszarów działalności sponsoringowej PKO Banku Polskiego. Oprócz Muzeum Narodowego w Warszawie, Bank wspiera działalność scen operowych i filharmonii (m.in. Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Opery Narodowej we Wrocławiu i Filharmonii Narodowej w Warszawie) oraz teatrów (m.in. Teatru Polskiego w Warszawie, Teatru IMKA w Warszawie, Teatru Polskiego w Szczecinie, Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi). Angażuje się także w festiwale filmowe i muzyczne (m.in. Gdynia Film Festiwal, XX Bydgoski Festiwal Operowy). Od dwóch lat PKO Bank Polski wspiera także projekt cyfrowej rekonstrukcji klasyki polskiej kinematografii.

Aleksandra Chacińska

  

 

Zobacz także: Zakończenie renowacji

loaderek.gifoverlay.png