2015.02.03

Fundacja PKO Banku Polskiego ofiarowała muzyczne zbiory Jana Webera Polskiemu Radiu

Kilkanaście tysięcy płyt, nut i partytur Jana Webera - jednego z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych - trafiło do Polskiego Radia. Z okazji 90-lecia istnienia PR, którego audycje informują i uczą kolejne pokolenia Polaków, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, Zbigniew Jagiełło przekazał ten bogaty zbiór rozgłośni.


Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, i Andrzej Siezieniewski, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

Sztuce radiowej Jan Weber nadał nowy wymiar. Muzykolog i popularyzator muzyki klasycznej - z Polskim Radiem związany od końca lat pięćdziesiątych - stworzył własny styl prezentacji utworów klasycznych. Swoją ogromną wiedzę przekazywał z pasją i humorem. Tworzył audycje dla tych, którzy nie obcują na co dzień z muzyką. Także wielu pianistów uważa, że w ich życiu odegrał ważniejszą rolę, niż większość pedagogów.

Znawca twórczości Chopina i Liszta, cenił jazz, lubił heavy-metal. Kolekcjonował płyty, partytury oraz… anegdoty i żarty rysunkowe. Swoją obszerną, wciąż pomnażaną kolekcję (w ocenie przyjaciół było to 20 metrów ustawionych pionowo płyt winylowych) chętnie udostępniał współpracownikom. Jednak przede wszystkim dzielił się nią ze słuchaczami. Mawiał, że jego ulubioną płytą zawsze jest ta, którą zdobył ostatnio.

  • Fundacja PKO Banku Polskiego umożliwiła spadkobiercom Jana Webera (zmarł w 1992 roku) przekazanie Polskiemu Radiu bogatego zbioru płyt, nut, partytur.

- Jako mecenas kultury mamy wpływ na formowanie wrażliwości społecznej, narodowej tożsamości i gustu Polaków. Dlatego z wielką satysfakcją przekazujemy muzyczne zbiory redaktora Jana Webera, który miłość do muzyki zaszczepił kilku pokoleniom. Wspieramy w ten sposób rozgłośnię w realizacji jej misji publicznej, której elementem jest m.in. edukacja muzyczna społeczeństwa – mówi prezes Zarządu PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło, członek Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia.

PKO Bank Polski od blisko stu lat łączy rozwój innowacyjnych rozwiązań biznesowych ze wspieraniem inicjatyw, mających na celu edukację i ochronę dziedzictwa narodowego. Mecenat kultury i sztuki jest jednym z ważniejszych obszarów działalności na rzecz społeczeństwa prowadzonej przez Bank. Uważamy, że jest to inwestycja w przyszłość kolejnych pokoleń. Nasza pomoc pozwala urzeczywistniać ambitne plany wielu instytucjom kulturalnym w całej Polsce, m.in.: Teatrowi Polskiemu, Filharmonii Narodowej, Operze Wrocławskiej, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy czy Muzeum Narodowemu. Bank został też partnerem strategicznym Narodowego Forum Muzyki, które będzie gościć wszystkie projekty muzyczne związane z inicjatywą "Wrocław europejską stolicą kultury 2016".

Wsparcie finansowe Banku, który włączył się do programu rekonstrukcji cyfrowej klasyki polskich filmów, umożliwia młodemu pokoleniu Polaków oglądanie dzieł rodzimej kinematografii w doskonałej jakości dźwięku i obrazu. W realizowanym projekcie KinoRP zdigitalizowanych zostało 19 filmów, m.in. komedie Stanisława Barei czy dzieła Andrzeja Wajdy. W ubiegłym roku cyfrowej rekonstrukcji zostały poddane filmy Juliusza Machulskiego. Bank od kilku lat jest także partnerem Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Lidia Sosnowska-Smogorzewska
Ekspert PKO Banku Polskiego

loaderek.gifoverlay.png