2014.05.09

Nagroda Główna PKO Banku Polskiego dla zwycięzcy SCRIPT PRO 2014

Scenariusz pt. "Plac zabaw" autorstwa Bartosza M. Kowalskiego i Stanisława Warwasa, opowiadający niewinnie zapowiadającą się historię grupy nastolatków świętujących zakończenie roku szkolnego, zdobył Nagrodę Główną PKO Banku Polskiego w konkursie SCIPT PRO 2014.

Nagroda to jednak nie wszystko. Prezes Banku, Zbigniew Jagiełło, zadeklarował również wsparcie realizacji jednego z finałowych scenariuszy.

Mecenat kultury i sztuki oraz wspieranie inicjatyw młodych ludzi jest jednym z najważniejszych obszarów działalności sponsoringowej Banku. Od dawna jesteśmy zaangażowani w projekty związane z X muzą, m.in poprzez uczestnictwo na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz w projekcie KinoRP, którego celem jest cyfrowa rekonstrukcja wybranych dzieł polskiej kinematografii. Teraz przyszła pora na wspieranie pracy młodych i początkujących polskich scenarzystów, a w dalszej kolekności - obiecujących filmów powstających na ich podstawie.

  • Wszyscy Finaliści Konkursu SCRIPT PRO 2014 otrzymają stypendia oraz konsultacje scenariuszowe prowadzone przez opiekunów artystycznych ze Szkoły Wajdy i Wajda Studio.

Konkurs Scenariuszowy SCRIPT PRO stanowi kontynuacje konkursu Hartley-Merrill. Pod nową nazwą jest organizowany już po raz czwarty. Jego organizatorami są: Szkoła Wajdy oraz Festiwal Off Plus Camera. Partnerem Głównym konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerami - Cinemax i Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Z roku na rok rośnie liczba scenariuszy, które zaistniały w konkursie, a potem zostały przeniesione na ekran. Oprócz filmów już zrealizowanych ("Lek wysokości", "Ki", "Jesteś bogiem", "Moja krew", "Komornik", "Stacja", "Bandyta", "Obietnica") na swoje premiery czekają kolejne - realizowane wg scenariuszy nagradzanych w ostatnich latach. W fazie produkcji są: "Letnie przesilenie" Michała Rogalskiego (Nagroda Główna w 2008 r.), "Mur" Dariusza Glazera (Nagroda Główna w 2012 r.), "Carte Blanche" Jacka Lusinskiego (finalista w 2012 r.) oraz "Bogowie" Krzysztofa Raka (finalista w 2013 r.).

Czytaj także:

Ocalić od zapomnienia

Najlepszy zawód

loaderek.gifoverlay.png