Nietypowe muzea
Słyszeliście kiedyś o muzeum ognia? Chcielibyście w muzealnych gablotach zobaczyć takie obiekty, jak siekiery, włosy czy… kiełbaski w sosie curry? Okazuje się, że placówek prezentujących tego typu nietypowe eksponaty jest znacznie więcej. Z okazji przypadającego na 18 maja Międzynarodowego Dnia Muzeów przybliżamy najciekawsze z nich.
Muzeum Diabła Polskiego "Przedpiekle"
To prywatne zbiory etnograficzne Zofii i Wiktoryna Grombczewskich udostępniane przez właścicieli w zwykłym bloku mieszkalnym w Warszawie. Można zobaczyć tam ok. 1600 eksponatów, na które składają się rzeźby, rysunki, grafiki, obrazy oraz bibeloty i bogata bibliografia poświęcone postaci Diabła Polskiego.
Pani Zofia Grombczewska opowiada: - Muzeum powstało w latach 50., gdy zbiór stał się tak duży, że mój mąż, aktor i etnograf, postanowił podzielić się nim z innymi. W Łęczycy, skąd pochodzi, postać Diabła Polskiego od dawien dawna zakorzeniona była w świadomości ludzi. Ludowi artyści obrazowali w swej twórczości liczne wyobrażenia diabła, a każda z jego postaci związana była z określoną legendą, opowiastką lub przysłowiem.
Adres: ul. Bukowińska 26/3, Warszawa
tel.: 22 843 55 35
Muzeum Siekier
Podobnie jak w "Przedpieklu" ciarki na plecach poczuć można w Muzeum Siekier, które mieści się w gospodarstwie agroturystycznym w Orzechówce. Oprócz siekier, zobaczyć można tu topory, maczugi, oszczepy. Niektóre eksponaty pochodzą z wykopalisk archeologicznych.
Adres: Wieś Orzechówka k. Bodzentyna (woj. świętokrzyskie)
Muzeum filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej
W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się Muzeum Ognia (filumenistyczne), które powstało w 1964 roku z inicjatywy mieszkańców pracujących w pobliskiej fabryce zapałek. W muzeum poświęconym jednemu z najgroźniejszych żywiołów można zobaczyć przedmioty służące do rozniecania ognia, ale także opakowania i etykiety zapałczane z całego świata.
Adres: Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka
tel.: 74 811 06 37
Muzeum Dobranocek PRL-u
Tutaj możemy wybrać się w nostalgiczną podróż do czasów dzieciństwa. Muzeum Dobranocek PRL-u mieści się w Rzeszowie. Obok oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych (m.in.: Miś Coralgol, Miś Uszatek, Plastusiowy Pamiętnik) prezentuje też przedmioty związane z wizerunkiem bajkowych postaci, takie jak gry planszowe, opakowania czy plakaty.
Adres: ul. Mickiewicza 13, Rzeszów
tel.: 17 748 36 51
Muzeum Chleba
W Muzeum Chleba w Radzionkowie zobaczyć można liczne eksponaty związane z piekarnictwem: maszyny, urządzenia, narzędzia, ale także wyposażenie wnętrz czy archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku. Prawdziwą atrakcją dla zwiedzających jest możliwość własnoręcznego upieczenia chleba.
Piotr Mankiewicz, właściciel i dyrektor obiektu, tak wyjaśnia ideę jego założenia: - Muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca. Bo od szacunku dla kromki, naszej strawy powszedniej, już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego do otaczającego nas świata. Intencją naszą jest również uświadomienie wszystkim, że spośród najróżniejszych wypieków nasz polski, tradycyjny chleb nie ma sobie równego.
Adres: ul. Z. Nałkowskiej 5, Radzionków
tel.: 17 748 36 51
Nietypowe muzea na świecie
Polskie nietypowe muzea prezentują się jednak całkiem zwyczajnie, gdy porównamy je z muzeami z innych części świata…
Odwiedzając Tokio, można wstąpić do muzeum prezentującego pasożyty ludzkie i zwierzęce. Eksponaty to tasiemce, larwy czy glisty ludzkie. Wystawa przedstawia również cykl życia pasożytów.
W Turcji znajduje się muzeum, które zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa. To muzeum włosów założone przez kolekcjonera kobiecych kosmyków. Na ścianach jaskini, gdzie zlokalizowane jest obiekt, wisi ich ponad 16 tys.!
W stanie Massachusetts w USA w 1993 roku powstało swego rodzaju muzeum beztalencia. Zobaczyć tam można nieudane próby naśladownictwa dzieł słynnych malarzy i rzeźbiarzy.
Brytyjskie miasteczko Southport również może pochwalić się pomysłowym muzeum, które prezentuje historię rozwoju kosiarek do trawników. Wśród eksponatów znajdują się m.in. urządzenia należące do sławnych osób, np. księcia Karola.
Berlińczycy, słynący z upodobania do kiełbasek w sosie curry, mają swoje muzeum poświęcone temu smakołykowi. Oprócz interaktywnej wystawy zobaczyć tam można najlepsze sceny filmowe z udziałem kiełbaski curry.
Międzynarodowy Dzień Muzeów
Międzynarodowy Dzień Muzeów obchodzony jest na mocy rezolucji Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM (International Council of Museums), podpisanej w Moskwie 28 maja 1977 roku.
Święto ma za zadanie ukazać rolę i znaczenie muzeów dla rozwoju społeczeństwa. Zwraca też uwagę na wyzwania, przed jakimi stoją placówki chroniące dobra kultury materialnej, m.in. dbanie o wymianę kulturalną i wzbogacanie kultur poszczególnych narodów. Obchody są również okazją do przypomnienia o konieczności finansowego wspierania muzealnictwa.
Z Międzynarodowym Dniem Muzeów ściśle związane jest wydarzenie "Europejska Noc Muzeów", w Polsce nazywana "Nocą Muzeów". Muzea, galerie i inne placówki kulturalne, które zadeklarowały chęć przystąpienia do obchodów, udostępniają swoje zbiory w weekend poprzedzający 18 maja (czyli w tym roku w nocy z 16 na 17 maja).
Luiza Dziółko
Redakcja CI
Czytaj także:
Międzynarodowy Dzień Teatru z polskim akcentem
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.