2014.11.14

Odkrywanie Średniowiecza w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Warszawie można podziwiać najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce. Odświeżona i dostosowana do potrzeb współczesnego odbiorcy Galeria Sztuki Średniowiecznej, której mecenasem jest PKO Bank Polski, zachwyca nowatorskim sposobem prezentowania zabytkowych dzieł.

Galeria Sztuki Średniowiecznej w Warszawie

Średniowieczna sztuka pełna blasku

Ekspozycja ma na celu maksymalne przybliżenie roli sztuki w życiu religijnym ludzi średniowiecza. Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń specjalnych, takich jak warsztaty familijne, koncerty muzyki dawnej, spotkania czy wykłady.

Odwiedzając Galerię, można zobaczyć wiele słynnych dzieł, m.in. "Piękną Madonną z Wrocławia", "Poliptyk Grudziądzki", "Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem", "Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna" czy monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego.

Zachwyt wśród zwiedzających, oprócz samych dzieł, budzi też sposób ich ukazania. W Galerii, w przeciwieństwie do średniowiecznych kościołów, króluje światło. Odpowiednia aranżacja pomaga zobaczyć każdy detal oglądanej rzeźby czy obrazu. Wystawa maksymalnie przybliża zwiedzającemu sztukę, a bezpośrednie obcowanie z nią i oglądanie jej w rzeczywistej formie i kształcie pomaga zrozumieć ludzi tamtej epoki i ich postrzeganie świata.

Współczesna aranżacja

Młody, ale utytułowany, zespół pracowni architektonicznej WWAA, któremu powierzoną aranżację Galerii, spisał się znakomicie. Dzięki nowym rozwiązaniom konstrukcyjnym poliptyki skrzydłowe, takie jak słynny Poliptyk Grudziądzki, są dostępne dla obserwatora ze wszystkich stron - łącznie z rewersami skrzydeł, które do tej pory nie były widoczne.

Architekci postarali się też, aby rozwiązania przestrzenne i oprawa wystawy służyły doskonałej prezentacji eksponatów i w żaden sposób nie rozpraszały ani nie odwracały uwagi odbiorców. Nowatorskie posunięcia to także odsłonięcie okien z widokiem na dziedziniec muzeum czy ciemny, grafitowy kolor ścian oraz surowe metalowe nośniki eksponatów.

W Muzeum Narodowym znajdują się przede wszystkim obiekty z okresu późnego średniowiecza (XIV-XVI w.), pochodzące z różnych regionów dzisiejszej Polski, ale można w nim zobaczyć również eksponaty z zachodu Europy. Wystawa obrazuje nie tylko zjawiska uniwersalne, ale także te typowe dla niektórych regionów średniowiecznej Europy.

Galeria Sztuki Średniowiecznej to przegląd wielu dziedzin sztuki średniowiecza: malarstwa, rzeźby drewnianej, kamiennej i alabastrowej oraz rzemiosła artystycznego. Zachwyca imponującymi ołtarzami skrzydłowymi czy rzeźbami zdobiącymi tzw. belki tęczowe. Nie brak w niej jednak równie licznych mniejszych obiektów, takich jak: sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy.

Dzięki nowatorskiej odsłonie eksponaty stają się bardziej przystępne, co pozwala zwiedzającym poczuć "klimat" średniowiecza. Daje też możliwość zrozumienia, jak ważna była w życiu ówczesnych ludzi religia i jak istotną rolę w religii odgrywała sztuka.

Galerię Sztuki Średniowiecznej można zwiedzać od wtorku do środy i od piątku do niedzieli w godzinach 10-18 oraz w czwartki od 10 do 21. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy - 10 zł.

Luiza Dziółko
Redakcja CI

Czytaj także:

Bank mecenasem Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Anoda - nagroda Muzeum Powstania Warszawskiego

Kierunek młodzi-kreatywni

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png