Papież awangardy w Warszawie
Już w latach 20. ubiegłego wieku przewidywał, że niebawem ludzie będą komunikować się ze światem za pomocą niewielkich urządzeń mieszczących się w kieszeni – Tadeusz Peiper. Polski poeta, teoretyk sztuki i krytyk literacki, zafascynowany cywilizacją był jedną z najbardziej wpływowych postaci europejskiej awangardy i sztuki nowoczesnej lat 20. i 30. ub. wieku. W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”.
Tadeusz Peiper urodził się 3 maja 1891 roku w podkrakowskim Podgórzu. Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później prawo w Berlinie. Kiedy wybuchła I wojna światowa, przebywał we Francji, skąd wyjechał do Hiszpanii. Zarówno w Paryżu, jak i Madrycie zetknął się z wpływowym środowiskiem artystów. Wkrótce należał do najważniejszych postaci madryckiej awangardy. W 1921 roku wrócił do Krakowa, gdzie, wykorzystując swoją rozległą wiedzę, europejskie doświadczenia i kontakty, stał się odważnym kreatorem nowych idei. Śmiało wypowiadał się w dziennie literatury, teatru, filmu, filozofii, a nawet mody. Angażował w dyskusje na tematy społeczne, polityczne i cywilizacyjne. Był wybitnym myślicielem i wizjonerem. Fascynowały go m.in.: język, nowoczesność, cywilizacja i technika - wierzył w umiejętność odnalezienia się człowieka w świecie maszyn. - Już w latach dwudziestych XX wieku przewidywał, że niedługo będziemy mieć stałą bezpośrednią komunikację z całym światem, za sprawą urządzenia mieszczącego się w kieszonce kamizelki... – twierdzi dr Jarosław Fazan, historyk literatury.
Peiper był poetą, teoretykiem sztuki, krytykiem literackim i teatralnym, wybitnym umysłem, badaczem idei a także tłumaczem, np. przełożył na język hiszpański „Chłopów” Władysława Reymonta. Powszechnie znany jest jako założyciel czasopisma „Zwrotnica” (1922) oraz autor sloganu „3M: Miasto, masa, maszyna”, które stało się mottem polskiej awangardy. Polską kulturę skierował na tory nowoczesności. I choć najaktywniej działał w latach 20. XX wieku, był papieżem awangardy jednej generacji, to inspirował całe pokolenia twórców różnych dziedzin. Zmarł osamotniony, 9 listopada 1969 roku w Warszawie.
Jak rozległe były wpływy wybitnego umysłu i osobowości Peipera i na, jak wiele dziedzin promieniował geniusz awangardy, obrazuje wystawa w Muzeum Narodowym: „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”. Ekspozycja pod patronatem PKO Banku Polskiego potrwa do 6 września.
Czytaj także: PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper…”
Odwiedzając Muzeum Narodowe, można na wiele sposobów poznać Tadeusza Peipera, bliskie mu idee, związanych z nim artystów, miejsca, jego otoczenie i atmosferę. Wystawie towarzyszy wiele atrakcji i wydarzeń, m.in. czwartkowe i niedzielne wykłady, tematyczne spotkania czy spacery po Warszawie śladami międzywojennej awangardy. Część wydarzeń będzie tłumaczona na język migowy.
Przygotowano też warsztaty: rodzin z dziećmi oraz dla młodzieży. Artystycznym eksperymentem będzie z pewnością namalowanie pejzażu ze słów i ułożenie ludzkiej sylwetki z figur geometrycznych.
Podczas wykładów i spotkań będzie się można dowiedzieć m.in. jaką muzykę lubił Peiper albo o tym, że symbolem sportowego ideału awangardy był… atleta. Nie zabraknie też wątków edukacyjnych, dzięki którym zgłębimy wiedzę na temat awangardowych ugrupowań i przeświecających im idei, a także fascynacji cudami techniki, wynalazkami i technologiami, o czym będzie mowa podczas wykładu „Od krzemienia do smartfona”.
Podczas tematycznych spacerów odwiedzimy m.in. lokale związane z warszawską awangardą artystyczną: klub Pod Picadorem, cukiernię Semadeniego, autosalon Laurin & Klement, a także Saską Kępę, gdzie do dziś stoi podwójny dom, zaprojektowany przez awangardowych architektów. Pod hasłem „Maszyna do mieszkania” odwiedzimy Żoliborz, dzielnicę w której powstało wiele domów zaprojektowanych przez małżeństwo Barbarę i Stanisława Brukalskich.
To tylko część atrakcji kompleksowo przygotowanej wystawy w Muzeum Narodowym. Szczegółowy plan na stronie MN.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Czytaj także:
Wspaniali i nikczemni, niezwykli i szaleni – wystawa „Nowy poczet władców Polski”
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.
Bankopasje
02019.06.21To oni zrewolucjonizują świat nauki. Rozmowa z laureatami konkursu „Młode Talenty”
więcejW przyszłości chcą być onkologami. Dziś, oprócz nauki na kierunku lekarskim, znajdują także czas na pracę w ramach wolontariatu i badania naukowe nad komórkami nowotworowymi. Ich osiągnięcia doceniono już wielokrotnie – w kraju i na świecie. Stanisław Supplitt (wcześniej Kwiatkowski) i Krzysztof Kotowski, tegoroczni laureaci konkursu „Młode talenty” w kategorii Sukces Naukowy, opowiedzieli nam o swoich marzeniach i planach na przyszłość. Mecenasem konkursu był PKO Bank Polski.
Bankopasje
02019.06.10To był zapierający dech w piersiach pokaz. Świdnik Air Festival 2019 zakończony sukcesem!
więcej46 załóg, 620 minut w powietrzu – tak w liczbach wyglądał Świdnik Air Festival. Publiczność dopisała, pogoda nie zawiodła nawet na chwilę. Impreza dla fanów lotnictwa zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przyszli podziwiać podniebne akrobacje i miło spędzić czas w towarzystwie gwiazd. Na scenie zagrała Ania Dąbrowska, Organek i zespół Enej.
Bankopasje
02019.06.06Koncerty, festiwal artystów ulicznych i strefa dla dzieci. Takie były Dni Szamotuł 2019
więcejJak co roku w pierwszy weekend czerwca mieszkańcy Szamotuł i okolic obchodzili swoje święto, a dokładnie święto swojego miasta. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci.
Bankopasje
02019.06.06Jubileuszowa edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki za nami!
więcej„Złap bakcyla nauki” – to hasło już od dekady towarzyszy uczestnikom Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Za nami jubileuszowa 10. edycja wydarzenia. Na uczestników jak zawsze czekały ciekawe wykłady, warsztaty, dyskusje z uczonymi, twórcami. Goście mieli możliwość zwiedzać niedostępne na co dzień laboratoria i warsztaty badawcze przyrodników, inżynierów, humanistów i artystów.