2013.09.14

Święto filmu

Po raz drugi Bank patronował wrześniowemu Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych. Podczas imprezy goście wydarzenia wzięli udział w premierowym pokazie zrekonstruowanego cyfrowo „Człowieka z marmuru”. Dodatkowo pod patronatem Banku, w miasteczku festiwalowym, przygotowano atrakcje dla publiczności i młodzieży z trójmiejskich szkół.

Gdyński Festiwal Filmowy to jedna z największych imprez filmowych w Polsce. Co roku ogromne zainteresowanie publiczności budzi konkurs główny, w którym najlepsze produkcje i ich twórcy walczą o nagrodę „Złotych Lwów”. W programie tradycyjnie znalazło się też miejsce dla młodych filmowców rywalizujących w „Konkursie Młodego Kina”. Ponadto, organizatorzy przygotowali dla uczestników Festiwalu przegląd polskiego kina niezależnego oraz liczne pokazy specjalne.

  • Czwartego dnia festiwalu odbył się specjalny pokaz filmu „Człowiek z marmuru” w wersji cyfrowej.

Od dwóch lat PKO Bank Polski patronuje utrwalaniu i popularyzacji dorobku polskiej kinematografii, włączając się do programu cyfrowej rekonstrukcji klasyki polskich filmów. Dzięki finansowemu wsparciu zrekonstruowano już produkcje w reżyserii Andrzeja Wajdy: „Człowiek z żelaza”, „Panny z Wilka”, „Kanał”, „Krajobraz po bitwie”, „Polowanie na muchy” i „Ziemia obiecana”, komedie Stanisława Barei: „Miś”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”, „Poszukiwany, poszukiwana” oraz „Rejs” Marka Piwowskiego i „Szatan z VII klasy” Marii Kaniewskiej.

W oficjalnym programie 38. GFF znalazły się też spotkania zorganizowane w ramach edukacji filmowej młodzieży – również pod patronatem Banku:

  • Studio Filmoteki Szkolnej – grupa licealistów z trójmiejskich szkół pod kierunkiem profesjonalistów realizowała reportaże z festiwalu.
  • Warsztaty reportażu – dla młodzieży z trójmiejskich szkół oraz publiczności festiwalowej. Prowadzili je specjaliści: operator, montażysta oraz animatorzy zajęć dziennikarskich i ćwiczeń z autoprezentacji.
  • Debaty filmowe „Skrytykuj!” – promowały dyskusję o kinie. Odbywały się po projekcjach wybranych filmów, w czasie których uczestnicy dzielili się swoimi opiniami na temat obejrzanych obrazów.
  • Masterclassy – spotkania z Mistrzami Sztuki Filmowej dla publiczności festiwalowej i młodzieży, podczas których zaproszeni reżyserzy wspólnie z uczestnikami zastanawiali się nad kluczowymi zagadnieniami dla ich twórczości.

Tomasz Filipiuk

loaderek.gifoverlay.png