2014.12.22

Enactus wyłania liderów przyszłości

O innowacyjnych projektach realizowanych w ramach organizacji Enactus, planach na przyszłość i wizycie w Pekinie rozmawiamy z Angelą Czyżewską, członkiem zespołu Enactus na Uniwersytecie Gdańskim.

Reprezentacja UG podczas światowego finału Enactus World Cup 2014 w Pekinie
Światowy finał Enactus World Cup 2014 w Pekinie. Źródło: www.facebook.com/EnactusPoland

  • Enactus - powstanie i misja

    Enactus to powstała w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych międzynarodowa organizacja non-profit, która wspiera studentów ponad 1600 uczelni wyższych w 39. krajach. To największe na świecie stowarzyszenie łączące świat akademicki ze światem biznesu. Działania organizacji mają na celu pobudzenie przedsiębiorczości oraz aktywizację zawodową wybranych środowisk. Studenckie zespoły Enactus, z pomocą opiekunów naukowych i doradców biznesowych, realizują projekty edukacyjne. Kierując się zasadami etyki, poszukują rozwiązań biznesowych oraz mechanizmów rynkowych, które trwale i skutecznie poprawią jakość życia lokalnych społeczności. Diamentowym sponsorem Enactus Polska jest PKO Bank Polski.

Jak są główne cele zespołu, którego jesteś członkiem?

Trzon zespołu stanowią studenci zrzeszeni w kole naukowym "Strateg". To ludzie ambitni i przedsiębiorczy, którzy chcą pomagać osobom mającym problem z uświadomieniem sobie własnego potencjału. Priorytetem jest edukacja dzieci - są przecież naszą przyszłością i wierzymy, że mogą zmienić świat. Nie zapominamy o środowisku i prowadzimy projekty związane z recyklingiem. W każde działanie wkładamy dużo serca i zaangażowania. Przy okazji zdobywamy nowe doświadczenia, kontakty oraz szanse na staż czy nawet pracę - taką możliwość oferuje PKO Bank Polski - diamentowy sponsor organizacji. Czujemy się wtedy docenieni i to również motywuje nas do działania.

W ostatnim czasie gdański team zrealizował dwa duże projekty. Na czym polegały?

"SLOW - Second Life of Wast" polegał na przeprowadzeniu zbiórki plastykowych butelek PET oraz makulatury w szkołach podstawowych na terenie Gdańska. Konkurs połączyliśmy z lekcjami na temat ekologii i recyklingu. 50 najlepszych uczniów, zwycięska klasa oraz szkoła dostały cenne nagrody, m.in. tablicę multimedialną. Zebraliśmy ponad 140 tys. butelek i 18 ton makulatury. Stworzyliśmy łańcuch produkcyjny - powstały z tego wypełniacze do kołder i poduszek. Gotowy produkt przekazaliśmy noclegowniom dla bezdomnych na terenie Pomorza. Udało sie uzyskać 300 kołder i 300 poduszek. Połączyliśmy więc edukację dzieci z ekologią i celem charytatywnym.

Drugi projekt - "Bo Ze Wsi" - polega na organizowaniu targów ze zdrową, ekologiczną żywnością prosto od rolników. Omijamy pośredników, zapewniając kupującym dobrą cenę. W zeszłym roku nasze 3 bazary przyniosły obrót ponad 1 000 000 zł. Staliśmy się najbardziej rozpoznawalną marką eko-bazarów na Pomorzu. Obecnie współpracujemy z 15 gospodarstwami, a ich średni dochód z jednego targu wynosi około 2 000 zł. "Bo Ze Wsi" to także edukacja dzieci: zakładamy ogródki warzywne w przedszkolach, pokazujemy, że samemu można wyhodować żywność. Jestem bardzo dumna z naszego zespołu. W ciągu 3 lat trwania projektu udało nam sie stworzyć samodzielnie działający biznes.

Jakie inne akcje prowadzi aktualnie Twój zespół?

Prowadzimy projekt "Future in your hands", polegający na przeprowadzaniu szkoleń aktywizujących dla więźniów przebywających w zakładach karnych, osób niepełnosprawnych oraz uczących przedsiębiorczości dla licealistów. Inny projekt OWN ("Online with natives") polega to stworzenie platformy internetowej umożliwiającej naukę języka z native speakerami, m.in. z Białorusi i Wielkiej Brytanii.

Niedawno odwiedziłaś z zespołem Pekin. Z jaką misją pojechaliście do stolicy Chin?

Dzięki temu, że udało nam się wygrać finał krajowy Enactusa w Warszawie, reprezentowaliśmy Polskę na międzynarodowym konkursie Enactus Worls Cup 2014. Mieliśmy możliwość pokazania naszych dokonań przed jury składającym sie z najlepszych managerów, CEO i HR-owców na świecie. Pierwszego dnia tradycyjnie odbywa się Culture Fair, podczas którego promowaliśmy nasz region, zachęcając studentów z innych państw do odwiedzenia Polski.

  • Drużyna z UG podczas światowego finału Enactus World Cup 2014 w Pekinie zakwalifikowała się do 16. najlepszych drużyn na świecie. W zawodach startowały 34 zespoły.

Diamentowym sponsorem Enactusa w Polsce jest PKO Bank Polski. Na czym polega jego wsparcie?

Wyjazd na konkurs nie byłby możliwy bez wsparcia PKO Banku Polskiego. Projekt "SLOW" zdobył w konkursie specjalne wyróżnienie - jako "Najbardziej Innowacyjny". Nagrodę odbieraliśmy z rąk pana Zbigniewa Jagiełły. Dostaliśmy ogromną szansę, jaką było 15 miejsc na stażach w Centrali Banku w Warszawie. Dzięki temu zdobyliśmy cenne doświadczenie oraz mogliśmy sfinansować nasz wyjazd. Dużym wsparciem jest też Program Mentoringu, który pozwoli nam na lepsze przygotowanie naszych liderów.

A jak sama dołączyłaś do tej organizacji?

Moja historia jest bardzo typowa. Na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego zauważyłam kolorowy plakat z dziewczyną ubraną w sombrero, a mój wzrok przykuł napis "Powalcz z nami o wyjazd do Chin!". I tak zaczęła się moja przygoda - zdobywam wiedzę i doświadczenie, otwierają sie przede mną ścieżki kariery. A dodatkowo, dzięki ciężkiej pracy całego zespołu, mogłam polecieć do wymarzonych Chin.

Dlaczego warto dołączyć do Enactusa?

Enactus łączy wspaniałych ludzi z całego świata i pozostaje niezapomnianą przygodą. Rozwijamy umiejętności i szkolimy je w praktyce, prowadząc różne projekty. Liczne szkolenia i nowe kontakty biznesowe to świetna droga do rozpoczęcia zawodowej kariery. Nauka, warsztaty, praktyka, praca w grupie, autoprezentacja, sztuka przemawiania, spotkania z praktykami biznesu, wspólne sukcesy, radzenie sobie z porażkami. Enactus daje studentom naprawdę wiele możliwości, a dodatkowo kształtuje charaktery. Świadomość, że realnie pomagamy innym to wspaniale uczucie. Szukamy osób, które pragną łączyć własny rozwój i niesienie pomocy innym.

Rozmawiała Luiza Dziółko
Redakcja CI

Czytaj także:

Kierunek - młodzi, kreatywni

Programowanie zespołowe – wygrała drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego

Pliki do pobrania