2014.05.08

Karta "Dobro procentuje" ma już rok

Ponad 676 tys. zł - tyle środków przekazała Fundacja PKO Banku Polskiego na cele dobroczynne w ramach karty debetowej Inteligo. W portfelach klientów jest już ponad 110 tys. takich kart. Najchętniej wspieranym obszarem jest ZDROWIE.

Rok temu pojawiła się karta Inteligo "Dobro procentuje" wydana we współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego. Jej wyjątkowość polega na tym, że każdemu klientowi pozwala na wybór jednego z czterech obszarów, który chciałby wspierać. W dziedzinie EDUKACJA dotacje otrzymuje Stowarzyszenie SIEMACHA. Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom SPiNKa to beneficjent w temacie NADZIEJA, a w obszarze EKOLOGIA - Klub Gaja. Natomiast w zakresie ZDROWIA wsparcie otrzymuje Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa organizowana od 2009 roku przez PKO Bank Polski.

EDUKACJA

Zaangażowanie użytkowników karty przyczyniło się do przekazania, od lutego 2013 roku do marca 2014 roku, ponad 81 tys. zł na rzecz wychowanków Stowarzyszenia SIEMACHA. Środki te pozwoliły wspierać edukację dzieci i młodzieży m.in. poprzez realizację innowacyjnego programu "Pomnażamy młode talenty".

W minionym roku dofinansowano także Festiwal Kreatywności, który przyciągnął blisko tysiąc młodych osób z Krakowa i okolic. Już wkrótce 8 wychowanków weźmie udział w projekcie astronomicznym "Space Camp", którego celem jest popularyzacja wiedzy o wszechświecie i nauka angielskiego. - Kto raz poznał smak pomagania innym, ten już zawsze będzie chciał postępować szczytnie. Na tym polega fenomen czynienia dobra, które wciąga człowieka w swoją orbitę i sprawia, że staje się szlachetniejszy. W tym sensie ono procentuje! Cieszę się, że każdy użytkownik karty może w bezpośredni sposób angażować się w działalność społeczną SIEMACHY - mówi ks. Andrzej Augustyński, dyrektor generalny Stowarzyszenia.

NADZIEJA

Niemal 90 tys. zł, które wpłynęło na konto stowarzyszenia SPiNKa, przeznaczono wyłącznie na wsparcie kursów nauki jazdy dla osób niepełnosprawnych. - Dzięki dotychczasowej puli możemy dofinansować szkolenia z prowadzenia samochodu dla 38-40 osób niepełnosprawnych, które chcą uzyskać prawo jazdy, a następnie aktywizować się zawodowo i społecznie. Dofinansowanie wynosi ok. 80 proc. całkowitych kosztów zajęć - tłumaczy Krzysztof Marciniak, prezes stowarzyszenia SPiNKa.

Zasadą jest, że niepełnosprawny kursant uczestniczy w kosztach szkolenia na poziomie ok. 20 proc. (tj. ok. 400 zł). Wpływa to na wysoki poziom motywacji i zdyscyplinowania wśród osób ubiegających się o pomoc. - Dofinansowanie udzielane jest wyłącznie w przypadku pozytywnie i w terminie zakończonego kursu. Wymagane jest zaświadczenie o jego ukończeniu - dodaje prezes Marciniak.

EKOLOGIA

Klub Gaja za ponad 48 tys. zł, które otrzymał dzięki karcie "Dobro procentuje", angażował społeczności w działania dla polskich rzek podejmowane w ramach programu "Zaadoptuj rzekę". Na co konkretnie ekolodzy przeznaczyli pieniądze otrzymane dzięki Inteligo? - Środki wydatkowaliśmy na dofinansowanie edukacji ekologicznej. Były to m.in. zajęcia dla dzieci i młodzieży odbywające się podczas Błękitnej Szkoły w Helu, w której wzięło udział 38 dzieci z trzech nagrodzonych szkół za działania dla rzek, oraz zajęcia podczas wydarzeń edukacyjnych w Warszawie i Helu, w których uczestniczyło 1400 osób. Sfinansowana została również wystawa o zagrożonych gatunkach ryb w Helu, którą obejrzało ponad 85 tys. osób, oraz powstały materiały edukacyjne, które trafiły m.in. do 5500 placówek oświatowych - wylicza Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

ZDROWIE

Dzięki karcie Inteligo największe finansowe wsparcie otrzymała Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa. Łączna kwota przekazana na ten cel wyniosła prawie 364 tys. zł. Fundusze te w całości zostaną przeznaczone na realizację dodatkowych akcji BAHK zaplanowanych od lipca do końca tego roku. - Średni koszt realizacji pojedynczej akcji, w której oddaje krew ok. 50 osób, wynosi ok. 20 tys. zł. Poza 12 takimi wydarzeniami, które odbędą się w dniach 13-17 czerwca, w miastach, w których znajdują się siedziby Regionalnych Oddziałów Detalicznych, zaplanowaliśmy jeszcze ok. 10 dodatkowych akcji. W tym roku po raz pierwszy zrealizujemy je w ścisłej współpracy z Partnerami Strategicznymi Fundacji. Tych, którzy nie mogą włączyć się do akcji w wyznaczonych terminie, zachęcamy do pobierania certyfikatów ze strony Fundacji i zgłaszanie się w dowolnym terminie do Regionalnych Centrów Krwi w całym kraju - tłumaczy Urszula Kontowska, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. Efekty mówią same za siebie: do tej pory do BAHK przyłączyło się ok. 5700 osób, a spośród nich krew oddało ok. 4200 osób, przekazując potrzebującym łącznie prawie 1900 l krwi.

Mariusz Tomczak

Czytaj także:

Edukacja, nadzieja, ekologia i zdrowie

Pomaganie innym to najlepiej oprocentowana lokata

Wśród liderów filantropii

loaderek.gifoverlay.png