Mateusz Praszelik Młodzieżowcem Września PKO Banku Polskiego

Pomocnik Śląska Wrocław Mateusz Praszelik został Młodzieżowcem Września PKO Banku Polskiego. Zaliczył asystę w meczu z Radomiakiem i strzelił gola w starciu z Wisłą Płock. W walce o tytuł pokonał Bartłomieja Kukułowicza z Bruk-Betu Termalica Nieciecza oraz Marcela Wędrychowskiego z Górnika Łęczna. Dla Praszelika to drugie takie wyróżnienie w karierze.
Fot. PAP
około min czytania

Mateusz Praszelik urodził się we wrześniu 2000 r. w Raciborzu w rodzinie o piłkarskich tradycjach. Jego ojciec Mirosław Praszelik ma dziś 45 lat, a za sobą grę na pozycji obrońcy w kilku klubach, m.in. w Unii Racibórz i Górniku Zabrze.

Jego syn pierwsze kroki piłkarskie stawiał w Odrze Wodzisław Śląski. W 2014 r., gdy miał zaledwie 14 lat, trafił do juniorów Legii Warszawa, a dwa lata później przebił się do zespołu rezerw „Wojskowych”. Występował na pozycji ofensywnego pomocnika i był uznawany za jednego z najzdolniejszych zawodników, którzy byli szkoleni w Akademii Klubu.

Debiut na poziomie Ekstraklasy

Ciężka praca na treningach i szybkie postępy sprawiły, że już w 2018 r. mógł trenować z pierwszym zespołem. Miało to miejsce podczas zgrupowania w hiszpańskim Benidormie. Począwszy od rundy wiosennej sezonu 2017/18 Praszelik trafił do kadry pierwszego zespołu Legii Warszawa. Choć nie mógł liczyć na regularne występy, to występami w rezerwach ciężko pracował na miejsce w pierwszym składzie. W rundzie jesiennej sezonu 2018/19 zagrał w 10 meczach i strzelił 4 gole. Wraz z juniorami Legii wywalczył tytuł mistrzów Polski U-19. Wystąpił też w UEFA Youth League (młodzieżowa Liga Mistrzów UEFA).

W styczniu 2019 r. klub ogłosił, że podpisuje z 18-letnim Praszelikiem nową, półtoraroczną umowę z opcją przedłużenia. Praszelik zadebiutował w Ekstraklasie w lipcu 2019 r., występując w meczu 1. kolejki sezonu 2019/20 z Pogonią Szczecin. Wyszedł na boisko w pierwszym składzie i został na nim do 67. minuty. „Wojskowi” przegrali 1:2. Praszelik w tym samym sezonie zaliczył jeszcze cztery inne występy ligowe, łącznie spędzając na boisku 182 minuty. Wraz z klubem wywalczył tytuł mistrza Polski 2020.

Z Legii do Śląska

Warszawski klub prowadził z nim rozmowy w sprawie przedłużenia kontraktu, wygasającego w czerwcu 2020 r., ale strony nie doszły do porozumienia. Praszelik, którym interesowały się Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin i Górnik Zabrze, postanowił odejść do pierwszego z wymienionych zespołów. Choć wartość piłkarza wycenia się na 1 mln euro, to – w związku z wygaśnięciem kontraktu – Śląsk musiał wypłacić Legii jedynie ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika.

W sezonie 2020/21 na poziomie Ekstraklasy rozegrał 26 meczów w Śląsku Wrocław. Strzelił też gola w wygranym 1:0 spotkaniu 8. kolejki ligowej z Jagiellonią Białystok. W dużym stopniu przyczynił się do tego, że wrocławska drużyna zakończyła sezon na czwartym miejscu w tabeli i wywalczyła prawo startu w europejskich pucharach.

Świetne występy we wrześniu i wkład w sukcesy Śląska

Przy wyborze Młodzieżowca Września PKO Banku Polskiego pod uwagę wzięto dokonania z siódmej, ósmej i dziewiątej kolejki. Śląsk Wrocław zdobył w tym okresie siedem punktów na dziewięć możliwych. Pokonał na swoim stadionie 1:0 mistrza Polski Legię Warszawa, zremisował na wyjeździe 1:1 z Radomiakiem Radom i wygrał u siebie 3:1 z Wisłą Płock. Praszelik zagrał w każdym z tych spotkań. W dużym stopniu przyczynił się do wyników Śląska. W starciu z „Nafciarzami” w 25. minucie strzelił gola na 1:0 i było to jego trzecie w karierze trafienie na poziomie PKO Bank Polski Ekstraklasy. W meczu z Radomiakiem zanotował asystę przy golu Erika Exposito na 1:0.

Uwadze statystyków nie umknęło pięć znakomitych podań, jakie Praszelik wyprowadził w kierunku kolegów ze Śląska we wspomnianych meczach. Pomógł nimi w stworzeniu dobrych okazji do zdobycia gola.

Dla Praszelika tytuł Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego to drugie takie wyróżnienie w karierze. Poprzednio przyznano mu je w sierpniu 2020 r. Dzięki temu jest jedynym zawodnikiem, który wygrał plebiscyt w dwóch różnych sezonach. Dwa razy triumf przed nim zaliczyli wyłącznie Patryk Dziczek oraz Kamil Piątkowski.

Nagroda Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego

Od 2,5 roku Nagrody Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego są podkreśleniem pracy wykonanej przez młodych piłkarzy i stanowią dla nich dodatkową motywację do rozwoju. Stanowią także przepustkę do nagrody Młodzieżowca Sezonu. W poprzednich rozgrywkach zdobył go 20-letni Kamil Piątkowski, który latem odszedł do RB Salzuburg.

W tym sezonie status młodzieżowca przysługuje zawodnikom z polskim obywatelstwem, urodzonym w 2000 r. i młodszym. Piłkarze spełniający oba te kryteria mogą się jednocześnie ubiegać o nagrodę Młodzieżowca Miesiąca PKO Banku Polskiego.

Trójka kandydatów – wraz z laureatem – wybierana jest na podstawie statystyk, zachowania w meczach oraz postawy pozaboiskowej. Mateusz Praszelik jest trzecim laureatem tej nagrody w obecnym sezonie. W lipcu wygrał Jakub Kamiński z Lecha Poznań, a w sierpniu Krzysztof Kubica z Górnika Zabrze.

Marek Wiśniewski