Kim są ambasadorzy 5. PKO Biegu Charytatywnego? cz. 3

Przedstawiamy ostatnich czterech ambasadorów 5. PKO Biegu Charytatywnego, który 14 września odbędzie się na 12 lekkoatletycznych stadionach w całej Polsce. Przedstawicieli różnych dyscyplin sportu i tańca, którzy mogą pochwalić się międzynarodowymi sukcesami –piłkarz Paweł Kryszałowicz, jedyna polska mistrzyni świata w maratonie Wanda Panfil, mistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski oraz tancerz i choreograf, zwycięzca pierwszej edycji programu „You Can Dance” Maciej „Gleba” Florek.
około min czytania

Paweł Kryszałowicz, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Słupsku

kryszalowicz-800.jpg
Fot. PAP

Paweł Kryszałowicz – napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski. Kibice po trzydziestce do dziś doskonale pamiętają gola, którego zdobył w meczu el. MŚ Polska – Norwegia na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 2001 r. Wygrana kadry Jerzego Engela 3:0 przypieczętowała wtedy pierwszy od szesnastu lat awans Polaków do finałów piłkarskich mistrzostw świata.

W turnieju finałowym, rozgrywanym w Korei Południowej, Kryszałowicz strzelił też gola w meczu ze Stanami Zjednoczonymi, zakończonym zwycięstwem Polaków 3:1. Niestety – ze względu na wcześniejsze porażki z Koreą Płd. oraz Portugalią zakończyliśmy tym spotkaniem swój udział w turnieju.

Kryszałowicz występował w takich klubach, jak m.in. Zawisza Bydgoszcz, Amica Wronki, Eintracht Frankfurt i Wisła Kraków. Jest wychowankiem Gryfa Słupsk i to właśnie w tym mieście będzie pełnił rolę ambasadora 5. PKO Biegu Charytatywnego.

To wspaniała okazja, żeby komuś pomóc, a przy okazji złapać trochę zdrowia na świeżym powietrzu. Pobiegnijmy razem i zróbmy coś dla innych – mówi Paweł Kryszałowicz, który cieszy się, że zawody odbędą się w jego mieście. – W Słupsku jest mało imprez, więc jeśli PKO Bank Polski organizuje tu PKO Bieg Charytatywny, to pozostaje tylko temu przyklasnąć.

Rola ambasadora 5. PKO Biegu Charytatywnego dla Pawła Kryszałowicza ma także wymiar osobisty. – Jak wiadomo, ostatnio przeszedłem chorobę nowotworową. Otrzymałem dużo wsparcia od przyjaciół i wszystkich ludzi dobrej woli. Dziś mogę pomóc innym i robię to z przyjemnością. A to, że trzeba pomagać, jest dla mnie naturalną sprawą – podkreśla.

Wanda Panfil, ambasadorka 5. PKO Biegu Charytatywnego w Lublinie

wanda-800.jpg
Fot. PAP

Ambasadorką 5. PKO Biegu Charytatywnego w Lublinie została Wanda Panfil – lekkoatletka, która na koncie ma zwycięstwa w maratonach w Nowym Jorku, Tokio, Londynie, Bostonie i w Nagoi.

Jest dwukrotną uczestniczką letnich igrzysk olimpijskich – w Seulu w 1988 r. oraz w Barcelonie w 1992 r. Zajmowała w nich 22. miejsce. Na koncie ma też wiele sukcesów biegowych na krajowym podwórku. Jest 14-krotną mistrzynią Polski (3000 m, bieg przełajowy 3,5 km, bieg przełajowy 4 km, 5000 m, 20 km i maratonie) oraz 13-krotna wicemistrzynią. 9-krotną rekordzistką kraju (3000 m, 5000 m, 10 000 m).

Wynik uzyskany podczas maratonu w Bostonie – 2:24:18 – sprawia, że Wanda Panfil do dzisiaj znajduje się na liście najszybszych polskich maratonek w historii. Jest też jedyną Polką, która zdobyła tytuł mistrzyni świata na tym dystansie (Tokio 1991).

Jestem dumna, że PKO Bank Polski pamiętał o mnie i zaprosił do współpracy w roli ambasadora 5. PKO Biegu Charytatywnego w Lublinie. Zachęcam wszystkich, żeby 14 września wzięli udział w tych zawodach. W części miast listy startowe są już zamknięte, ale wspierać potrzebujących można również kibicując. Będzie piękna zabawa i piękna współpraca między ekipami – zaprasza Wanda Panfil, zamierzająca wystartować na bieżni wraz z zawodnikami, których na co dzień trenuje w Tomaszowie Mazowieckim.

Z Lublina mam piękne wspomnienia. Startowałam tam na mistrzostwach Polski na różnych dystansach. Przeżywałam w tym mieście wspaniałe emocje i teraz będzie podobnie. Do Lublina jedziemy z moimi zawodnikami i chętnie weźmiemy udział w biegu. Mamy dobrych zawodników, więc spodziewam się, że uzyskamy dobry wynik – zaznacza.

Paweł Korzeniowski, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Białymstoku

Pawel-800.jpg
Fot. Maciej Zienkiewicz/Agencja Gazeta

Paweł Korzeniowski – który w ubiegłym roku był ambasadorem PKO Biegu Charytatywnego w Lidzbarku Warmińskim, a w tej edycji zaprasza do Białegostoku – to znakomity pływak, mistrz Polski, Europy, wicemistrz świata i olimpijczyk (Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016). Najważniejsze jego trofea to medale mistrzostw świata, po które sięgał na dystansie 200 m. stylem motylkowym w 2005 r. (złoto w Montrealu), w 2009 r. (srebro w Rzymie) oraz w 2013 r. (srebro w Barcelonie), a także medale mistrzostw Europy, które zdobywał w 2006 r. (złoto w Budapeszcie), 2008 r. (złoto w Eindhoven), 2010 r. (złoto w Budapeszcie) oraz 2014 r. (brąz w Berlinie).

PKO Bieg Charytatywny to naprawdę bardzo fajna akcja. Korzyści może być więcej niż nam się wydaje. Może okaże się, że startując w zawodach, nie tylko pomożemy innym ale zarazimy się tym sportem i pokochamy bieganie. Oby było jak najwięcej takich inicjatyw – mówi Paweł Korzeniowski, który już po raz trzeci osobiście będzie startował w zawodach.

Dołączam do biorącej udział w zawodach sztafety i – jako ambasador – startuję wraz z innymi uczestnikami. Staram się motywować innych. Ludzie inaczej podchodzą do biegu, kiedy nie tylko zachęcam, ale dodatkowo biegnę z innymi. Dla wielu osób jest to fajna sprawa – uważa wybitny pływak.

Maciej „Gleba” Florek, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Bydgoszczy

Florek-800.jpg
Fot. FORUM

Maciej „Gleba” Florek – tancerz i choreograf. To zwycięzca pierwszej edycji programu „You Can Dance”, który po zakończeniu show rozpoczął samodzielną karierę. Jest choreografem i twórcą wielu prestiżowych projektów tanecznych i teatralnych w Europie, Ameryce i Afryce.

Od zawsze staram się być aktywny w działalności charytatywnej i dziękuję PKO Bankowi Polskiemu za zaproszenie. Zwłaszcza, że w gronie ambasadorów jestem jedną z nielicznych osób, które ze sportem wyczynowym na co dzień nie miały wiele wspólnego. Tyle tylko, że udało mi się w życiu przebiec parę maratonów – zaznacza Maciej Florek, który w przeszłości pełnił już rolę ambasadora zawodów w Lidzbarku Warmińskim i w Lublinie.

To naprawdę piękne, jak podczas PKO Biegu Charytatywnego ludzie potrafią się zjednoczyć, podjąć wysiłek fizyczny i zrobić coś dobrego dla innych. W ten sposób buduje się fajną, pozytywną wspólnotę, która tworzy ciepłą atmosferę całego przedsięwzięcia – ocenia.

Dodajmy, że Florek występował, prowadził warsztaty w teatrach i przestrzeniach miejskich między innymi w Nowym Yorku, Chicago, Zurychu, Windhoeku, Berlinie, Sankt Petersburgu, Bazylei, Paryżu czy Wiedniu. Współpracował i pobierał liczne nauki u wybitnych twórców teatru tańcam.in. u Avi Kaisera, Sebastiana Prantla, Jacka Łumińskiego, Iry Kodiche, „Storma” Rybickiego.

Marek Wiśniewski