2017.07.20

Prezentacja żaglowców: Eendracht - Holandia

Dziesięć lat po zwodowaniu nurkował prosto na dno. Odratowany obecnie pokonuje kolejne sztormy i przebija się przez fale prosto do Szczecina.

 

- Podczas rejsu oczekiwaliśmy prawdziwego sztormu i wiatru o sile 40 węzłów. W kajutach nasze rzeczy zaczęły latać, a ocean oszalał - to fragment dziennika pokładowego prowadzonego przez marynarzy „Eendracht”  w przededniu „The Tall Ships Races 2017”. Nawet w najtrudniejszych chwilach holenderscy marynarze dzielą się swoimi emocjami w sieci, ale zawsze starają się eksponować te pozytywne:

55 metrowy trzymasztowy szkuner „Eendracht” należy do „Stichting Zeilschip Eendracht”, organizacji non-profit przybliżającej morskie życie młodym ludziom. Wszystkie zyski z komercyjnych rejsów są przeznaczone na realizację morskich marzeń młodych marynarzy.

Okręt został zbudowany w 1988 roku w holenderskiej stoczni Royal Huisman w mieście Vollenhove. 10 lat  lat później. „Eendracht” przykryły morskie fale – przewrócił się u wybrzeży East Sussex w Wielkiej Brytanii. Załoga została uratowana przez helikopter sił morskich Zjednoczonego Królestwa.

Jednostka regularnie uczestniczy w The Tall Ship Races.

Zobacz jeden z rejsów holenderskiego żaglowca:

Tomasz Lipko
Mediastorm

The Tall Ship Races (TRS) 2017 razem z PKO Bankiem Polskim

Największe i najpiękniejsze żaglowce świata po wyczerpujących regatach zawiną do szczecińskiego portu. Przy Wałach Chrobrego zacumuje kilkadziesiąt wyjątkowych jachtów i żaglowców. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie Andrea Boccelli.

TRS odbywają się od 1956 roku. Ideą zlotu - oprócz prezentacji najpiękniejszych żaglowców świata - jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. Statkami, które odwiedzą regaty są m.in. polski Dar Młodzieży, czeski La Grace będący repliką historycznego statku z drugiej połowy XVIII wieku i 114 metrowy czteromasztowy Kruzenshtern, pływający pod rosyjską banderą.

PKO Bank Polski jest głównym sponsorem portowym The Tall Ships Races 2017, które w tym roku będą trwały od 5 do 8 sierpnia 2017 roku.