2017.07.25

Prezentacja żaglowców: Generał Zaruski – Polska

Zbudowany w 1939 r. w Szwecji jest ostatnią tego typu jednostką w Polsce i jedną z niewielu w Europie. Zgodnie z przedwojennymi założeniami szkoli młodzież i wypuszcza się także w odważne rejsy na wody podbiegunowe.

W międzynarodowym środowisku żeglarzy zyskał sławę jako pływający zabytek sztuki szkutniczej. Wprawdzie ma dość spartańskie warunki bytowe dla załogi i jest częściowo wyposażony w archaiczne już dziś urządzenia, ale paradoksalnie właśnie dlatego jest ulubioną jednostką polskich żeglarzy.

Żeńska część załogi „Generała Zaruskiego” podczas „The Tall Ships Races 2017” po zejściu na ląd w szwedzkim Halmstad.

Zbudowany z inicjatywy generała Mariusza Zaruskiego, miał być początkiem przyszłej morskiej flotylli harcerskiej. Do Polski trafił dopiero po wojnie. Od tego czasu na jego pokładzie jedne pokolenia żeglarzy przekazywały kolejnym tajniki wiedzy żeglarskiej. Odstawiony na lata na boczny dok stał bezczynnie i popadał w ruinę. Niecałe dziesięć lat temu roku władze Gdańska zdecydowały się odkupić jacht i zaangażować się w jego odbudowę. Dzięki temu stał się symbolem Gdańska i jednocześnie pływającym obiektem muzealnym, na której wciąż szkoli się młodzież. W przeciwieństwie do większości obiektów muzealnych ten jak najbardziej należy dotykać,  nawet poskramiać.

Zobacz jak się na nim szkolą i bawią młodzi ludzie.

Instagram - młodzież polubiła go i oddaje mu swoje serce

 

Post udostępniony przez Katarzyna Wojciechowska (@kasia.wojciechowska)14 Cze, 2016 o 2:39 PDT

 

 

Post udostępniony przez Gdański Ośrodek Sportu (@gdanskiosrodeksportu)27 Cze, 2017 o 8:24 PDT

Tomasz Lipko
Mediastorm

The Tall Ship Races (TRS) 2017 razem z PKO Bankiem Polskim

Największe i najpiękniejsze żaglowce świata po wyczerpujących regatach zawiną do szczecińskiego portu. Przy Wałach Chrobrego zacumuje kilkadziesiąt wyjątkowych jachtów i żaglowców. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie Andrea Boccelli.

TRS odbywają się od 1956 roku. Ideą zlotu - oprócz prezentacji najpiękniejszych żaglowców świata - jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. Statkami, które odwiedzą regaty są m.in. polski Dar Młodzieży, czeski La Grace będący repliką historycznego statku z drugiej połowy XVIII wieku i 114 metrowy czteromasztowy Kruzenshtern, pływający pod rosyjską banderą.

PKO Bank Polski jest głównym sponsorem portowym The Tall Ships Races 2017, które w tym roku będą trwały od 5 do 8 sierpnia 2017 roku.