2017.08.02

Prezentacja żaglowców: Kapitan Borchardt – Polska

W przyszłym roku Polska będzie obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości w 1918 roku. Dokładnie tyle lat ma "Kapitan Borchardt"- to najstarszy żaglowiec pływający obecnie pod polską banderą.

Statek został zbudowany w 1918 r. w holenderskiej stoczni jako oceaniczny żaglowy statek towarowy „Nora”. Pięć lat później sprzedano go do Niemiec, gdzie wkrótce zamontowano mu pierwszy silnik. W 1934 r. na skutek zderzenia z holenderskim motorowcem przybrzeżnym Pinguin na angielskiej rzece Tamizie, statek stracił swój oryginalny dziób kliprowy. W latach 30. zeszłego wieku pływał już pod banderą hitlerowskich Niemiec.

Przez całą II Wojnę Światową służył w Kriegsmarine jako statek szkoleniowy na Morzu Bałtyckim dla stacjonującej w Gdyni szkoły U-Bootów.

Po II wojnie światowej statek wrócił do Holandii. Kiedy Polska ponownie odzyskała niepodległość w 1989 roku, statek został przebudowany, a jego portem macierzystym stał się Sztokholm. Pod banderą szwedzką, nosząc nazwę „Najaden”, był wykorzystywany do czarterowych rejsów pasażerskich na Bałtyku. Równo 6 lat temu,

30 sierpnia 2011r., w szwedzkim Nynashamn żaglowiec został przekazany polskim żeglarzom. Tego dnia rozpoczął się jego pierwszy rejs pod polską banderą.

8 października 2011 r. W Gdańsku odbył się chrzest statku, podczas którego nadano mu imię Kapitan Borchardt. 

Regaty „The Tall Ships Races 2017” już od początku okazały się pomyślne dla polskiej jednostki: "Kapitan Borchardt" wygrał pierwszy etap, ze szwedzkiego Halmstad do fińskiego Kotka.

Załoga uczciła tą wygraną tańcami na pokładzie:

 

Post udostępniony przez Sol Nilsson (@solnilsson)10 Lip, 2017 o 11:12 PDT

Mamy nadzieję, że to dopiero początek sukcesów na „Tha Tall Ships Races 2017”, „"Kapitanie Borchardt"!

Tomasz Lipko
Mediastorm

The Tall Ship Races (TRS) 2017 razem z PKO Bankiem Polskim

Największe i najpiękniejsze żaglowce świata po wyczerpujących regatach zawiną do szczecińskiego portu. Przy Wałach Chrobrego zacumuje kilkadziesiąt wyjątkowych jachtów i żaglowców. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie Andrea Boccelli.

TRS odbywają się od 1956 roku. Ideą zlotu - oprócz prezentacji najpiękniejszych żaglowców świata - jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. Statkami, które odwiedzą regaty są m.in. polski Dar Młodzieży, czeski La Grace będący repliką historycznego statku z drugiej połowy XVIII wieku i 114 metrowy czteromasztowy Kruzenshtern, pływający pod rosyjską banderą.

PKO Bank Polski jest głównym sponsorem portowym The Tall Ships Races 2017, które w tym roku będą trwały od 5 do 8 sierpnia 2017 roku.

 

loaderek.gifoverlay.png