2017.07.27

Prezentacja żaglowców: Prolific - Wielka Brytania

Zbudowany w 2005 roku jacht jest spadkobiercą legendarnego „Prolifica” z 1891 roku. W 1948 roku na pokładzie tego statku grupa uchodźców z Estonii kupiła jacht, żeby uciec na nim przed bolszewikami ze Związku Radzickiego.

69 osób, w tym kobiety i 10 dzieci przepłynęło prawie całą Europę i dopiero w okolicy Zatoki Biskajskiej zaskoczył ich sztorm. Cudem odratowani przez hiszpański trójmasztowiec zostali odprowadzeni do hiszpańskiego portu  Pontevedra, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

Hans Andersson pokazuje obraz tamtego rejsu przerwanego przez sztorm, w którym brał udział jego dziadek, autor obrazu.

Dziś załoga jachtu na bieżąco relacjonuje swój udział „The Tall Ship Races 2017” na swoim profilu na Facebooku od porannej zaprawy

Po paradę okrętów – tym razem w fińskim Turku.

Z niecierpliwością czekamy jak będzie wyglądała relacja z finału regat w Szczecinie…

Tomasz Lipko
Mediastorm

The Tall Ship Races (TRS) 2017 razem z PKO Bankiem Polskim

Największe i najpiękniejsze żaglowce świata po wyczerpujących regatach zawiną do szczecińskiego portu. Przy Wałach Chrobrego zacumuje kilkadziesiąt wyjątkowych jachtów i żaglowców. Muzyczną gwiazdą imprezy będzie Andrea Boccelli.

TRS odbywają się od 1956 roku. Ideą zlotu - oprócz prezentacji najpiękniejszych żaglowców świata - jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. Statkami, które odwiedzą regaty są m.in. polski Dar Młodzieży, czeski La Grace będący repliką historycznego statku z drugiej połowy XVIII wieku i 114 metrowy czteromasztowy Kruzenshtern, pływający pod rosyjską banderą.

PKO Bank Polski jest głównym sponsorem portowym The Tall Ships Races 2017, które w tym roku będą trwały od 5 do 8 sierpnia 2017 roku.