2017.07.17

The Tall Ships Races: 80 lat tradycji

Polska zbudowała sobie wyjątkowe miejsce w świecie żeglarskim. Jedne z najbardziej prestiżowych regat The Tall Ships Races coraz częściej wybierają nasz kraj jako docelowy punkt imprezy połączony z wielką paradą żaglowców. Finał The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie ma być wyjątkowy, a my już teraz zaczynamy naszą akcję #wejdźnapokład.

Rok przed Drugą Wojną Światową, z inicjatywy szwedzkiego kapitana Arnolda Schumburga, w Sztokholmie zacumowało około dwadzieścia wyjątkowych europejskich żaglowców. To wydarzenie jest uznawane za początek historii dzisiejszych The Tall Ships Races. Pomysł zgromadzenia żaglowców w jednym miejscu połączony ze startem regat powrócił w latach 50. zeszłego wieku, kiedy to brytyjski prawnik Bernard Morgan zaproponował zgromadzenie żaglowców w jednym miejscu i zorganizowanie dla nich regat. Powołano Międzynarodowy Komitet Regatowy, a rolę gospodarza przyjmowały na siebie kolejne europejskie miasta. W lipcu 1956 roku rozegrano pierwsze regaty. Popularność imprezy rosła z każdym rokiem, w końcu do organizacji zawodów zaczęły się zgłaszać największe miasta z całego świata.

W 1972 w regatach, po raz pierwszy, wziął udział „Dar Pomorza” i uwaga – od razu wygrał regaty na trasie Solent-Skaw. To ułatwiło starania Polski o organizację finału imprezy i dwa lata później Gdynia stała się pierwszym polskim portem, do którego zawinęły żaglowce kończąc The Tall Ships Races.

Ranga zawodów wzrosła jeszcze bardziej po tym, jak w 1976 roku na 200-lesie Stanów Zjednoczonych flota żaglowców przepłynęła Atlantyk wpływając do Nowego Jorku. Paradę statków na rzece Hudson oglądało prawie pięć milionów osób. Wiadomość o zapierającym dech w piersiach pokazie kilkudziesięciu żaglowców wpływających do portu wśród wiwatów publiczności obiegła cały świat. Miasta chętne do organizowania kolejnych edycji ustawiały się w coraz dłuższej kolejce. W końcu kilka lat temu The Tall Ships Races podzielone zostały na dwie edycje: śródziemnomorską i bałtycką. Dziesięć lat temu Szczecin po raz pierwszy stał się gospodarzem finału regat. Impreza okazała się wielkim sukcesem, dzięki czemu sześć lat później „tolszipy” ponownie zawitały do Szczecina (film na górze).

W tej chwili kolejka portów chętnych do przyjęcia żaglowców staje się coraz dłuższa, a finał i trasa regat jest planowana z kilkuletnim wyprzedzeniem. Szczecin będzie gospodarzem finału imprezy po raz trzeci, co oznacza, że jest wyjątkowo docenionym portem w świecie żeglarskim. Szykuje się niezapomniana impreza, którą będziemy relacjonować na morzu i w trakcie zlotu prosto ze szczecińskiego nabrzeża.

W regatach The Tall Ships Races biorą udział jednostki z całego świata. Wyjątkowo ciekawa jest historia żaglowca USCGC „Eagle” (The Tall Ship Races 2005).  Kiedyś był to hitlerowski okręt szkoleniowy. Zdobyty przez Amerykanów w 1945 do dziś służy jako jednostka Straży Przybrzeżnej USA.

PKO Bank Polski jest Głównym Sponsorem Portowym wydarzenia.

Gdziekolwiek jesteś #wejdźnapokład!

Tomasz Lipko
Mediastorm

Czytaj także:

#wejdźnapokład The Tall Ships Races! Link Święto morza w Szczecinie 

Szczecin gości 3. Międzynarodowy Kongres Morski oraz Finał Baltic Tall Ships Regatta 2015

loaderek.gifoverlay.png