Akademia Analityka Danych – korzyść dla obu stron
Możliwość wykorzystania zdobytej w trakcie studiów wiedzy teoretycznej w realnych projektach biznesowych, to największa korzyść dla uczestników Akademii Analityka Danych PKO Banku Polskiego. Podczas tegorocznej edycji programu, realizowanego już od kilku lat, studenci mieli też okazję wziąć udział w ciekawych szkoleniach, a najlepsi otrzymali propozycję odbycia płatnego stażu w naszym Banku.
Zakończyła się trzecia edycja Akademii Analityka Danych w Centrum Ryzyka Kredytowego Klienta Detalicznego i pierwsza przeprowadzona wspólnie z Departamentem Kampanii Bezpośrednich i Kontrolingu Detalicznego.
- Najważniejsze cele tego programu to z jednej strony zachęcenie studentów do rozwoju swojej kariery zawodowej w PKO Banku Polskim, umożliwienie im wykorzystania zdobytej w trakcie studiów wiedzy w praktyce, a z drugiej - pozyskanie przez Bank nowych talentów analitycznych – wyjaśnia Bartosz Pagacz, dyrektor Biura Ryzyka Kredytowego Klienta Indywidualnego. Podkreśla, że jest to sytuacja typu win-win, korzystna zarówno dla studentów jak i dla Banku. W trakcie 3-miesięcznych praktyk każdy ze studentów otrzymuje do realizacji konkretny projekt analityczny. Projekty są mocno osadzone w bankowej rzeczywistości, a w przyszłości po dopracowaniu szczegółów mogą być wykorzystane do rozwoju bankowego biznesu. Studenci uczestniczący w Akademii, otrzymują dodatkowo specjalny pakiet szkoleń miękkich oraz z zakresu zarządzania ryzykiem kredytowym, które pozwalają im poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności.
Możliwość rozwoju
W tym roku, spośród wielu chętnych, do programu zaprosiliśmy 12 osób, które najlepiej rozwiązały zadania podczas assessment center (proces, który pozwala na zebranie w wystandaryzowanych warunkach informacji o wiedzy, umiejętnościach i postawach jego uczestników). Co motywowało studentów do aplikowania do tegorocznej Akademii PKO Banku Polskiego? - Oferta zaciekawiła mnie ze względu na możliwość rozwoju w zakresie analizy największych zbiorów danych w polskim sektorze bankowym - mówi Jan Malchar, obecnie stażysta w Biurze Ryzyka Kredytowego Klienta Indywidualnego. Podkreśla, że podczas praktyk realizował ważny projekt z obszaru ryzyka kredytowego, rozwiązywał realne problemy biznesowe, zdobywał wiedzę pod okiem doświadczonego opiekuna oraz mógł praktycznie wykorzystywać wiele narzędzi analitycznych (np. SAS – umożliwiające m.in. import i przetwarzanie danych, wyszukiwanie informacji, zarządzanie danymi, analizę statystyczną).– Zdobyłem nowe umiejętności w zakresie analitycznego myślenia, a dodatkowo mam obecnie większą pewność siebie. Cieszę się, że będę mógł dalej rozwijać się zawodowo w PKO Banku Polskim – kontynuuje Jan Malchar.
W czasie praktyk studenci przez trzy miesiące zdobywali wiedzę pod okiem doświadczonych opiekunów, wykonując zadania z zakresu analiz wspierających zarządzanie portfelem klientów kredytowych, rozwoju modeli danych oraz budowy narzędzi do zarządzania relacjami z klientem. Kilkoro uczestników Akademii zostało zaproszonych do kontynuacji współpracy z Bankiem w ramach płatnych staży, podczas których będą rozwijać swoje projekty. Dla uczestników cenne było to, że pracowali w młodym zespole, przyjaznej atmosferze oraz mogli łączyć praktyki ze studiami dziennymi.
- Każdy z nas otrzymał inne, samodzielne zadanie, które wykonywaliśmy pod okiem opiekunów. Dodatkowo pomoc oraz cenne wskazówki otrzymywaliśmy także od pozostałych członków zespołu. Akademia dała mi możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu ryzyka kredytowego również dzięki prowadzonym w trakcie praktyk szkoleniom m.in. na temat środowiska SAS, sposobów obliczania ryzyka kredytowego, czy modelowania w CRM – twierdzi Karolina Tylakz Biura Ryzyka Kredytowego Klienta MSP. Satysfakcję sprawiła jej także oferta kontynuacji współpracy z Bankiem podczas stażu. Pozwala jej to realizować dotychczasowy projekt w rozszerzonejwersji. - Akademia to także możliwość poznania niesamowitych ludzi, których zainteresowania są podobne do moich – zapewnia.
Akademia Analityka Danych w ryzyku kredytowym (CDE) realizowana jest od ponad dwóch lat. W tym okresie udział w niej wzięło kilkudziesięciu studentów, część z nich została pracownikami Banku. To w opinii Bartosza Pagacza najlepszy dowód na efektywność Programu.
Program stale rozwijamy zgodnie z najnowszymi trendami na rynku analizy danych oraz potrzebami naszego biznesu.Ostatnia edycja została przeprowadzone wspólnie przez CDE i DKB, aby zwiększyć liczbę projektów analitycznych oraz dać okazję studentom wykorzystania analityki danych na styku ryzyka i biznesu.
Współpraca z uczelniami
Akademia Analityka Danych jest jednym z kilku projektów PKO Banku Polskiego kierowanym do środowiska akademickiego. Od lat jesteśmy partnerem Szkoły Głównej Handlowej. Wspólnie z tą uczelnią realizowane są dwa projekty z zakresu zaawansowanej analityki danych. Wybrana grupa studentów pracowała nad rozwiązaniem case’ ów biznesowych na podstawie danych dostarczonych przez Bank, dotyczących m.in. budowy modelu nadmiernego zadłużenia oraz modelu estymacji przychodów firmy. Studenci mogli liczyć na wsparcie opiekuna merytorycznego z uczelni oraz ekspertów z PKO Banku Polskiego. W tym roku przeprowadzone zostały też podobne projekty analityczne we współpracy z Politechniką Warszawską.
Katarzyna Dwórska-Łukasik
Departament Zarządzania Personelem i Efektywnością
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?