2017.11.07

iPKO3 przeciera szlaki metodyk zwinnych w naszym banku

W czerwcu br. w banku wystartował projekt iPKO3 – pierwsze tak duże przedsięwzięcie realizowane w oparciu o metodykę zwinną. Rozmowa z Łukaszem Jaciubkiem, kierownikiem Projektu/Product Owner iPKO 3 z Centrum Bankowości Mobilnej i Internetowej w PKO Banku Polskim.

iPKO3 to dobry przykład złożonej i wieloetapowej inicjatywy informatycznej, w której zespół projektowy na bieżąco bierze pod uwagę aktualne otoczenie rynkowe: innowacyjne technologie, świeże trendy w korzystaniu z bankowości elektronicznej oraz wiele niewiadomych, np. jak zmieni się sytuacja w branży w ciągu najbliższych 2-3 lat.

Metodyka kaskadowa vs zwinna – na czym polega różnica?

Dotychczasowe projekty, nawet te najbardziej wielowymiarowe, realizowane były w metodyce kaskadowej – przed uruchomieniem projektu przygotowywany był szczegółowy plan działania, który, konsekwentnie realizowany, kończył się wdrożeniem. Takie podejście miało jeden główny minus – rygorystyczne trzymanie się planu wykluczało elastyczność podczas prac nad projektem. Oznacza to, że traciliśmy szansę na wprowadzanie rozwiązań, które wynikały z szybkiego tempa zmian zachodzących w świecie projektów informatycznych w zakresie: technologii, modeli biznesowych, przyzwyczajeń klientów czy pojawiających się nowych trendów.

Dlaczego metodyka zwinna zwiększa szanse na sukces projektu iPKO3?

Metodyka zwinna wywraca ten ustrukturyzowany i hermetyczny sposób działania do góry nogami. Daje ogromną elastyczność i pole do reagowania na bieżąco, szczególnie w sytuacjach, gdy trzeba zrezygnować z rozwiązań nieefektywnych, dostosować się do zmieniającego się otoczenia, czy wykorzystać najnowsze, nieznane dotąd praktyki rynkowe.

Jak wygląda zastosowanie metodyk zwinnych w praktyce?

Realizujemy projekt w krótkich odstępach czasu, w przypadku naszego projektu - 2 tygodniowych. Te  okresy nazywamy sprintami. Każdy taki sprint kończy się prezentacją tzw. przyrostu, czyli wersją rozwiązania, która jest potencjalnie gotowa do wdrożenia. Od tego momentu może być testowana, badana i na koniec oceniona przez organizację. Informacje zwrotne pozwolą bardzo szybko zareagować, jeżeli jakość naszego rozwiązania okaże się niezadowalająca.

Agile zmienił też sposób codziennej pracy nad bieżącymi zadaniami oraz całym projektem. Planujemy zadania na codziennych krótkich spotkaniach (tzw.”stand-upach”). Już wspomniane sprinty są otwierane i zamykane z udziałem wszystkich zainteresowanych. W zespole projektowym pojawiły się nowe role, takie jak Właściciel Produktu (Product Owner) czy Scrum Master. Korzystamy ze znakomitych narzędzi systemowych – narzędzia do obsługi zgłoszeń JIRA i do budowania bazy wiedzy o projekcie – CONFLUENCE. Wszystko razem daje nam większą przejrzystość pracy i możliwość natychmiastowego reagowania w obliczu przeszkód i zagrożeń.

 Co jest kluczowym czynnikiem sukcesu w takich projektach?

Zdecydowanie zespoły interdyscyplinarne. Prace w metodyce zwinnej prowadzone są wspólnie ze specjalistami z Biznesu i IT. W praktyce wszyscy pracują razem w jednym pomieszczeniu, co pozwala poznać unikalne kompetencje wszystkich uczestników projektu. Samodzielność i niezależność to atuty takiego rozwiązania. 

W 11 raporcie „State od Agile Report”, aż 90 proc. respondentów potwierdziło, że ich organizacje osiągnęły sukces dzięki wdrożeniu metodyk zwinnych. Transformacja podejścia w zarządzaniu projektami jest zatem kluczowa zarówno z punktu widzenia projektu, jak i całej organizacji. Duża świadomość tych potrzeb daje nam przestrzeń oraz szereg rozwiązań, które pozwalają na wdrażanie metodyk zwinnych w życie.

Rozmawiała
Joanna Fatek
starszy specjalista w PKO Banku Polskim

  • Bankofinanse

   02018.08.14

   Karta wielowalutowa i kantor internetowy – sposób na tańsze wczasy

   Wybierając się na wakacje w Europie nie potrzebujemy paszportu ani portfela wypchanego gotówką w obcej walucie. Dowód osobisty, serwis iPKO lub aplikacja IKO oraz wielowalutowa karta płatnicza PKO Banku Polskiego wystarczą, aby swobodnie, bezpiecznie i oszczędnie poruszać się po krajach UE.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.14

   Garmin Pay w PKO Banku Polskim

   Od dziś posiadacze kart płatniczych PKO Banku Polskiego mogą korzystać z usługi Garmin Pay. Mając zegarek typu smartwatch, wyposażony w tę funkcję, klienci indywidualni banku mogą płacić zbliżeniowo wykorzystując swoją kartę płatniczą. Najpóźniej do końca września bank uruchomi również usługę Apple Pay.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.13

   e-Urząd: Otwarty również po 16.00!

   Złożenie wniosków o wydanie dowodu czy świadczenie rodzinne, zgłoszenie urodzenia dziecka lub założenie działalności gospodarczej – to wszystko i wiele więcej możesz teraz załatwić online. Wystarczy, że masz Profil Zaufany, a nie musisz się już spieszyć do urzędu. O dowolnej porze i w kilka minut załatwisz sprawy, na które kiedyś poświęcałeś dzień urlopu.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.10

   Wakacje w duecie z aplikacją mobilną IKO

   W tym roku 70 proc. Polaków wybiera się na wakacje, a 40 proc. z nich zamierza przeznaczyć na ten cel 1-2 tys. zł w przeliczeniu na członka rodziny – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Diners Club Polska.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.09

   Koniec podróżowania z saszetką. Te wakacje należą do karty... wielowalutowej

   Zakup biletów lotniczych czy rezerwacja hotelu na wakacyjny wypoczynek to dopiero początek przygotowań do urlopu. Trzeba jeszcze kupić odpowiednią odzież, kosmetyki i akcesoria. Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu finansowym. Jeśli zostajemy w kraju, sprawa jest prosta – bierzemy ze sobą kartę albo smartfon z aplikacją mobilną. A co zrobić, gdy wybieramy się za granicę?

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.08.09

   Bezpieczne wak@cje! Zapamiętaj 3 kluczowe zasady!

   Sezon wyjazdów urlopowych trwa, a nic nie psuje wakacji tak jak zgubiony telefon czy opróżnione konto. Warto zatem odpowiednio przygotować się do podróży i przypomnieć sobie kilka ważnych zasad bezpieczeństwa.

   więcej
  Pokaż więcej