2019.03.08

Jeden procentuje dla wielu

W ubiegłym roku padł rekord! Przekazaliśmy ponad 660 mln zł na działania organizacji pożytku publicznego. Przekazując na ich rzecz 1% podatku dochodowego, wspieramy naprawdę wielu potrzebujących. Pamiętajmy o tym rozliczając tegoroczny PIT.

Jeden procent dla potrzebujących

W tym roku zmieniły się zasady rozliczania podatku PIT – proces został znacznie uproszczony. Co więcej, w większości przypadków, na podstawie przesłanej przez pracodawcę informacji o dochodach, deklarację podatkową wypełni za nas urząd. Wtedy wystarczy sprawdzić i ewentualnie skorygować dokument, np. zaznaczając ulgi, ale przede wszystkim dokonać przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (opp). Równie łatwo możemy rozliczyć się samodzielnie. Mamy czas do końca kwietnia.

Pomocny procent

Przekazanie 1% na rzecz danej organizacji nie wiąże się z żadnym kosztem ani wysiłkiem. Wystarczy dokonać wyboru podmiotu, którego działalność chcemy wesprzeć. Ponad 14 mln dorosłych Polaków odliczyło 1% podatku za 2017 r., przekazując organizacjom pożytku publicznego na łączną kwotę ponad 760 mln zł. Najwięcej, bo ponad 166 mln zł, wpłynęło na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. 37 mln zł przekazano Fundacji Avalon – Bezpośrednia pomoc niepełnosprawnym, ponad 36 mln zł – Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”, a przeszło 13 mln zł – Fundacji Sensoria. Wsparcie dla swoich podopiecznych w wysokości ponad 9,6 mln zł otrzymała Fundacja Pomocy Dzieciom i osobom chorym „Kawałek nieba”, a ponad 8,7 mln zł Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Organizacji, które otrzymały pomoc z tytułu 1% jest wiele, ale i skala potrzeb ciągle rośnie, dlatego każde wsparcie ma ogromne znaczenie. 

Jak wybrać odpowiednią?

Najczęściej przekazujemy 1% swoich podatków organizacjom, które już wcześniej wspieraliśmy i znamy ich działania, ale jeśli dopiero szukamy podmiotu, który warto wesprzeć, sprawdźmy go! Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy jest to organizacja pożytku publicznego – tylko taki status uprawnia do pozyskiwania kwoty z podatku. Warto też przejrzeć wyniki finansowe takiej organizacji, z których każda ma obowiązek je przedkładać właściwym urzędom, np. skarbowemu czy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Są to dane jawne, więc dobrym zwyczajem jest, aby pojawiały się na stronach internetowych fundacji czy stowarzyszeń.

Czujesz, że pomagasz

Każdego roku z tytułu odliczenia 1% podatku podopieczni wielu fundacji i stowarzyszeń zyskują konkretne wsparcie, a my możemy poczuć, że mięliśmy w tym udział. Skutecznie pomagać możemy na wiele sposobów, także z PKO Bankiem Polskim. Przykładem na to jest zakończona niedawno akcja „Pomaganie przez zbliżanie”.

Wystarczyło dokonywać płatności zbliżeniowych telefonem z aplikacją IKO, aby zbierać środki na pomoc pełnoletnim podopiecznym domów dziecka opuszczającym placówki. Za każdą taką płatność klientów Banku, za dokonanie której nie ponosili żadnych kosztów, Bank przekazywał 50 gr na realizację celu. Ostatecznie, Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła akcję kwotą 500 tys. zł. Pieniądze te zostaną przekazane na potrzeby usamodzielniających się dorosłych podopiecznych domów dziecka z całej Polski. 

Teraz pomagaj z nami

„Pomagaj z nami” to kolejna akcja charytatywna PKO Banku Polskiego i jego Fundacji. Dołączyć do niej może każdy mający w smartfonie bankową aplikację mobilną IKO. Korzystając z niej, można przekazać środki lub zrobić zlecenie stałe na wspierane przez Fundację inicjatywy w czterech obszarach:

1. PKO Bieg Charytatywny – ogólnopolski bieg sztafetowy pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem”. Zaangażowanie zawodników przeliczane jest na pomoc dla najbardziej potrzebujących,

2. zdrowie – Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) – ogólnopolska akcja społeczna, której celem jest wychowanie kolejnych pokoleń honorowych dawców krwi,

3. edukacja – wsparcie projektów w obszarze nauki oraz alternatywnych form nauczania, służące podniesieniu poziomu edukacji i jej dostępności dla dzieci i młodzieży w Polsce,

4. nadzieja – wsparcie dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz dorosłych wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych, a także pomoc osobom niepełnosprawnym.

Czas odliczeń

Fundacja PKO Banku Polskiego, choć sama nie jest organizacją pożytku publicznego, wspiera działania innych podmiotów, którym można przekazać 1%. W tym roku Fundacja rekomenduje: 

  • Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Równy start”, www.rownystart.poznan.pl, KRS 0000178467
  • Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Wiosna” w Krzydlinie Małej, wpow.wiosna.archidiecezja.wroc.pl, KRS 0000398875
  • Stowarzyszenie SIEMACHA, www.siemacha.org.pl, KRS 0000207304
  • Dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Dominika w Broniszewicach, www.broniszewice.dominikanki.pl, wspierany przez Fundację Kawałek Nieba KRS 0000382243 – z dopiskiem DPS Broniszewice
  • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu, www.dpsgrabie.pl, wspierany przez Fundację Serce dla dziecka KRS 0000219842

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

 Czytaj także:

PKO Bank Polski po raz kolejny uplasował na eurorynku „zielone” obligacje rządowe

2. Kongres Firm Rodzinnych

100 lat śmiałych decyzji. Najlepszy rok w historii PKO Banku Polskiego