PKO Bank Polski i Politechnika Warszawska wspólnie kształcą ekspertów cyberbezpieczeństwa
Na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej wystartował przedmiot „Praktyczne aspekty cyberbezpieczeństwa”. Podczas wykładów i warsztatów eksperci PKO Banku Polskiego, którzy na co dzień zajmują się cyberbezpieczeństwem i walczą z zagrożeniami w sieci, będą dzielić się swoją praktyczną wiedzą ze studentami. Nowy przedmiot to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce.
Według najnowszych szacunków do 2021 r. na rynku pracy będzie brakować ok. 3,5 mln specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dynamicznie rozwijający się polski rynek bankowy i IT również stoi przed wyzwaniem niedoboru ekspertów. Dlatego opracowany przez PKO Bank Polski program zajęć stawia przede wszystkim na wiedzę praktyczną, a w szczególności na zagadnienia dotyczące reagowania na zagrożenia, sposobów ich monitorowania i tworzenia bezpiecznych rozwiązań.
– Jako największy bank w Polsce i technologiczny lider sektora czujemy szczególną odpowiedzialność za kreowanie trendów i wspieranie działań na rzecz cyberbezpieczeństwa. Jednym z kluczowych wyzwań dla firm i instytucji jest zabezpieczenie przed atakami z zewnątrz. W naszej pracy stosujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa. Chcemy dzielić się wiedzą i najlepszymi praktykami, przygotowując przyszłych specjalistów do wyzwań, jakie będą przed nami stały – mówi Piotr Kalbarczyk, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim.
W pierwszym semestrze przewidziano 15 miejsc dla studentów Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Zajęcia obejmują zagadnienia takie jak monitorowanie infrastruktury firmowej, wykrywanie zagrożeń, analiza złośliwego oprogramowania czy przeprowadzanie testów penetracyjnych oprogramowania. W ramach symulacji bezpieczeństwa firmy studenci dostaną pod swoją opiekę wirtualną firmę. W trakcie warsztatów i symulacji będą w grupach ćwiczyć znajdowanie podatności w aplikacjach oraz wykrywanie i odpieranie ataków.
– Politechnika Warszawska zapewnia edukację kompletną, a zarazem odpowiednio sprofilowaną do wymagań współczesnego świata, w którym bezpieczeństwo należy rozpatrywać wielopoziomowo. Wiedza i umiejętności nabyte w naszej Uczelni, rozwijane przy współpracy z partnerami biznesowymi pozwolą przyszłym absolwentom na stosowanie dobrych praktyk, zarówno w miejscu pracy, jak i w cyberprzestrzeni – podkreśla prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.
Utworzenie przedmiotu na Politechnice Warszawskiej to kolejna z inicjatyw na rzecz cyberbezpieczeństwa, w którą angażuje się PKO Bank Polski. W tym roku bank wspólnie z amerykańskim think tankiem Atlantic Council zorganizował międzynarodową konferencję dotyczącą wyzwań cyberbezpieczeństwa i potencjału Polski w regionie. W Departamencie Cyberbezpieczeństwa banku działa zespół CERT. PKO Bank Polski jako pierwszy w polskiej branży finansowej został też członkiem elitarnej inicjatywy FIRST (Forum of Incident Response and Security Teams), która jest światową organizacją zrzeszającą zespoły reagowania na incydenty teleinformatyczne. To potwierdza wysokie kompetencje pracowników banku w zakresie cyberbezpieczeństwa i pozycję lidera w naszym kraju. CERT PKO BP od lat jest członkiem wiodących na świecie platform wymiany informacji i inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa. Od kilku lat bank współpracuje też z firmą Microsoft w ramach programu wczesnego wykrywania zagrożeń w ramach programu Enterprise Customers Cyber Threat Intelligence Program.
Michał Tkaczuk
ekspert w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Uwaga na oszustów – szkolenia „Aktywny i świadomy senior w świecie finansów”
Jak robić biznes w 2019 r.? Nowe stawki składek ZUS i zmiany w prawie podatkowym
Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?