2017.07.19

PKO Bank Polski testuje pionierską platformę do weryfikacji dokumentów w technologii blockchain

Platforma blockchain Trudatum została stworzona, by zapewnić instytucjom finansowym wdrożenie rozwiązań sprawdzających i weryfikujących dane. Celem testu jest zbadanie możliwości integracji z istniejącą infrastrukturą Banku oraz zidentyfikowanie konkretnych obszarów biznesowych, w których implementacja blockchain byłaby usprawnieniem.

 

Technologia, która ma szansę podbić rynek

Platforma blockchain Trudatum udoskonala rozwiązania związane z zapisywaniem i przechowywaniem danych, a jednocześnie zapewnia skuteczną i zabezpieczoną kryptograficznie cyfrową zgodność podpisu. Technologia, którą Bank testuje wprowadza przełom w zakresie gromadzenia danych, dokumentów i plików. Innowacyjną technologię opracowała firma Coinfirm, biorąca udział w akceleracji start-upów w ramach ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”, a dzięki współpracy z największym graczem na rynku finansowym, jakim jest PKO Bank Polski ma szansę zawojować rynek.

- PKO Bank Polski jako lider polskiego sektora bankowego, chce pozostawać w awangardzie także pod względem innowacji cyfrowych oraz wykorzystania nowych technologii. Służą temu działania takie jak rozwój bankowości mobilnej, zaangażowanie w cyfryzację usług administracji państwowej, czy wspieranie rozwoju technologicznych start-upów w ramach własnego akceleratora „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Technologia blockchain ma potencjał na to, by zrewolucjonizować szereg obszarów sektora finansowego, dlatego poświęcamy dużo uwagi, aby dobrze ją rozumieć i testować możliwe zastosowania tej technologii w naszym Banku - mówi Szymon Wałach, Dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim.

Polskie Banki w awangardzie nowoczesności

Na tle całej gospodarki w Polsce wyróżniają się banki, które są bardziej aktywne i skore do innowacji cyfrowych niż ich europejscy konkurenci, szczególnie w obszarze obsługi i angażowania klientów przy wykorzystaniu kanałów cyfrowych. Sektor bankowy jest relatywnie najlepiej scyfryzowanym sektorem w polskiej gospodarce. Rozwiązania, które wyróżniają polskie banki to m.in. system płatności Blik wprowadzony przez PKO Bank Polski i stosowany także przez inne banki, pozwalający na wypłaty z bankomatów i płatności za pomocą telefonu komórkowego, również przez Internet - bez użycia karty bankowej.

Wsparcie technologicznych inicjatyw

Bank jest Głównym Partnerem programu akceleracyjnego dla start-upów prowadzonego wspólnie z MIT EF. W trwającej drugiej edycji programu, PKO Bank Polski jest opiekunem ścieżki „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”, w ramach której poszukiwane są perspektywiczne rozwiązania technologiczne dla branży finansowej. Celem akceleracji jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji po to, aby zwiększyć ich szansę na rynkowy sukces nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W sierpniu ubiegłego roku Bank objął także główny patronat nad wydarzeniem Startup Weekend Warsaw o tematyce FinTech, a od 2015 roku współpracuje z D-RAFT w zakresie wyszukiwania unikalnych rozwiązań technologicznych.

Na początku roku, jako pierwsza polska instytucja finansowa, Bank zainwestował w start-up fintechowy. Dokonując zakupu ZenCard-u pokazał, że jest gotowy na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i wysłał inwestorom jasny sygnał, że warto inwestować w perspektywiczne polskie start-upy, ponieważ najlepsze opracowywane przez nie rozwiązania mogą być z powodzeniem przejmowane przez działające w Polsce korporacje.

Magdalena Maśluch
ekspert PKO Bank Polski

loaderek.gifoverlay.png