2017.08.11

Prognozy gospodarcze Centrum Analiz PKO Banku Polskiego – „Więcej inwestycji, mniej konsumpcji”

Prognozy dla polskiej gospodarki są nadal optymistyczne. Ekonomiści PKO Banku Polskiego prognozują utrzymanie wzrostu PKB w okolicach 4%. W ich ocenie, wzrost PKB w Polsce przyspieszy w 2017 r. do 3,9%, a w 2018 r. sięgnie 4,1%. Głównym motorem napędowym przyspieszenia jest ożywienie aktywności inwestycyjnej przy nadal mocnym wzroście konsumpcji.

Prognozy dla polskiej gospodarki są nadal optymistyczne. Ekonomiści PKO Banku Polskiego prognozują utrzymanie wzrostu PKB w okolicach 4%. W ich ocenie, wzrost PKB w Polsce przyspieszy w 2017 r. do 3,9%, a w 2018 r. sięgnie 4,1%. Głównym motorem napędowym przyspieszenia jest ożywienie aktywności inwestycyjnej przy nadal mocnym wzroście konsumpcji.

Większa rola inwestycji, mniejsze znaczenie konsumpcji
Największy wkład we wzrost dynamiki inwestycji w tym roku będzie miała aktywność sektora prywatnego. Dynamika inwestycji publicznych będzie bardziej stopniowo rosnąć przez cały 2017 i 2018 r. Inwestycje stymuluje optymizm co do siły i trwałości popytu, wzrost absorpcji środków unijnych, wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz niedobór „rąk do pracy”. Konsumpcji sprzyja z kolei silny wzrost dochodów realnych, rozłożone w czasie efekty programu rodzina 500+ i rekordowo wysoki poziom zaufania konsumentów. Jej dynamika będzie się jednak umiarkowanie obniżać ze względu na wzrost inflacji.

Spowolnienie spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, ale przyspieszenie wzrostu płac
Eksperci PKO PB dostrzegają rosnące napięcia na krajowym rynku pracy. Utrzymanie napływu imigrantów i wzrost wskaźnika aktywności zawodowej nie będą wystarczająco silne, aby zachować równowagę na rynku pracy. Niedobór podaży pracy spowoduje, że pomimo nadal silnego popytu na pracę, wzrost zatrudnienia wyhamuje. Spowolni też spadek bezrobocia, ale jednocześnie nominalna dynamika płac w gospodarce na koniec br. przyspieszy do ok. 6%.

Podwyżka stóp procentowych pod koniec 2018 r.
Domykanie się luki popytowej oraz wzrost kosztów pracy przełożą się na wzrost inflacji. Firmy chętniej będą przerzucać rosnące koszty na ceny, szczególnie w sektorze usług. Inflacja zbliży się do celu NBP w drugiej połowie 2018 r. Do tego czasu będzie reagować na szybko zmieniające się ceny żywności i paliw. Inflacja bazowa przekroczy 1% r/r na koniec 2017 r. i 2,5% w drugiej połowie 2018 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla prognozy inflacji są zmiany kursu złotego i wahania globalnych cen surowców. Pierwsza podwyżka stóp procentowych NBP nastąpi przed końcem 2018 r. Przyspieszenie inflacji bazowej oraz obawy o wpływ wysokości stóp procentowych na oszczędności gospodarstw domowych mogą skłonić RPP do podwyżek stóp procentowych. Pierwszej podwyżki ekonomiści PKO BP spodziewają się w listopadzie 2018 r.

Deficyt fiskalny poniżej 3 proc.
Pozycja fiskalna polski pozostaje lepsza od oczekiwań, działając w kierunku poprawy oceny ryzyka kredytowego kraju. Tegoroczny deficyt fiskalny może być niższy, niż w poprzednim roku, m.in. dzięki poprawie ściągalności podatków. Nieco większym wyzwaniem fiskalnym będzie 2018 r., ze względu na koszty obniżenia wieku emerytalnego i wzrost inwestycji publicznych, ale deficyt całego sektora finansów publicznych pozostanie wyraźnie poniżej 3% PKB dzięki dalszym postępom w poprawie ściągalności podatków.

Stabilne kursy walut
Do końca III kwartału kurs EUR/USD spadnie poniżej 1,15 a do końca roku, m.in. dzięki trwającej od października redukcji bilansu Fed-u oraz grudniowej podwyżce stóp w USA, obniży się poniżej 1.10. Wyraźny spadek wiary rynków finansowych w możliwość skutecznej implementacji wyborczego programu gospodarczego D. Trumpa w pierwszej połowie roku pomagał walutom rynków wschodzących, w tym również złotemu. Zwiększył on również wątpliwości rynków co do determinacji Fed-u w kwestii dalszego zacieśniania polityki monetarnej w USA. Na koniec III kwartału kurs EUR/PLN będzie kształtował się na poziomie ok. 4,30, a na koniec roku wyniesie ok. 4.35.

Rentowność polskich obligacji rośnie
Do końca tego kwartału rentowności polskich obligacji skarbowych w sektorze 2-letnim będą rosły zbliżając się do 1,90%, w 5-letnim do 2,75%, a 10-letnim do 3,40%.

W końcówce roku rentowności polskich obligacji skarbowych powinny dalej rosnąć osiągając w grudniu w sektorze 2-letnim 2,05%, w 5-letnim 2,95%, a w 10-letnim 3,65%.

Centrum Analiz PKO Banku Polskiego wyróżnione przez portal StrefaInwestorow.pl
Portal StrefaInwestorow.pl wyróżnił @Analizy_PKOBP jako najlepszy profil na Twitterze w kategorii banki i domy maklerskie. W rankingu brano pod uwagę informacje o publikacji raportów, analiz, wykresów dotyczących rynku, spółek, konkretnej branży, a także informacje o aktualnych wydarzeniach oraz o ich wpływie na rynek. Na wybór najlepszych profili wpływ miały także umieszczane na nich wpisy o ważnych artykułach, wywiadach i materiałach edukacyjnych oraz interakcje z innymi użytkownikami Twittera. Portal StrefaInwestorow.pl podsumował analityczny profil banku jako konkretny, przejrzysty i zróżnicowany.

  • Z Banku

   02018.02.23

   PKO Bank Polski najcenniejszą marką finansową

   PKO Bank Polski jest najdroższą marką krajowego sektora finansowego. Marka polskiego lidera sektora bankowego w Rankingu Najcenniejszych Polskich Marek 2017 dziennika „Rzeczpospolita” wyceniona została na 2,7 mld złotych. Jest też trzecim najbardziej wartościowym brandem w kraju.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.20

   Wakacje dwa razy w roku. Pozwól sobie to zaplanować

   Uczniowie i studenci dwa razy do roku mają szasnę odetchnąć od nauki i wytężonej pracy, bo w ich kalendarz na stałe wpisane są ferie zimowe i wakacje. A Ty? Też pozwalasz sobie na odpoczynek dwa razy do roku? Psychologowie są zgodni, że by nabrać właściwego dystansu do pracy i zrelaksować się naprawdę, należy zmienić otoczenie. Wyjazd bywa najlepszym rozwiązaniem. Często jednak nie możesz sobie na to pozwolić. Musisz wybierać – narty zimą lub kurort latem. Podpowiemy Ci, co zrobić, abyś mógł pozwolić sobie na jedno i drugie.

   więcej
  • Z Banku

   02018.02.20

   „Możesz wszystko, ale nie musisz” – nowa kampania Konta dla Młodych w PKO Banku Polskim

   Ruszyła kampania internetowa PKO Banku Polskiego „Możesz wszystko, ale nie musisz” z udziałem Macieja Musiała, jednego z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia. Motywem przewodnim kampanii jest akcentowanie poprzez humorystyczne sceny z udziałem Musiała atutów PKO Konta dla Młodych – wygody, mobilności i szybkości. Za otwarcie PKO Konta dla Młodych można otrzymać 100 zł do wydania na Allegro.

   więcej
  • Z Banku

   02018.02.15

   Rewitalizacja Rotundy PKO Banku Polskiego. Budowa części naziemnej

   PKO Bank Polski realizuje trzeci etapu prac związanych z rewitalizacją Rotundy – Oddziału 3 Banku. Obecnie montowane są elementy konstrukcyjne antresoli – kondygnacji 1 piętra. Na szkielet Rotundy złożą się: 21-tonowy słup o wysokości ponad 13,5 m, 13 podziemnych słupów obwodowych o wysokości 3,5-4 m oraz 48 słupów naziemnych, których wysokość wyniesie 11-13 m.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.14

   Panna młoda tuż za progiem, czyli jak sfinansować koszty ślubu i wesela

   Piękna suknia, szykowny garnitur, marsz Mendelsona i luksusowa limuzyna. Kwiaty, łzy wzruszenia, życzenia, a później zabawa do białego ranaByś mogła/mógł po latach stwierdzić, że były jak z bajki, jej scenariusz napisz już dziś i przygotuj się finansowo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.02.13

   Ekonomia na bank. II edycja projektu edukacji ekonomicznej PKO Banku Polskiego i Uniwersytetu Śląskiego

   Zarządzanie własnym budżetem, prowadzenie biznesu czy ubezpieczenia – wiedza z zakresu edukacji ekonomicznej, bez której trudno dziś sobie poradzić, jest szczególnie potrzebna młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie. Dlatego istotne, by przekazywali ją praktycy, jakimi są doświadczeni pracownicy banku. Rozpoczęła się II edycja projektu edukacyjnego Ekonomia na bank realizowanego przez PKO Bank Polski oraz Uniwersytet Śląski.

   więcej
  Pokaż więcej