2017.08.11

Prognozy gospodarcze Centrum Analiz PKO Banku Polskiego – „Więcej inwestycji, mniej konsumpcji”

Prognozy dla polskiej gospodarki są nadal optymistyczne. Ekonomiści PKO Banku Polskiego prognozują utrzymanie wzrostu PKB w okolicach 4%. W ich ocenie, wzrost PKB w Polsce przyspieszy w 2017 r. do 3,9%, a w 2018 r. sięgnie 4,1%. Głównym motorem napędowym przyspieszenia jest ożywienie aktywności inwestycyjnej przy nadal mocnym wzroście konsumpcji.

Prognozy dla polskiej gospodarki są nadal optymistyczne. Ekonomiści PKO Banku Polskiego prognozują utrzymanie wzrostu PKB w okolicach 4%. W ich ocenie, wzrost PKB w Polsce przyspieszy w 2017 r. do 3,9%, a w 2018 r. sięgnie 4,1%. Głównym motorem napędowym przyspieszenia jest ożywienie aktywności inwestycyjnej przy nadal mocnym wzroście konsumpcji.

Większa rola inwestycji, mniejsze znaczenie konsumpcji
Największy wkład we wzrost dynamiki inwestycji w tym roku będzie miała aktywność sektora prywatnego. Dynamika inwestycji publicznych będzie bardziej stopniowo rosnąć przez cały 2017 i 2018 r. Inwestycje stymuluje optymizm co do siły i trwałości popytu, wzrost absorpcji środków unijnych, wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz niedobór „rąk do pracy”. Konsumpcji sprzyja z kolei silny wzrost dochodów realnych, rozłożone w czasie efekty programu rodzina 500+ i rekordowo wysoki poziom zaufania konsumentów. Jej dynamika będzie się jednak umiarkowanie obniżać ze względu na wzrost inflacji.

Spowolnienie spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia, ale przyspieszenie wzrostu płac
Eksperci PKO PB dostrzegają rosnące napięcia na krajowym rynku pracy. Utrzymanie napływu imigrantów i wzrost wskaźnika aktywności zawodowej nie będą wystarczająco silne, aby zachować równowagę na rynku pracy. Niedobór podaży pracy spowoduje, że pomimo nadal silnego popytu na pracę, wzrost zatrudnienia wyhamuje. Spowolni też spadek bezrobocia, ale jednocześnie nominalna dynamika płac w gospodarce na koniec br. przyspieszy do ok. 6%.

Podwyżka stóp procentowych pod koniec 2018 r.
Domykanie się luki popytowej oraz wzrost kosztów pracy przełożą się na wzrost inflacji. Firmy chętniej będą przerzucać rosnące koszty na ceny, szczególnie w sektorze usług. Inflacja zbliży się do celu NBP w drugiej połowie 2018 r. Do tego czasu będzie reagować na szybko zmieniające się ceny żywności i paliw. Inflacja bazowa przekroczy 1% r/r na koniec 2017 r. i 2,5% w drugiej połowie 2018 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla prognozy inflacji są zmiany kursu złotego i wahania globalnych cen surowców. Pierwsza podwyżka stóp procentowych NBP nastąpi przed końcem 2018 r. Przyspieszenie inflacji bazowej oraz obawy o wpływ wysokości stóp procentowych na oszczędności gospodarstw domowych mogą skłonić RPP do podwyżek stóp procentowych. Pierwszej podwyżki ekonomiści PKO BP spodziewają się w listopadzie 2018 r.

Deficyt fiskalny poniżej 3 proc.
Pozycja fiskalna polski pozostaje lepsza od oczekiwań, działając w kierunku poprawy oceny ryzyka kredytowego kraju. Tegoroczny deficyt fiskalny może być niższy, niż w poprzednim roku, m.in. dzięki poprawie ściągalności podatków. Nieco większym wyzwaniem fiskalnym będzie 2018 r., ze względu na koszty obniżenia wieku emerytalnego i wzrost inwestycji publicznych, ale deficyt całego sektora finansów publicznych pozostanie wyraźnie poniżej 3% PKB dzięki dalszym postępom w poprawie ściągalności podatków.

Stabilne kursy walut
Do końca III kwartału kurs EUR/USD spadnie poniżej 1,15 a do końca roku, m.in. dzięki trwającej od października redukcji bilansu Fed-u oraz grudniowej podwyżce stóp w USA, obniży się poniżej 1.10. Wyraźny spadek wiary rynków finansowych w możliwość skutecznej implementacji wyborczego programu gospodarczego D. Trumpa w pierwszej połowie roku pomagał walutom rynków wschodzących, w tym również złotemu. Zwiększył on również wątpliwości rynków co do determinacji Fed-u w kwestii dalszego zacieśniania polityki monetarnej w USA. Na koniec III kwartału kurs EUR/PLN będzie kształtował się na poziomie ok. 4,30, a na koniec roku wyniesie ok. 4.35.

Rentowność polskich obligacji rośnie
Do końca tego kwartału rentowności polskich obligacji skarbowych w sektorze 2-letnim będą rosły zbliżając się do 1,90%, w 5-letnim do 2,75%, a 10-letnim do 3,40%.

W końcówce roku rentowności polskich obligacji skarbowych powinny dalej rosnąć osiągając w grudniu w sektorze 2-letnim 2,05%, w 5-letnim 2,95%, a w 10-letnim 3,65%.

Centrum Analiz PKO Banku Polskiego wyróżnione przez portal StrefaInwestorow.pl
Portal StrefaInwestorow.pl wyróżnił @Analizy_PKOBP jako najlepszy profil na Twitterze w kategorii banki i domy maklerskie. W rankingu brano pod uwagę informacje o publikacji raportów, analiz, wykresów dotyczących rynku, spółek, konkretnej branży, a także informacje o aktualnych wydarzeniach oraz o ich wpływie na rynek. Na wybór najlepszych profili wpływ miały także umieszczane na nich wpisy o ważnych artykułach, wywiadach i materiałach edukacyjnych oraz interakcje z innymi użytkownikami Twittera. Portal StrefaInwestorow.pl podsumował analityczny profil banku jako konkretny, przejrzysty i zróżnicowany.

  • Bankofinanse

   02017.10.20

   Dużo płacisz kartą, telefonem, IKO? Zarządzaj limitami

   Rozwój technologii w ostatnich latach spowodował, że korzystanie z usług bankowych, szczególnie tych związanych z płatnościami stało się niezmiernie proste i wygodne. Możliwość płacenia w sklepach, restauracjach, pubach, klubach fitness a nawet w sezonowych warzywniakach przy pomocy telefonu sprawia, że żyjemy w rzeczywistości, która jeszcze kilkanaście lat temu mogła stanowić scenariusz filmu SF.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.10.20

   PKO Bank Polski na Absolvent Talent Days – nowoczesny i otwarty pracodawca

   Merytorycznie i nowocześnie zaprezentował się PKO Bank Polski podczas największych targów pracy Absolwent Talent Days. Nowa koncepcja stoiska wyróżniała nas wśród innych wystawców. Docenili ją studenci i absolwenci. Kilkadziesiąt osób odwiedziło naszą strefę rekrutacyjną, wiele z nich zdecydowało się złożyć aplikację.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.10.18

   Warto płacić kartą! Jakie są zalety płatności kartą płatniczą?

   Za kawę, śniadanie, kosmetyki, czy nawet gumy do żucia – niemal za wszystko płacimy dziś kartą płatniczą. Każdy Polak używa swojego „plastikowego pieniądza” średnio 23 razy w miesiącu. Karta bankowa przestała być jedynie narzędziem do wypłacania gotówki z bankomatu.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.10.16

   Każdy dzień, miesiąc, rok z aplikacją IKO

   Tydzień Płatności Bezgotówkowych nie musi być jedyną okazją w roku, kiedy prowadzenie finansów oraz zakupy zdają się zabierać mniej czasu niż zwykle. Aplikacja mobilna banku w telefonie to realna alternatywa dla Twojego portfela. Tych kilka przykładów z życia pokaże Ci, dlaczego warto korzystać z nowoczesnych technologii wokół nas, które w dodatku nic nie kosztują.

   więcej
  • Z Banku

   02017.10.16

   Nagrody dla najbardziej innowacyjnych firm wręczone

   Już po raz siódmy poznaliśmy laureatów Innowatorów „Wprost” – nagrody dla najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. Partnerem tegorocznego wydarzenia był PKO Bank Polski. Statuetki w kategorii IT i telekomunikacja wręczył wiceprezes Zarządu Banku, Rafał Antczak.

   więcej
  • Bankofinanse

   02017.10.13

   Dyrektywa MiFID II – wiedza, czyli wiele możliwości

   Wnikliwa ankieta, jeszcze bardziej precyzyjna informacja o potencjalnych zyskach i ewentualnych stratach oraz wysokości prowizji i opłat manipulacyjnych – to najważniejsze atuty nowych przepisów w sprawie rynków instrumentów finansowych (MiFID II), które zaczną obowiązywać od stycznia 2018 roku. Jeszcze w tym roku warto zainwestować w IKE lub IKZE.

   więcej
  Pokaż więcej