2017.04.25

Targi Hannover Messe 2017 z udziałem PKO Banku Polskiego

W poniedziałek premier Beata Szydło wraz z kanclerz Angelą Merkel uroczyście otworzyły targi Hannover Messe 2017, których krajem partnerskim jest Polska. Do końca tygodnia kilka tysięcy wystawców z całego świata będzie dostarczać zwiedzającym niezapomnianych wrażeń, prezentując najnowsze osiągnięcia z obszaru robotyki czy automatyki. Co roku jedno państwo ma status partnera tego wydarzenia – w tym roku jest to Polska. PKO Bank Polski jest partnerem strategicznym polskiej obecności na targach, której hasło przewodnie to: SMART MEANS POLAND.

 

Premier polskiego rządu zwróciła uwagę na to, że Polska jest krajem młodym, odważnym, który się zmienia i ma ambicję dorównania najlepszym. - Dzisiaj Polska to kraj bezpieczny, w którym wprowadzane są dobre zmiany dla przemysłu i przedsiębiorczości. – zauważyła polska premier. Po otwarciu targów szefowe obu rządów zwiedziły polskie stoisko narodowe, na którym prezentuje się 10 innowacyjnych polskich firm.

Po ceremonii otwarcia stoiska narodowego, wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w Polish-German Business Summit. W swoim wystąpieniu minister rozwoju i finansów podkreślał ścisłe powiązanie gospodarek Polski i Niemiec. W trakcie panelu poruszono m.in. problem tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, która wymusza radykalną transformację wielu tradycyjnych przedsiębiorstw, a także kwestie związane z Agendą Cyfrową Unii Europejskiej.

- Targi Hannover Messe to liga mistrzów. Jako kraj partnerski, Polska jest ich istotną częścią. Nasz firmy pokazują na targach nowoczesność i kreatywność. SMART MEANS POLAND. – mówił wicepremier M. Morawiecki.

Z udziałem wicepremiera Morawieckiego podpisano 5 umów gospodarczych między firmami polskimi a partnerami międzynarodowymi, w tym porozumienie o strategicznej współpracy gospodarczej między Ministerstwem Rozwoju a firmą Siemens AG. Ze strony Ministerstwa Rozwoju umowę podpisała wiceminister Jadwiga Emilewicz.

W zakresie prowadzenia zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych w dziedzinie tworzenia oprogramowania oraz projektowania i produkcji elektroniki, podpisano dwie umowy między Digital Technology Poland a firmą Harting Electric. Kolejnym popisanym dokumentem jest umowa między H. Cegielski-Poznań S.A. a firmą Ursus S.A. w sprawie produkcji nowej generacji samochodowego silnika elektrycznego. Ambicją obu firm jest stworzenie samochodu użytkowego z napędem elektrycznym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jako ostatnią podpisano umowę między Transition Technologies S.A. a firmą ABB Sp. z o.o. nowoczesnego rynku energii, oraz systemów remontowych dla przemysłu. Na jej mocy firmy będą współpracować w zakresie dostosowania, rozwoju i wdrażania produktów przez polskich inżynierów.

Po uroczystości podpisania umów, Mateusz Morawiecki spotkał się z firmami wystawiającymi swoje produkty na Hannover Messe 2017. Odwiedził m.in. polskie start-upy, Saule Technologies, Generał Electric International, Ursus, ABB.

- PKO Bank Polski, jako lider polskiego sektora bankowego, wspiera firmy nie tylko odpowiadając na ich codzienne potrzeby w zakresie obsługi bankowej, ale także podążając za nimi wszędzie tam, gdzie tego potrzebują. W takie działania wpisuje się również zaangażowanie Banku na rzecz budowania pozytywnego wizerunku polskiej gospodarki. Rodzime przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej innowacyjne i chętnie decydują się na wyjście na rynek globalny, a nasza aktywność podczas targów Hannover Messe 2017 ma za zadanie ułatwić im odnoszenie kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej. - mówi Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

W specjalnej strefie dla start-upów prezentują się młode i innowacyjne polskie firmy, wśród których znajdzie się również ZenCard – najmłodsza spółka w grupie kapitałowej Banku.

– Polskie startupy mają coraz więcej okazji do zaprezentowania swoich rewolucyjnych rozwiązań szerokiej publiczności na najważniejszych światowych forach. Obecność na prestiżowych targach, takich jak Hannover Messe, jest dla nas oraz dla pozostałych zaproszonych firm ogromnym wyróżnieniem, a także niesamowitą szansą. Potencjał, jaki drzemie w młodych, innowacyjnych firmach, takich jak ZenCard, mogą dostrzec globalni gracze, co przyczyni się do ekspansji naszej technologii na europejskim rynku – mówi Jarek Sygitowicz, współzałożyciel ZenCard.

Zgodnie ze strategią na najbliższe lata Bank podąża za swoimi klientami, którzy rozszerzają działalność poza granice Polski. Od grudnia 2015 roku PKO Bank Polski obsługuje klientów korporacyjnych działających na rynku niemieckim poprzez oddział we Frankfurcie nad Menem. Niemcy od lat są kluczowym partnerem handlowym dla polskich przedsiębiorstw. W 2016 roku na niemiecki rynek trafiło ponad 27 proc. polskiego eksportu, a jednocześnie towary z Niemiec stanowiły 28 proc. wszystkich importowanych do Polski. Rosnąca skala wymiany handlowej, a także rosnący poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm na niemieckim rynku były kluczowym argumentem za umiejscowieniem pierwszego oddziału zagranicznego PKO Banku Polskiego właśnie w Niemczech. Nasz oddział ma ambicję być bankiem pierwszego wyboru dla polskich przedsiębiorstw aktywnych na tym rynku.

Imprezy towarzyszące polskiej obecności na targach Hannover Messe to m.in. seminarium „Striving for Polish German partnership in innovation", które organizuje Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna, dyskusja „Why German market? Marketing and distribution channels for products" organizowana przez firmę doradczą WINIARSKI Poland Germany Consult i Seminarium „Opportunities for Industrial Automation in Poland", którego organizatorem jest Niemiecka federalna agencja German Trade & Invest (GTAI).

Edyta Skorupska
PKO Bank Polski

 

Czytaj także:

SMART MEANS POLAND. Targi Hannover Messe 2017

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png