2017.07.19

Uniwersytet Śląski i PKO Bank Polski. Ekonomia na Bank

PKO Bank Polski we współpracy z Uniwersytetem Śląskim realizował projekt „Ekonomia na bank”. Świat finansów przez artykuły, filmy, audycje radiowe od podstaw tłumaczyli specjaliści z Banku a studenci poprzez specjalny serwis starali się zainteresować nim koleżanki i kolegów z uczelni. Jak oceniają ten czas? Co było największym wyzwaniem i czy spełnili postawiony sobie cel?

Projekt realizowany od listopada 2016 roku do czerwca 2017 roku skierowany był do studentów Uniwersytetu Śląskiego, Trzeciego Wieku i Dzieci. Głównym centrum dowodzenia był serwis http://www.ekonomianabank.pl/ kompendium podstawowej wiedzy finansowej prezentowanej w postaci filmów, nagrań radiowych i artykułów i quizów (nagrodami były m.in. praktyki w PKO Banku Polskim)

Z bankowej perspektywy

- Uniwersytet Śląski tworzy 12 wydziałów - w większości humanistycznych - ważne jest, aby tego działania edukacji ekonomicznej prowadzić w społeczności akademickiej.Pomysł „Ekonomii na Bank” został przyjęty z dużym entuzjazmem angażując całą społeczność uniwersytecką. Liczymy na jego kontynuację - podkreśla dr Marzena Ponicka, koordynator projektu Uniwersytet Śląski

Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania pracowników regionu katowickiego. Brali udział w przygotowaniu artykułów, zadań konkursowych, prowadzili wykłady oraz warsztaty, przekonywali o zaletach produktów i usług bankowych w filmach i przy mikrofonie studenckiego radia Egida.

- Wywiady w Radiu i spotkania z prowadzącymi studentami były ciekawym i inspirującym doświadczeniem – mówi Marta Watoła, dyrektor w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Gliwicach.

Z kolei Artur Przybysz, kierownik w Oddział 7 PKO Banku Polskiego w Katowicach wcielił się w rolę dziennikarza radiowego. Agata Brzeszcz, doradca-kasjer w Oddziale 1 w Mysłowicach Banku jeszcze do niedawna studentka mogła sprawdzić się w roli eksperta bankowego tłumacząc podstawowe zagadnienia bankowe.

Mirela Czogała, dyrektor w Oddziale 1 w Katowicach PKO Banku Polskiego prowadziła warsztaty dla dzieci, które żywiołowo reagowały zadając mnóstwo pytań. Twierdzi, że największą nagrodą za włożony trud w wyjaśnieniu (np. czym się różni karta debetowa od kredytowej) był uśmiech i…kolejne pytania.

Razem z kolegą Andrzejem Fizekiem z Oddziału 1 w Cieszynie prowadziłam wykład dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.. Mówiliśmy o oszczędzaniu, inwestowaniu oraz bezpiecznym zarządzaniu finansami. Spotkanie szybko zamieniło się w debatę ludzi dzielących się doświadczeniami. Rację miał Henry Fonda mówiąc, iż „…kto kontynuuje naukę pozostaje młody…” – wspomina Katarzyna Kowalik, kierownik w Oddziale 1 PKO Banku polskiego w Sosnowcu.

Doceniony wysiłek

Studenci Uniwersytetu Śląskiego docenili projekt i starania pracowników, którzy wzięli w nim udział i nagrodzili Bank  Laurem Studenckim w kategorii Instytucja przyjazna studentom.

- Nagroda jest szczególnie ważna, ponieważ zgłoszenie do niej oraz wybór zwycięzcy należał do studentów. Pokazuje, że z naszymi działaniami trafiamy w ich potrzeby. Dziękuję za zaangażowanie i pracę grupy ponad 20 pracowników naszego regionu – mówi Grażyna Krakowska, dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej w Katowicach.

Nagrodzeni płatnymi praktykami w PKO Banku Polskim, które dla części laureatów już się rozpoczęły.

Agata Szeląg - dzięki „Ekonomii na Bank” dowiedziałam się czym są kredyty, płatności elektroniczne i mobline oraz jakie są możliwości oszczędzania pieniędzy. Świetnie, że takie inicjatywy powstają!

Tymoteusz Pyda - płatne praktyki to świetna nagroda – atrakcyjna i  pozwalająca rozwijać kompetencje.

Paulina Zduniak - e-bankowość, karta kredytowa i debetowa, lokata, kredyty, pożyczki, parabanki, hipoteka, rodzaje umów o pracę. To tylko część z wielu zagadnień, które poruszał projekt „Ekonomia na bank".

Łukasza Tomaszkaszczególnie interesowały mnie zagadnienia związane karierą, kredytami i inwestycjami.

 

Barbara Bury
ekspert w PKO Banku Polskim

loaderek.gifoverlay.png