2017.02.16

Warszawska Rotunda PKO Banku Polskiego – start inwestycji

PKO Bank Polski przystąpił do realizacji inwestycji. Podpisał umowę z generalnym wykonawcą projektu rewitalizacji warszawskiej Rotundy. Inwestycję będzie realizowała polska spółka NDI SA. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku i potrwają dwa lata.

Warszawska Rotunda PKO Banku Polskiego

PKO Bank Polski przystąpił do trzeciego etapu prac związanych z rewitalizacją Rotundy – Oddziału 3 Banku. Poprzedziły go konsultacje społeczne i rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego Changing The Face 2013 Rotunda Warsaw. Bank podpisał umowę z generalnym wykonawcą inwestycji – wyłonioną w postępowaniu przetargowym firmą NDI SA, która przeprowadzi rewitalizację budynku. NDI SA to polska spółka, której ofertę wyróżnia różnorodność realizowanych projektów, elastyczność działania oraz doświadczenie w prowadzeniu prac budowlanych. W dorobku spółki jest wiele różnych realizacji, zarówno kubaturowych jak i infrastrukturalnych (hotele, biurowce, kompleksy mieszkaniowe i obiekty użyteczności publicznej oraz handlowe).

Zgodnie z harmonogramem projektu Bank przekazał już „plac budowy” (Rotundę) generalnemu wykonawcy. Prace budowalne rozpoczną się jeszcze w pierwszym kwartale 2017 roku. Zakładany termin realizacji inwestycji to dwa lata.

- Rewitalizacja Rotundy to zakrojona na szeroką skalę inwestycja. Jest tak m.in. ze względu na jej znaczenie nie tylko dla mieszkańców Warszawy, ale także dla osób przyjeżdżających tu w sprawach biznesowych, rodzinnych czy turystycznych. Nowa Rotunda będzie nowoczesną bryłą i przestrzenią – usługową, bankową, ale też społeczną i rekreacyjną, otwartą i przyjazną dla wszystkich. Mamy nadzieję, że zrewitalizowana Rotunda będzie jednym z rozpoznawalnych symboli miasta! – mówi Jacek Paszkiet,  dyrektor Centrum Administracji PKO Banku Polskiego

W trakcie rewitalizacji, klienci PKO Banku Polskiego są obsługiwani w innych placówkach na terenie Warszawy (Oddziały: 1, 9 i 112) zlokalizowanych w centrum miasta, gdzie zwiększona została liczba doradców i kasjerów. Klienci mogą składać wszystkie dyspozycje w dowolnie wybranym Oddziale Banku. Przed budynkiem Rotundy zostały ustawione dwa bankomaty mobilne.

Rotunda PKO Banku Polskiego przez pół wieku istnienia trwale wrosła w tkankę miejską stając się jednym z najbardziej charakterystycznych symboli stolicy i ulubionych miejsc spotkań Warszawiaków. Zachowanie tego unikalnego dziedzictwa, symbolu powojennego modernizmu, jest jednym z priorytetów planu kompleksowej rewitalizacji Rotundy.

Materiał wideo – wypowiedź Piotra Radka, menedżera odpowiedzialnego za projekt Rotunda i Dariusza Hyca, wiceprezesa SARP 

Zakres oraz skala zmian architektonicznych i funkcjonalnych były przedmiotem konsultacji z mieszkańcami Warszawy. Projekt rewitalizowanej Rotundy, przygotowany przez polską pracownię architektoniczną Gowin&Siuta, przywraca unikalne walory pierwotnego budynku, m.in. przeszklenie ścian zewnętrznych wzbogacając go o nowoczesne, inteligentne funkcje i rozwiązania, z uwzględnieniem oczekiwań zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych. Oryginalny system oświetlenia - „świetlny sufit” - wprowadzi kameralną skalę wnętrza urbanistycznego, nawiązując do dawnej wysokości wiat w pasażu Wiecha. Funkcje bankowe w zrewitalizowanym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze i w podziemiu. W przestrzeni publicznej znajdzie się „Salon Miejski”, obejmujący całe pierwsze piętro budynku. Zajmie on ponad 500 m2 i pozwoli zrealizować pomysły zgłaszane przez mieszkańców, jak: multimedialny punkt informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejsce odpoczynku i spotkań, galeria sztuki czy kawiarnia. Tablica upamiętniająca tragiczne wydarzenie z 1979 roku pozostanie dostępna przez cały czas realizacji inwestycji.

Projekt zrewitalizowanej RotundyProjekt zrewitalizowanej Rotundy

Edyta Skorupska
ekspert PKO Banku Polskiego

  • Rys historyczny Rotundy:

    • lata 60. – zespół prof. Karpińskiego tworzy koncepcję budynku Rotundy, jako zwieńczenia Pasażu Wiecha (w ramach projektu Ściany Wschodniej)
    • 1966 – Rotunda zostaje oddana do użytku. Zachwyt odwiedzających budzi nowoczesna, ażurowa konstrukcja zapewniająca budynkowi transparentność (w środku widać było konstrukcję dachu, charakterystyczny sferyczny sufit budynku)
    • 15.02.1979 – wybuch gazu pozbawia życia 49 osób i niszczy budynek. Otwarta ponownie w październiku Rotunda traci swój unikalny, otwarty charakter.
    • 2009 – PKO Bank Polski ogłasza i rozstrzyga konkurs na nową Rotundę. Protesty społeczne zmuszają Bank do wycofania się z realizacji projektu
    • kwiecień 2013 – kampania społeczna „Rotunda 2013”. Konsultacje podczas, których mieszkańcy Warszawy wypowiadali się na temat nowej, dodatkowej funkcji zrewitalizowanego budynku
    • maj 2013 – ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego Changing The Face 2013 Rotunda Warsaw
    • listopad 2013 – konkurs na nową Rotundę wygrywa krakowskie biuro Gowin&Siuta
    • 1 lutego 2016 – PKO Bank Polski otrzymuje decyzję o pozwoleniu na prace budowlane
    • 23 grudnia 2016 –  ostatni dzień obsługi klientów w 3 Oddziale Banku
    • styczeń 2017 – PKO Bank Polski wyłania generalnego wykonawcę inwestycji - NDI SA
    • luty 2017 – przekazanie Rotundy generalnemu wykonawcy
    • za dwa lata – planowane ukończenie inwestycji i oddanie do użytku zrewitalizowanej Rotundy. Stworzenie nowego symbolu miasta – nowoczesnego budynku łączącego funkcje bankowe i społeczne

Czytaj także:

Rewitalizacja Rotundy PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png