2017.07.20

Wczasy, kino, siłownia … decyzja należy do ciebie

Wolisz zbywać zdobywać szczyty czy odpoczywać na plaży?  A może podczas urlopu chcesz zostać w domu, obejrzeć zaległe premiery filmowe i wybrać się na wyjątkowy koncert…. lub wreszcie zacząć uprawiać sport. Te i wiele innych aktywności mają do dyspozycji pracownicy, którzy z oferowanych przez pracodawcę świadczeń pozapłacowych korzystają w systemie kafeteryjnym.

Elżbieta w PKO Banku Polskim pracuje od 15 lat, ale dopiero od trzech korzysta ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Pozapłacowych. – Zaczęłam, od kiedy dostęp do nich mamy dzięki systemowi kafateryjnemu.  Na platformie internetowej, do której mogę się zalogować także z domu, jest duży wybór atrakcji. A do tego sama decyduję, kiedy i na co mogę przeznaczyć środki, to wielka wygoda – tłumaczy. Zwykle wybiera kolonie dla dzieci. Oferta jest szeroka, a ceny – wynegocjowane przez pracodawcę – atrakcyjne. Ewa z PKO Bankiem Polskim związała się w ubiegłym roku – to jej druga praca w życiu. W poprzedniej firmie nie funkcjonował taki system, dlatego szczególnie ceni to rozwiązanie.  – Jestem kinomanką, większość środków wydaję na bilety do kina, ich ceny są o około 1/3 niższe od rynkowych. Resztę przeznaczam na oferty promocyjne teatrów  – opowiada. Tomasz zwykle wykorzystuje punkty na wyjazdy z rodziną. - Dzwonię, zamawiam termin i od razu przesyłam część punktów. Resztę - tuż przed wyjazdem, a na miejscu ewentualnie dopłacam brakującą kwotę. Oferowane ośrodki są bezpieczne, jestem spokojny, że nie trafię na pensjonat-widmo. Ceny są przystępne, każdy może wybrać coś dla siebie – uważa. Jeśli ma jakąś nadwyżkę kupuje za nią bilety do kina lub bony do sklepu sportowego.

Elastyczny i samoobsługowy

Jak działa system kafeteryjny w PKO Banku Polskim? Każdy pracownik Banku samodzielnie dysponuje środkami z ZFŚS. Poprzez platformę MyBenefit wybiera atrakcje, na które chce przeznaczyć dostępne punkty (1 zł = 1 pkt). Wysokość otrzymanych środków jest uzależniona od dochodu brutto na osobę w rodzinie i w 2017 roku wynosi od 900 do 1300 zł. Kwota ta jest przekazywana do dyspozycji pracownika w dwóch równych częściach w ciągu roku.Niewykorzystane pieniądze przechodzą na następny okres. Żeby skorzystać z platformy, wystarczy mieć komputer podłączony do Internetu, a zakup świadczeń możliwy jest o każdej porze – w pracy i w domu.

Wybór benefitów jest spory i to często w wynegocjowanych specjalnie dla pracowników PKO Banku Polskiego atrakcyjnych cenach. Są to m.in. pobyty w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach, pensjonatach, bilety do kina, na koncerty i do teatrów, wejściówki i karnety na tenis, squash, do aquaparku itp. oraz elektroniczne kody wartościowe do sklepów internetowych. Jeśli ktoś nie ma pomysłu, gdzie i w jaki sposób spędzić tegoroczne wakacje - lub któryś z letnich weekendów - z pewnością znajdzie ciekawe propozycje w systemie MyBenefit. Dostępne są m.in. wyjazdy weekendowe, podczas których można zwiedzać, korzystać z pakietu w SPA czy żeglować, kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży (np. obóz młodego kucharza, taneczny, wspinaczkowy) oraz wyprawy zagraniczne do najciekawszych zakątków świata.  - Największą popularnością wśród naszych pracowników cieszą się zakupy w sklepach internetowych i oferty dotyczące wypoczynku - mówi Beata Galant z Centrum Kadr i Płac PKO Banku Polskiego. Niektórzy gromadzą je na konkretny cel, zwykle podróże, ale spora grupa wydaje na bieżąco, np. finansuje w ten sposób karty wstępu do klubów fitness.

Sport dla zdrowia

Finansowaniu ze środków ZFŚS aktywności sportowej sprzyjają niższe od marca br. ceny kart sportowych Multisport oferowanych przez Benefit Systems. Dla tych najbardziej zapracowanych atrakcyjną ofertą są karty MultiActive z limitowaną ilością wejść (8 lub 6 w miesiącu). 

 - Dzięki tym zmianom znacznie wzrosła liczba osób, które zdecydowały się na zakup kart. A to z kolei spowodowało przejście pracowników Banku na niższą kwotę abonamentu – mówi Beata Galant.

Dorotę do skorzystania z oferty zachęciła właśnie atrakcyjna cena.Według niej atutem programu jest to, że może korzystać z karty w wielu miastach. - Staram się trzy do pięciu razy w tygodniu znaleźć czas na uprawianie sportu. Dlaczego?  Po każdych zajęciach wychodzę zmęczona, ale  zadowolona, czuję się lepiej i mam satysfakcję, że robię coś dla siebie – mówi.Natomiast Magda na kartę Multisportu zdecydowała się ze względu na zdrowie. - Systematyczne uprawianie sportu uregulowało mi poziom cholesterolu, co było dla mnie bardzo ważne – podkreśla.Jej zdaniem obiekty, z których można korzystać są dobrze wyposażone, dlatego ćwiczenia są prawdziwą przyjemnością. Z kolei dla wielu młodych rodziców bardzo pomocne jest to, że część klubów oferuje opiekę nad dzieckiem.

Platforma MyBenefit umożliwia także pracownikom udział w akcjach specjalnych. Takich, jak na przykład „Aktywna zima z Bankiem”, Lato z Bankiem”, zachęcające do przeznaczenia dodatkowych środków w ramach systemu kafeteryjnego na sprzęty i stroje sportowe lub „Edukacja i kultura z Bankiem”. 

W ubiegłym roku z punktów na platformie skorzystało około 25 tys. osób, czyli prawie wszyscy pracownicy PKO Banku Polskiego. 

Lidia Sosnowska
Ekspert w PKO Banku Polskim

loaderek.gifoverlay.png