2018.10.30

Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, laureatem „Polskiego Kompasu 2018”

Jako jedyny prezes instytucji finansowej Zbigniew Jagiełło otrzymał „Polski Kompas 2018”. Kapituła nagrody przyznawanej przez redakcję „Gazety Bankowej” doceniła go za odważne i długofalowe decyzje oraz konsekwencję w realizacji wizji PKO Banku Polskiego – lidera rynku, gotowego do starcia z największymi instytucjami finansowymi na świecie.

Zbigniew Jagiełło jest prezesem Zarządu PKO Banku Polskiego od 9 lat. W tym czasie zainicjował wiele istotnych projektów mających wpływ zarówno na kształt Grupy Kapitałowej Banku, jak i całego krajowego sektora bankowego. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego jest organizacją efektywną, nowoczesną i skoncentrowaną na kreowaniu wartości dodanej dla klientów, a szeroko pojęta cyfryzacja obejmuje wszystkie obszary działalności Banku. Jednym z ważniejszych dokonań jest zainicjowanie współpracy największych polskich banków, zakończone utworzeniem Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK. Dzięki sukcesowi tego projektu, dziś w Polsce płatności dokonywane z poziomu aplikacji w smartfonie są powszechne. PKO Bank Polski jest liderem bankowości mobilnej, a jego aplikacja mobilna IKO w ocenach użytkowników wypada najlepiej na świecie.

Skalę sukcesu obrazuje również wielkość aktywów wynosząca 300 mld zł. Jest to efekt zarówno dynamicznego wzrostu organicznego, jak i – po raz pierwszy w historii banku – zakończonych sukcesem akwizycji. Działania podejmowane systematycznie przez ostatnie 9 lat pozwoliły także na zwiększenie zaufania inwestorów. Na koniec III kwartału 2018 roku PKO Bank Polski był najcenniejszą polską firmą notowaną na GPW w Warszawie. Po zaklasyfikowaniu Polski do grupy krajów rozwiniętych przez globalną agencję indeksową FTSE Russell, Bank jako jedyny podmiot z naszego kraju znalazł się w grupie spółek dużych, stając obok takich światowych gigantów jak Apple czy Microsoft.

Wzrost Banku mocno wspiera transformacja cyfrowa, zarówno procesów wewnątrzbankowych, jaki i usług dla klientów. Bank jako pierwszy zaadoptował technologię blockchain do potwierdzania autentyczności i niezmienności dokumentów wysyłanych drogą elektroniczną.

W ubiegłym roku prezes Jagiełło był liderem rankingu Martis Consulting „Wycena polskich menedżerów TOP 30”, w którym jego wartość oszacowano na 521 mln zł, a także jednym z najlepszych szefów spółek skarbu państwa według rankingu „Ludzie rynku” zorganizowanego przez „Parkiet”. Był też nagrodzony w rankingu „Najskuteczniejszych prezesów 2017” przygotowanym przez redakcję „Harvard Business Review Polska” we współpracy z Departamentem Zarządzania Aktywami DM TMS Brokers oraz Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych.

Gala „Polski Kompas” – inicjatywa redakcji „Gazety Bankowej” – odbyła się już po raz czwarty. Podczas uroczystości premierę miało czwarte wydanie „Polskiego Kompasu – Rocznika Instytucji Finansowych i Spółek Akcyjnych” oraz nagrodzono menedżerów aktywnie wspierających budowę silnej pozycji polskiej gospodarki na arenie europejskiej i światowej.

Czytaj także:

Chmura Krajowa – milowy krok w cyfryzacji polskiej gospodarki

Najlepszy Doradca 2018 – prestiżowe wyróżnienie dla naszych pracowników

PKO Bank Polski w gronie dużych spółek indeksu FTSE Russell