Hipoteki pod właściwym adresem
Rynkowi mieszkaniowemu w Polsce do pełnej dojrzałości brakowało jednego elementu: sprawnie działających banków hipotecznych. To się właśnie zmienia, także dzięki intensywnemu rozwojowi PKO Banku Hipotecznego. Co zyskają klienci?
Fot. shutterstock.com
W Polsce bazą dla kredytów hipotecznych są depozyty klientów. Kredyty hipoteczne udzielane są na lata, a lokaty mają zazwyczaj krótkoterminowy charakter. Specjalistyczne banki hipoteczne, takie jak PKO Bank Hipoteczny, tworzą nowe możliwości rozwoju rynku kredytów hipotecznych w Polsce. Ich najważniejszym wyróżnikiem jest stabilne, długoterminowe źródło finansowania. To znaczy, że liczba, wysokość poziom i warunki udzielanych kredytów nie są zależne od zmiennego i nieprzewidywalnego poziomu krótkoterminowych depozytów. Zabezpieczeniem finansowym banków hipotecznych są tzw. listy zastawne, czyli sprzedawane na rynku papiery wartościowe. Upraszczając, można je porównać do obligacji – dzięki emisji listów banki pożyczają pieniądze z rynku na długi okres i na atrakcyjnych warunkach. Inwestorzy bardzo chętnie kupują tę formę „długu” – tylko w Europie rynek listów zastawnych wart jest ok. 2,5 biliona euro. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się ona bardzo niskim ryzykiem. Listy są bowiem zabezpieczone hipotecznie: środki na spłatę zobowiązań z tytułu emisji listów pochodzą z rat płaconych przez kredytobiorców.
PKO Bank Polski już kilka lat temu podjął decyzję o rozwoju segmentu kredytów hipotecznego w oparciu o specjalistyczny bank hipoteczny. PKO Bank Hipoteczny powstał w październiku 2014 roku. Kredyty PKO Banku Hipotecznego są bliźniaczo podobne do kredytów mieszkaniowych PKO Banku Polskiego, zarówno jeśli chodzi o dostępność (sieć oddziałów PKO oraz wybranych pośredników), jak i parametry.
W Polsce niemal wszystkie kredyty hipoteczne były dotąd udzielane przez banki uniwersalne. Model ten będzie jednak się szybko zmieniał – w kierunku coraz silniejszej pozycji banków hipotecznych. Rozwiązanie to od lat stosowane jest powszechnie w takich krajach, jak Niemcy, Francja, Szwecja czy Dania, otwierając „zwykłym” obywatelom drogę do własnego mieszkania na przystępnych warunkach.
Co to są listy zastawne?
To papiery wartościowe, dzięki którym banki hipoteczne mogą pożyczać pieniądze na rynku – na atrakcyjnych warunkach i na długi okres. Listy zastawne na całym świecie są chętnie kupowane przez instytucje, poszukujące inwestycji o przewidywalnej stopie zwrotu i bardzo niskim ryzyku. Emisja listów zastawnych jest kluczowym zadaniem PKO Banku Hipotecznego.
Czytaj także:
PKO Bank Hipoteczny: bezpieczny standard
Własny Kąt – na wiosnę jeszcze tańszy
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?