Cyfrowa transformacja Europy
Europa stoi u progu bezprecedensowej przemiany technologicznej. Nazywam to „internetem wszystkiego” – przenikaniem sieci w codzienne aspekty naszego życia. Gadżety, które przy sobie nosimy, powiedzą nam, jak dobrze śpimy i czy powinniśmy poćwiczyć. Czujniki zamontowane w nawierzchni drogi pozwolą nam uniknąć korków i znaleźć miejsce do parkowania. Dzięki aplikacjom do telemedycyny lekarze będą leczyć pacjentów z odległości setek kilometrów.
Ta potężna transformacja doprowadzi do zmiany sposobu kontaktu obywateli z rządami, zrewolucjonizuje całe branże i zmieni to, jak ze sobą współdziałamy. W Europie internet wszystkiego staje się najbardziej obiecującym sposobem na ożywienie pogrążonej w letargu gospodarki i poradzenie sobie z uporczywym problemem bezrobocia. Firmy, miasta, a nawet kraje mogą walczyć o miano liderów innowacji, wzrostu i tworzenia miejsc pracy.
Najnowszym przykładem jest Francja. W lutym premier Manuel Valls i ja ogłosiliśmy ambitne partnerstwo na rzecz promocji cyfrowej przemiany całego kraju. Współpraca, w ramach której Cisco zainwestuje 100 mln dolarów we francuskie startupy, może zmienić zarządzanie energetyką, służbą zdrowia i oświatą, a to zwiększy konkurencyjność francuskiej gospodarki, tworzenie miejsc pracy, dynamikę i wzrost.
Program Francji to ważny krok w stronę cyfrowej Europy, po inicjatywie Industrie 4.0 niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i planowanej przez Wielką Brytanię rozbudowie ośrodków innowacji, w których mają powstawać przełomy technologiczne i pionierskie rozwiązania w dziedzinie energetyki, transportu, służby zdrowia i oświaty.
Miasta również zabierają się do cyfryzacji. Barcelona instaluje w drogach czujniki parkingowe i podłącza do sieci transport publiczny w ramach swojej strategii Smart City. Nicea wybudowała „elektroniczny bulwar”, z inteligentnym oświetleniem i ekologicznym monitoringiem. Z kolei port w Hamburgu ma cyfrowy system redukcji korków w transporcie wodnym, kolejowym i drogowym.
Projekty takie jak te kopiowane są na całym kontynencie, przynosząc miliardy dolarów w postaci niższych kosztów, wzrostu wydajności i większych przychodów. W efekcie przywódcy Europy mają szanse nie tylko wykorzystać możliwości wzrostu, ale też uniknąć pozostania w tyle.
Aby powstała naprawdę cyfrowa Europa, potrzebne są fundamenty w postaci szybkiego i pewnego internetu szerokopasmowego, zarówno przewodowego, jak i bezprzewodowego. W ramach europejskiej Agendy Cyfrowej politycy zaplanowali do 2020 r. podłączenie 50 proc. europejskich gospodarstw domowych do superszybkiego internetu (100 Mb/s lub szybszego). W tym samym terminie chcą także przyłączyć wszystkie mieszkania i domy do internetu szerokopasmowego (co najmniej 30 Mb/s). Te cele trzeba w pełni zrealizować, a politycy powinni nadal zachęcać do dużych inwestycji w sieć szerokopasmową oraz w infrastrukturę niezbędną dla urządzeń bezprzewodowych, od których tak się uzależniliśmy.
Oczywiście Europa będzie musiała także pobudzać przedsiębiorczość, co wymaga umiejętności podejmowania ryzyka, ułatwiania dostępu do funduszy venture capital i inwestycji w silne instytucje oświatowe. Wiele krajów już to robi, więc kolejna technologia zmieniająca reguły gry może narodzić się nie w Dolinie Krzemowej, ale równie dobrze w laboratorium w Paryżu, Londynie czy Berlinie.
W dłuższym terminie Europa będzie potrzebowała pracowników wyszkolonych do zadań w nowej cyfrowej gospodarce. Szacuje się, że UE ma pod tym względem lukę, która – gdyby ją wypełnić – dałaby w 2015 r. potencjalnie 850 tys. miejsc pracy, a w 2020 r. nawet dwukrotnie więcej. Na kontynencie, gdzie bezrobocie wśród młodych przekracza w niektórych krajach 50 proc., nie powinno być problemu ze znalezieniem młodych i chętnych ludzi zdolnych do takiej pracy, pod warunkiem że uzyskają odpowiednie przeszkolenie.
Tej luki nie da się zapełnić z dnia na dzień, ale kraje, które nie zrobią nic, mogą zostać daleko w tyle. Odpowiednie poszerzenie grupy utalentowanych ludzi będzie wymagało pracy z całym pokoleniem, które trzeba uczyć matematyki innych nauk ścisłych, przeszkolić technicznie i zapewnić doradztwo młodym ludziom ze wszystkich warstw, by zrozumieli, ile możliwości daje praca w branży technologicznej.
W Europie podążającej drogą cyfrowej transformacji od razu pojawią się znaczące szanse na wzrost. Stary Kontynent już jest największym blokiem ekonomicznym świata, którego PKB w 2014 r. przekraczał 14 bln euro. Ale wzrost jest anemiczny.
Komisja Europejska szacuje – moim zdaniem dość zachowawczo – że rewolucja cyfrowa mogłaby stworzyć „dodatkowe 2,1 proc. wzrostu PKB ponad plan”.
Jeśli chodzi o miejsca pracy, „internet wszystkiego” będzie kluczowym motorem zatrudnienia. Same postępy w obliczeniach w chmurze powinny stworzyć do 2020 r. dodatkowe 2,5 mln miejsc pracy w Europie. Cyfrowa transformacja przyniesie szanse i stworzy miejsca pracy nowego typu: programistów systemów, inżynierów sieci transportowych, konsultantów ds. urządzeń medycznych, analityków danych, elektroinżynierów inteligentnych sieci i wielu innych.
Przy wytyczaniu kursu ekonomicznego Europy na kolejną dekadę jej przywódcy muszą pamiętać, że cyfrowa transformacja stanowi fundament ich strategii. To pozwoli im stworzyć wspólnotę silniejszą, szybszą, dynamiczniejszą – i bardziej cyfrową.
John Chambers
prezes Cisco
Źródło: http://www.project-syndicate.pl/
Czytaj także:
Inwestycja w mobilną przyszłość
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?