2015.12.31

Nowe fundusze do wzięcia

Nowe fundusze unijne na lata 2014–2020 oferują mikro, małym i średnim firmom korzystne warunki pozyskania finansowania na rozwój działalności. W ciągu 7 lat będzie to ponad 17 mld euro.

Nowe fundusze do wzięcia. Fot. shutterstock.com
Fot. shutterstock.com

Kiedy realizujemy projekty z wykorzystaniem funduszy unijnych, niezbędnym partnerem staje się bank. Nie tylko doradzi uczestnictwo w odpowiednim programie, ale także zaproponuje ofertę kredytów, bez których wielu beneficjentów nie mogłoby nawet rozpocząć swojej inwestycji. Zapewnienie odpowiednich środków finansujących projekt jeszcze przed rozpoczęciem jego realizacji jest kluczowe. Pozwala uwiarygodnić projekt w oczach zespołu, dostawców i wykonawców, instytucji udzielającej wsparcia unijnego, a także przyszłych klientów. Współpraca z bankiem obniża poziom ryzyka towarzyszącego realizacji projektu poprzez zapewnienie stabilnych źródeł finansowania i włączenie banku do kręgu współpracujących podmiotów. Wiedza i doświadczenie pracowników instytucji finansowej, wyniesione z realizacji wcześniejszych projektów, mogą stanowić dodatkowy „kapitał” pracujący na sukces przedsięwzięcia.

PKO Bank Polski dysponuje szeroką ofertą produktów wspierających projekty unijne w ramach Programu Europejskiego. Program jest przeznaczony zarówno dla „właścicieli” projektów, ich wykonawców, podwykonawców, a także dostawców, z których każdy może ubiegać się o finansowanie z funduszy UE. Obejmuje produkty i usługi odpowiadające różnym potrzebom odbiorców, w tym prowadzenie „rachunku pod projekt” bez opłat. Finansowanie projektów obejmuje zarówno koszty kwalifikowane, czyli objęte dotacją, jak i koszty niekwalifikowane, czyli nieobjęte dotacją, np.:

  • kredyt inwestycyjny – to długoterminowe finansowanie beneficjenta (nawet do 25 lat) i umożliwiające zachowanie płynności w trakcie realizacji projektu. Cechuje go brak prowizji za wcześniejszą spłatę w przypadku spłaty kredytu przed terminem ze środków dotacji. Decyzja o uruchomieniu może być podjęta nawet w 24 godziny. Prowizja za udzielenie kredytu inwestycyjnego do końca 2015 roku wynosi zaledwie 0,9 proc.;
  • leasing – leasing operacyjny lub finansowy ruchomości, jak i nieruchomości, związanych z realizowanym projektem UE, oferowany przy współpracy z PKO Leasing;
  • pożyczka dla rolników – oferowana przy współpracy z PKO Leasing. To propozycja dla rolników zainteresowanych pozyskaniem prostego i elastycznego finansowania przedmiotów, np. ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, w szczególności nieobjętych podatkiem VAT;
  • kredyt technologiczny – oferowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pozwala uzyskać wsparcie w formie premii technologicznej, dotyczącej realizacji inwestycji mających na celu zakup i wdrożenie nowej technologii;
  • kredyt obrotowy na VAT – w przypadku płatników VAT, przy określonych warunkach, bank umożliwia skorzystanie z kredytu finansującego VAT, którego spłata następuje ze zwrotu tego podatku z urzędu skarbowego;
  • promesa kredytowa – umożliwia wykazanie wiarygodności finansowej dotyczącej planowanego projektu. Wystawiana jest na okres do 9 miesięcy. Do końca 2015 roku PKO Bank Polski nie pobiera opłaty za jej wystawienie. Przedsiębiorcy będą jedną z największych grup beneficjentów środków przyznanych Polsce przez UE na lata 2014–2020. Warto rozważyć i skorzystać z tych możliwości, planując rozwój, inwestycje oraz finanse firmowe zarówno w nowym roku, jak i kolejnych latach.

Piotr Cirin
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Kapitał na rozwój

    • Bankofirma

      02019.07.04

      Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

      Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.04

      Przejdź płynnie do faktoringu

      Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.07.01

      Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

      Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.28

      Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

      Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.13

      Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

      Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

      więcej
    • Bankofirma

      02019.06.11

      Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

      PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png