2016.05.16

Intrygująco w Narodowym Forum Muzyki

Oratorium J.S.Bacha, festiwal muzyki elektronicznej, koncert gwiazd muzyki lat 70. i 80., a nawet popisy akrobatyczne – różnorodne i intrygujące propozycje znajdziemy w majowo-czerwcowym repertuarze Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Narodowe Forum Muzyki, NFM, Wrocław
Archiwum Narodowego Forum Muzyki, Fot. Łukasz Rajchert

To już kolejny sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki wspieranego przez PKO Bank Polski. W bieżącym repertuarze znajdziemy wiele niespodzianek i atrakcji. Wyjątkowe propozycje znajdą tu wytrawni melomani, amatorzy pięknych brzmień różnych gatunków muzycznych, a także młodzi odbiorcy.

Już 17, 18 i 19 maja w ramach cyklu „Filharmonia dla Młodych” będzie można zobaczyć niezwykłe połączenie muzyki Siergieja Prokofiewa z… popisami akrobatycznymi. Pomysł nawiązuje do historii z życia kompozytora, który przez wędrowną trupę teatralną został kiedyś poproszony o stworzenie utworu do baletu. W efekcie powstała wersja koncertowa utworu nawiązująca do cyrkowego życia pt. „Trapez”. Narodowe Forum Muzyki proponuje koncert przygotowany dla dzieci, czyli „Trapez – historia cyrkowca”. Koncert, połączony z deklamacją wierszy o muzyce i instrumentach, przybliża dzieciom fascynujący świat muzyki. Niepowtarzalne emocje zapewni także… występ akrobaty.

Specjalną propozycją dla dzieci będzie także opera „Brzydkie kaczątko” na podstawie bajki H. Ch. Andersena. Spektakl odbędzie się 29 maja, w ramach 8. Leo Festiwalu (29.05-4.06).

Wyjątkowe przeżycia melomanom zapewni koncert „J.S. Bach – oratorium, kantata, msza” (22 maja). Bach całe życie komponował głównie tzw. muzykę użytkową, ale ważne miejsce w jego twórczości zajmowała też muzyka sakralna, zwłaszcza od 1723 roku, kiedy został kantorem w Lipsku. Podczas koncertu Wrocławskiej Orkiestry Barokowej wraz ze słynnym zespołem Cantus Cölln pod dyrekcją Kondara Junghänela zostanie zaprezentowany fragment „Oratorium na Wniebowstąpienie BWV 11, Mszę A-dur BWV 234 oraz kantata na Święto Pięćdziesiątnicy Erschallet Ihr Lieder BWV 172.

3 czerwca bieżący sezon artystyczny zakończy Filharmonia Wrocławska Narodowego Forum Muzyki.
W koncercie z tej okazji usłyszymy dzieła Ludwiga van Beethovena: uwerturę op 72a – Leonora II oraz V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73. – Zbliżający się koncert będzie taki sam jak ostatnie dziesięć miesięcy: pełen emocji i doskonałej muzyki – zapowiadają organizatorzy. Koncertowy wieczór orkiestry pod dyrekcją Benjamina Shwartza będzie różnorodny. Z zespołem wystąpi amerykański pianista Richard Goode, który wykona jeden z najsłynniejszych utworów fortepianowych kompozytora, jakim jest V Koncert Es-dur zwany „cesarskim”. Z kolei 7 i 8 czerwca, w dwóch częściach, odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny – „Tristan i Izolda”, jeden z najsłynniejszych dramatów austriackiego kompozytora Ryszarda Wagnera.

Narodowe Forum Muzyki to jednak nie tylko klasyczne brzmienia, symfonie i uwertury. To także występy artystów jazzowych, muzyka elektroniczna oraz koncerty muzyki rozrywkowej. 9 czerwca, w ramach muzycznej edukacji młodzieży odbędzie się koncert „Gwiazdy muzyki rozrywkowej – lata 60. i 70.”. Należą do nich m.in. Elvis Presley, Bob Dylan, John Lennon, Abba, Demis Roussos, Joe Dassin, Czerwone Gitary czy Skaldowie. I to ci wykonawcy będą bohaterami koncertu, podczas którego usłyszymy utwory z ich repertuarów. Ponadto w Narodowym Forum Muzyki znajdziemy szereg propozycji w ramach wydarzeń związanych z projektem „Wrocław 2016. Europejska Stolica Kultury” czy festiwalem Tauron Musica Electronica Nova (19-22 maja). Szczegóły: nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/events.

  • PKO Bank Polski od kilku sezonów jest partnerem strategicznym Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu i wspiera jego program artystyczny oraz działania edukacyjne. W ubiegłym roku przy wsparciu Banku otwarto nową siedzibę NFM – światowej klasy obiekt koncertowy, spełniający najwyższe standardy akustyczne i wymagania publiczności. Oprócz zaangażowania instytucjonalnego, Bank współorganizuje warsztaty muzyczne dla najmłodszych, odbywające się w szkołach najbardziej zaangażowanych w program Szkolnych Kas Oszczędności PKO Banku Polskiego.

    Bank od wielu lat angażuje się w projekty muzyczne, np. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Wratislavia Cantans, Bydgoski Festiwal Operowy czy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. Ponadto współpracuje z wieloma instytucjami, np. z Filharmonią Narodową w Warszawie, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Operą i Filharmonią Podlaską, Operą na Zamku w Szczecinie czy Operą Nova w Bydgoszczy. W tym roku był sponsorem głównym musicalu „Jesus Christ Superstar”, przygotowanego przez Szkołę Muzyczną w Poznaniu specjalnie na uroczyste obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Bank chętnie włącza się też w przedsięwzięcia związane z muzyką jazzową czy rozrywkową, jak np. koncert światowej klasy perkusisty Billego Cobhama, wirtuoza skrzypiec Robiego Lakatosa czy Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty. PKO Bank Polski angażuje się także w projekty edukacji kulturalnej, np. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, który w tym roku odbędzie się w dniach 20-22 maja.

Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Teatralny maj w Łodzi

Mecenat niejedno ma imię

loaderek.gifoverlay.png