Festiwal „Muzyka w świetle księżyca” w Lubostroniu
Już wkrótce, od 23 do 26 lipca, w pałacu w Lubostroniu odbędzie się XIV edycja festiwalu „Muzyka w świetle księżyca”. W magicznym miejscu – malowniczym pałacu Skórzewskich – zabrzmią dźwięki muzyki klasycznej, jazzu, na pałacowych schodach odbędzie się pokaz mody, a w salonach, oranżerii i piwnicach – wernisaże i spotkania autorskie.
Lubostroń to prawdziwie magiczne miejsce. Jak głosi rodzinna legenda Fryderyk hrabia Skórzewski był tak urzeczony malowniczym krajobrazem zakupionej przez ojca wsi nad Notecią, że nazwał ją „sercu lubym ustroniem” – stąd nazwa siedziby rodowej Skórzewskich. Pałac zaprojektował znany architekt doby klasycyzmu, Stanisław Zawadzki, inspirując się niedościgłym wzorem klasycznej architektury, jakim przez wieki była Villa Rotonda pod Vicenzą Andea Palladia.
Malownicza siedziba Skórzewskich, po II wojnie upaństwowiona, jest od lat znaną lokalną instytucją kultury, skupioną w pierwszym rzędzie na organizowaniu imprez muzycznych – recitali, koncertów kameralnych i chóralnych, w których biorą udział przede wszystkim muzycy Filharmonii Pomorskiej i Opery Nova z Bydgoszczy, a także specjalnie zaproszeni goście.
Jedną z cyklicznych imprez organizowanych w Lubostroniu jest festiwal „Muzyka w świetle księżyca”, którego czternasta już edycja odbędzie się w dniach 23–26 lipca. Zgodnie z tradycją tego festiwalu program łączy różne dziedziny sztuki i różne rodzaje twórczości muzycznej.
Tak więc będziemy mogli usłyszeć muzykę klasyczną, przede wszystkim wybitnego ukraińskiego wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego z programem „Classic&Jokes”, łotewski Duet Vioval skrzypka Valery’ego Ivanowa i wiolonczelistki Larisy Strelita-Strele, kwartet smyczkowy Barock Quartet (w składzie – Wojciech Kołaczyk i Dariusz Groblewski – skrzypce, Zbigniew Szczęch – altówka i Michał Litwa – wiolonczela) z ciekawym programem łączącym muzykę dawną, klasyczną (Corelli, Mozart) z nieco bliższą (Wieniawski, Bartók), a nawet z własnymi wariacjami muzycznymi na temat Bacha i... Luisa Armstronga. To akurat ciekawostka dla wielbicieli jazzu, dla których przygotowano znakomitą propozycję – w sobotę, 25 lipca, duet Janusz Strobel i Andrzej Jagodziński wystąpi z programem TÊTE–À–TÊTE, w którym znani jazzmani połączą siły w oryginalnym składzie instrumentalnym – klasycznej gitary i akordeonu. Tak więc zapowiadany repertuar muzyczny jest wyjątkowo różnorodny.
Tradycyjnie też koncertom towarzyszą wernisaże. W piątek, 24 lipca, otwarcie wystawy "Przestrzenie 3D Kujawsko-Pomorskiego" Marka Czarneckiego, wybitnego artysty fotografika stosującego unikalną techniką panoram stereoskopowych 3D. Natomiast w sobotę, 25 lipca, w piwnicy w fosie wernisaż prac Małgorzaty Rynarzewskiej – malarki, scenografki i projektantki, absolwentki Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu pod tytułemTajemnice koloru.
Pierwszego dnia festiwalu obejrzeć będzie można pokaz mody „Kobieta w świetle księżyca” przygotowany przez bydgoską artystkę projektantkę Teresę Wojnicką i Salon HANNA Hanny Matysiak. W ostatnim zaś dniu, w niedzielę, w pałacu odbędzie się spotkanie z Grażyną Ułanowską, autorką albumu „Ogrody jak ludzie”. Opowie ona o swojej książce, w której zgromadzonym przez nią tekstom, m.in. Agnieszki Osieckiej, towarzyszą obrazy londyńskiego artysty Mariusza Kałdawskiego.
Tegoroczna edycja festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” ma więc program wyjątkowo bogaty i z pewnością zadowolić może różnorodne gusta. A urok i magia miejsca zapewnią odbiorcom muzyki i sztuki niespotykany gdzie indziej klimat artystyczny.
Sponsorem XIV Festiwalu „Muzyka w świetle księżyca” w zespole pałacowo-parkowym w Lubostroniu jest PKO Bank Polski, mecenas Opery Nova w Bydgoszczy, patronujący ważnym wydarzeniom muzycznym w regionie.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
Czytaj także:
Wratislawia Cantans ante portas!
Słowo „muzyka” ma nieskończoną liczbę znaczeń. 16. edycja Festiwalu "Kolory Polski"
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.