Wratislavia iubilata
Pięćdziesięciolecie festiwalu Wratislavia Cantans to nie jedyne święto, jakie będziemy celebrować w tym roku. Swój imponujący i równie szacowny jubileusz obchodzić będzie w trakcie festiwalu jego wieloletni dyrektor, wybitny polski dyrygent i pedagog muzyczny, przez lata związany z Wrocławiem i z Wratislavią – Tadeusz Strugała.
Tadeusz Strugała, fot. Robert Balcerzak, źródło: http://www.strugala.com/
16 września będzie znaczącą datą Wratislavii Cantans. Tego dnia organizatorzy zapraszają na koncert z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin Tadeusza Strugały - absolwenta wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Ten znany artysta od 1969 roku pełnił funkcję dyrektora Filharmonii Wrocławskiej, kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta, a lata 70. XX wieku określa się we Wrocławiu jako „erę Strugały”. Podkreśla się jego zmysł menadżerski, dzięki któremu udawało mu się zapraszać do Wrocławia wybitnych muzyków, a także pasję pedagogiczną, która zaowocowała ciekawymi projektami edukacyjnymi dla młodej publiczności.
Bogata kariera, prestiżowe nagrody
W swojej bogatej karierze Tadeusz Strugała szefował WOSPRiT w Katowicach, był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, szefem orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz dyrektorem artystycznym i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.
Jako dyrygent zdobył wiele prestiżowych nagród: „Orfeusza” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej, „Grand Prix du Disque Ferenc Liszt”, został też odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001) i złotym medalem Gloria Artis (2006). Jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Wratislavia Strugały
Kiedy w 1976 roku Tadeusz Strugała objął po Andrzeju Markowskim, twórcy Wratislavii Cantans, funkcję kierownika festiwalu, nadał mu nowa dynamikę i wprowadził wiele istotnych zmian. Wydłużył czas trwania imprezy, zwiększył znacząco liczbę koncertów, wprowadził do repertuaru Wratislavii spektakle operowe i recitale, organizował sesje naukowe i kurs interpretacji muzyki oratoryjnej. Działając przez osiemnaście lat (1978–1997) – najdłużej w historii – jako dyrektor artystyczny Wratislavii, rozszerzył jej formułę oratoryjno-kantatową, znajdując miejsce m.in. dla muzyki etnicznej, muzyki sakralnej różnych religii. W 1977 roku udało mu się wpisać Wratislavię na prestiżową listę Association Européenne des Festivals de Musique w Genewie, dzięki czemu wrocławski festiwal zyskał w nazwie przymiotnik „międzynarodowy”.
Trzy jubileusze
Maestro obchodzi w tym roku jubileusze równie ważne, jak okrągła rocznica prowadzonego przezeń festiwalu: osiemdziesiąte urodziny i sześćdziesięciolecie pracy twórczej. Podczas rocznicowego koncertu sam jubilat poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Narodowego Forum Muzyki, z którą wykona Wratislavia gloria i III Symfonię op. 36 „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego i I Symfonię c-moll Johanessa Brahmsa.
Partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans jest PKO Bank Polski, patronujący również Narodowemu Forum Muzyki we Wrocławiu.
Iwona Ramotowska
dolce-tormeto.blogspot.com; dolcetormento.pl
Czytaj także:
"Wędrująca" Wratislavia. 50. edycja Festiwalu nie tylko we Wrocławiu
Wratislawia Cantans ante portas!
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.