2015.07.31

Wratislavia iubilata

Pięćdziesięciolecie festiwalu Wratislavia Cantans to nie jedyne święto, jakie będziemy celebrować w tym roku. Swój imponujący i równie szacowny jubileusz obchodzić będzie w trakcie festiwalu jego wieloletni dyrektor, wybitny polski dyrygent i pedagog muzyczny, przez lata związany z Wrocławiem i z Wratislavią – Tadeusz Strugała.

Tadeusz Strugała, fot. Robert Balcerzak, źródło: http://www.strugala.com/
Tadeusz Strugała, fot. Robert Balcerzak, źródło: http://www.strugala.com/

16 września będzie znaczącą datą Wratislavii Cantans. Tego dnia organizatorzy zapraszają na koncert z okazji jubileuszu 80-lecia urodzin Tadeusza Strugały - absolwenta wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej na wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury. Ten znany artysta od 1969 roku pełnił funkcję dyrektora Filharmonii Wrocławskiej, kierownika artystycznego i pierwszego dyrygenta, a lata 70. XX wieku określa się we Wrocławiu jako „erę Strugały”. Podkreśla się jego zmysł menadżerski, dzięki któremu udawało mu się zapraszać do Wrocławia wybitnych muzyków, a także pasję pedagogiczną, która zaowocowała ciekawymi projektami edukacyjnymi dla młodej publiczności.

Bogata kariera, prestiżowe nagrody

W swojej bogatej karierze Tadeusz Strugała szefował WOSPRiT w Katowicach, był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, szefem orkiestry Filharmonii Krakowskiej oraz dyrektorem artystycznym i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.

Jako dyrygent zdobył wiele prestiżowych nagród: „Orfeusza” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej, „Grand Prix du Disque Ferenc Liszt”, został też odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001) i złotym medalem Gloria Artis (2006). Jest doktorem honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Wratislavia Strugały

Kiedy w 1976 roku Tadeusz Strugała objął po Andrzeju Markowskim, twórcy Wratislavii Cantans, funkcję kierownika festiwalu, nadał mu nowa dynamikę i wprowadził wiele istotnych zmian. Wydłużył czas trwania imprezy, zwiększył znacząco liczbę koncertów, wprowadził do repertuaru Wratislavii spektakle operowe i recitale, organizował sesje naukowe i kurs interpretacji muzyki oratoryjnej. Działając przez osiemnaście lat (1978–1997) – najdłużej w historii – jako dyrektor artystyczny Wratislavii, rozszerzył jej formułę oratoryjno-kantatową, znajdując miejsce m.in. dla muzyki etnicznej, muzyki sakralnej różnych religii. W 1977 roku udało mu się wpisać Wratislavię na prestiżową listę Association Européenne des Festivals de Musique w Genewie, dzięki czemu wrocławski festiwal zyskał w nazwie przymiotnik „międzynarodowy”.

Trzy jubileusze

Maestro obchodzi w tym roku jubileusze równie ważne, jak okrągła rocznica prowadzonego przezeń festiwalu: osiemdziesiąte urodziny i sześćdziesięciolecie pracy twórczej. Podczas rocznicowego koncertu sam jubilat poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Narodowego Forum Muzyki, z którą wykona Wratislavia gloria i III Symfonię op. 36 „Symfonię pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego i I Symfonię c-moll Johanessa Brahmsa.

Partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans jest PKO Bank Polski, patronujący również Narodowemu Forum Muzyki we Wrocławiu.

Iwona Ramotowska
dolce-tormeto.blogspot.com; dolcetormento.pl

Czytaj także:

"Wędrująca" Wratislavia. 50. edycja Festiwalu nie tylko we Wrocławiu

Wratislawia Cantans ante portas!

loaderek.gifoverlay.png