XXIII Bydgoski Festiwal Operowy
Przed nami jedno z ważniejszych wydarzeń operowych w kraju - XXIII edycja Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Od 23 kwietnia do 8 maja 2016 w nowoczesnym gmachu Opera Nova w Bydgoszczy zaproszeni krajowi i zagraniczni goście zaprezentują spektakle, stanowiące w ostatnim czasie ważne wydarzenia muzyczne na scenach polskich, europejskich, a nawet światowych.
Bydgoski Festiwal Operowy jest przedsięwzięciem bez precedensu. Dwadzieścia trzy lata temu nowy wówczas dyrektor Opery Nova Maciej Figas zorganizował z właściwym sobie rozmachem pierwszy przegląd festiwalowy i to od razu międzynarodowy. Od tego czasu Festiwal odbywa się co roku według tych samych, przyjętych na początku, reguł: za każdym razem otwiera go premiera przygotowana przez scenę-gospodarza Festiwalu, czyli Operę Nova; co roku w jego trakcie prezentują się inne polskie sceny; co roku również z ciekawymi propozycjami przyjeżdżają starannie wybrani goście - zespoły muzyczne, operowe i baletowe z całego świata.
Nie inaczej będzie w tym roku. Festiwal otworzy 23 kwietnia premiera Opery Nova - w tym roku jest to "Don Carlos" Giuseppe Verdiego w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, przygotowany pod kierownictwem artystycznym Piotra Wajraka. Jak przypominają organizatorzy - poprzednia realizacja tej opery w Bydgoszczy odbyła się 44 lata temu, więc jest to na pewno powrót znaczący. "Don Carlos", dzieło oparte na dramacie Friedricha Schillera, jest dziś jedną za najbardziej znanych i cenionych oper Verdiego. Choć, jako przedsięwzięcie przytłaczające swym rozmachem, była wielokrotnie zmieniana, skracana i przerabiana przez samego kompozytora. Jak zauważa Piotr Kamiński w "Tysiąc i jedna opera": Nie przypadkiem operowa adaptacja Verdiego znacznie częściej odwiedza dziś sceny światowe niż oryginał Schillera.
Kolejny spektakl, który zagości na Festiwalu to "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki w reżyserii Krystyny Jandy, również pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka (przedstawi go zespół Teatru Wielkiego z Łodzi). Natomiast 28 kwietnia będziemy mogli zobaczyć musical "Mistrz i Małgorzata" według powieści Michaiła Bułhakowa. Spektakl Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu wyreżyserował Wojciech Kościelniak (autor tłumaczenia i adaptacji), teksty piosenek stworzył Rafał Dziwisz, a muzykę skomponował Piotr Dziubek, który jest także kierownikiem muzycznym całości.
Ostatni dzień kwietnia należy do muzyki barokowej. Wersję sceniczną "Les Indes Galantes", czyli "Zamorskich zalotów", Jeana-Philippe’a Rameau, przedstawi międzynarodowy zespół Il Giardino d’Amore prowadzony przez Stefana Plewiaka - orkiestra grająca na dawnych instrumentach i kopiach z epoki. Il Giardino d’amore pokazał już wersję koncertową tej opery na Pierwszym Festiwalu Opery Barokowej Dramma per musica w Warszawie we wrześniu ubiegłego roku i było to przedsięwzięcie bardzo udane, przywołanie na scenę dzieła kompozytora niemal w Polsce nieobecnego. Wersję sceniczną opery wyreżyseruje Natalia Kozłowska, której dotychczasowe teatralne propozycje ("Agrippina i Orlando" Haendla w Łazienkach, "Pigmalion Rameau" w Warszawskiej Operze Kameralnej) cieszyły się dużym uznaniem publiczności.
Tyle o gościach polskich. Bowiem druga część Festiwalu to propozycje zza granicy. Jest wśród nich "Jenufa" Leosa Janácka - sztandarowe dzieło tego kompozytora w niedawno powstałej wersji przywiezie do Bydgoszczy Państwowa Opera im Janácka z Brna. Z kolei "Poskromienie złośnicy" wg Szekspira - balet znanego choreografa Johna Cranki z muzyką Kurta-Heinza Stolze (wg Domenica Scarlattiego) przedstawiony zostanie przez Polski Balet Narodowy. W finale Festiwalu współczesny balet "Jane Eyre" według wiktoriańskiej powieści Charotte Brontë, w choreografii Patricka De Bana, zobaczymy w wykonaniu The Shanghai Ballet z Chin.
Już ten pierwszy przegląd propozycji tegorocznego Festiwalu świadczy o jego różnorodności. Spośród propozycji festiwalowych - od francuskiego baroku, przez klasykę włoską, czeską i polską, aż po musical i balet współczesny - każdy może wybrać coś interesującego dla siebie.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
- Sponsorem XXIII Bydgoskiego Festiwalu Operowego po raz kolejny jest PKO Bank Polski, mecenas Opery Nova w Bydgoszczy, patronujący ważnym wydarzeniom muzycznym organizowanym przez tę instytucję.
Czytaj także:
Filharmonia Warmińsko-Mazurska - 70 lat minęło..
Jazzowe gwiazdy w Narodowym Forum Muzyki
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.