2016.01.15

Słownik naszego biegacza. Cz. 1

Rozpoczynamy nowy cykl prezentujący sylwetki biegaczy, zarówno osób ze świata sportu, jak również pracowników PKO Banku Polskiego z sekcji biegowej. Nasi bohaterowie będą wyjaśniać 10 haseł związanych z bieganiem. Zapraszamy na pierwszy odcinek!

Krystian Najbert

Cykl rozpoczyna słownik Krystiana Najberta, kierownika Zespołu Finansów Spółek Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zaczął biegać profesjonalnie latem 2012 r. Przez pierwsze 2 lata startował w krótkich biegach ulicznych – na 5 km lub 10 km. Na początku, jak zawsze, był duży progres i kolejne życiówki. A to wszystko przy bardzo ograniczonym treningu: 3 razy w tygodniu, nie więcej niż 30 km tygodniowo. W 2014 roku dołączył do tego jeszcze ciekawszy element – przygotowanie do zawodów terenowych: długie wybiegania w lesie i podbiegi w Łazienkach oraz treningi w górach, np. podczas ferii. Jedną z takich okazji, dość nietypowych, był ślub znajomych Krystiana w miejscowości górskiej i wspólny bieg z panem młodym na Baranią Górę.

Plany na przyszłość? Krystian chce wystartować w biegu górskim w parach (Bieg Rzeźnika), chociaż tu oprócz przygotowania fizycznego i psychicznego potrzebne jest dużo szczęścia w losowaniu miejsc – nie udało mu się w 2016 roku, więc będzie próbować w kolejnych. Trzymamy więc mocno kciuki!

Słownik Biegowy Krystiana:

1. Bieg

Pęd, prędkość i przyjemność.

2. Trening

Rozgrzewka i realizacja planu treningowego. Jeśli trening w lesie, to czasem spotkanie z dzikimi zwierzętami (najczęściej dziki).

3. Maraton

Wyzwanie, które czeka na realizację. Mój termin to wiosna lub jesień 2016 r.

4. Start

Adrenalina. Szybkie tempo, najczęściej za szybkie. W biegach ulicznych start to też często przepychanki Krystian Najbert(niestety), w biegach górskich to czas żartów, kiedy uczestnicy mają jeszcze siły.

5. Meta

Ulga i radość. Ulga – dlatego, że ostatni kilometr to mocne napieranie. Radość – bo najczęściej napieranie daje dobry wynik.

6. Trasa

Ważny aspekt treningu, jeszcze istotniejszy w zawodach. Najważniejszy element to profil wysokości (podbiegi i zbiegi). Trasy warto zmieniać i szukać w okolicy ciekawych miejsc – w Warszawie polecam Łazienki, trasę nad Wisłą i trochę dalej położony Kampinos.

7. Gadżet biegowy

Gwizdek przy plecaku biegowym. Na wszelki wypadek :)

8. Strój biegowy

Lekki. Obowiązuje zasada jak najlżejszego ubierania się – człowiek w trakcie biegu wytwarza tyle ciepła, ze nie są mu potrzebne specjalne warstwy. Natomiast ważna jest ochrona przed wiatrem. W przypadku długich biegów terenowych warto mieć ze sobą zapasowe ubranie.

9. Życiówka

Coś, co może poprawić albo zepsuć humor po zawodach.

10. Sukces

Pierwszy bieg górski – ukończony, i to na dobrym miejscu.

Z biegaczami rozmawia Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Małymi krokami do celu. Jak zacząć biegać i już nigdy nie przestać?

loaderek.gifoverlay.png