2013.12.21

Świąteczna historia Mikołaja

Święty Mikołaj, Santa Claus… czy po prostu Santa na dobre stał się dla nas częścią Świąt Bożego Narodzenia. Starszy pan z siwą brodą i wiecznie zaczerwienionymi od mrozu policzkami to symbol, który przez cały rok kojarzy się z radością i szczodrością. Od stuleci dzieci na całym świecie zastanawiają się, czy naprawdę istnieje i skąd się wzięły prezenty pod choinką?

Bez reniferów?!

Nie wszyscy jednak wiedzą, że dobrze znany nam staruszek to prawdziwa historyczna postać. Mikołaj z Miry był biskupem i żył w Azji Mniejszej na terenie dzisiejszej Turcji. Urodził się około 270 roku i słynął z dobroci i troski o ubogich. Według podań sam posiadał znaczny majątek, którym chętnie dzielił się z potrzebującymi. Stąd właśnie bierze się związana z nim tradycja wręczania sobie prezentów. Biorąc pod uwagę klimat jaki panuje w Turcji, ciężko wyobrazić sobie Mikołaja jeżdżącego saniami, do których zaprzęgnięte są renifery. Pierwsze wyobrażenia biskupa przedstawiają go podróżującego na osiołku. A renifery pojawiły się później, kiedy "rozwinął swoją działalność" i rozpoczął podróże także do chłodniejszych krajów ;)

Życie pełne przygód i dobrych uczynków

Przez wieki wokół postaci świętego narosło wiele legend. Jedna z nich mówi o trzech ubogich pannach, które wyszły za mąż dzięki jego interwencji. Mówiono także o młodzieńcach uratowanych przez niego od wyroku śmierci.

  • Nie każdy wie, że Mikołaj uważany jest również za patrona marynarzy!

Istnieje opowieść o żeglarzach wybawionych z morskiej katastrofy dzięki biskupowi podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy.

Bez nadwagi?

Razem z nowymi legendami przez stulecia świętemu przybywało też dodatkowych kilogramów. Kiedyś przedstawiany był jako dostojny szczupły starzec z okazałą brodą, często w infule i z pastorałem. W rękach trzymał worek prezentów oraz pęk rózg (ku przestrodze dla niegrzecznych dzieci). Choć św. Mikołaj biskup wyglądał inaczej niż wyobrażają to sobie współczesne dzieci, to pamięć o jego ciekawym życiu, dobrych uczynkach i szczodrości przetrwała.

  • Najmłodsi na całym świecie wierzą, że mieszka w miejscowości Rovaniemi w Finlandii, gdzie przez cały rok przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia.

O Mikołaju pamiętamy jednak nie z powodu jego odwagi i dobroci, a dzięki małym podarunkom, które wręczał dzieciom. Warto pomyśleć o tym podczas odpakowywania kolejnego prezentu, który znajdziemy pod choinką. A może najwspanialszy z nich to jednak czas spędzony razem?

CIEKAWOSTKI:

  • Na fiński adres świętego Mikołaja każdego roku trafia około pół miliona listów. Polska jest trzecim pod względem liczby wysłanych wiadomości!
  • Około 40% listów do świętego Mikołaja wysyłają dorośli.
  • Kiedyś prezenty, które dostawały dzieci były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały m.in. jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki.
  • Dzisiejszy wizerunek świętego Mikołaja narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. ubiegłego wieku.
  • W Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku istnieje przedstawicielstwo Świętego Mikołaja.
  • P.S. Jeśli ktoś nie napisał jeszcze listu do Mikołaja, to przypominamy jego adres: Santa Claus, Arctic Circle, 96930 Rovaniemi, Finlandia.

Olga Kamionek

Czytaj także: Świąteczna podróż dookoła świata

Źródła:

loaderek.gifoverlay.png