Miniekonomia w maksiwymiarze
Edukacja finansowa dzieci to jeden z najnowszych trendów w bankowości na całym świecie. Obecna oferta polskich banków nie odbiega od polityki realizowanej w tym zakresie przez wiodące instytucje zagraniczne i stawia nas wśród pionierów rewolucji w myśleniu o finansach najmłodszych. Dlaczego tak się dzieje i na co zwrócić uwagę w przypadku programów edukacyjnych oferowanych przez banki?
Inwestycja w przyszłość
Przede wszystkim na proces edukacji finansowej własnego dziecka warto patrzeć jak na inwestycję w jego (a czasem i swoją) przyszłość. Tutaj ze swoją ofertą wychodzą banki, którym jak nikomu innemu zależy na kliencie świadomym ekonomicznie, znającym swoje potrzeby i możliwości. Taki klient szybciej spłaci swoje zobowiązania i lepiej zainwestuje potencjalne zyski.
W Polsce jest 5 milionów dzieci poniżej 13. roku życia – najmłodszych należących do pokolenia, dla którego obcowanie z nowoczesnymi rozwiązaniami i urządzeniami jest czymś zupełnie naturalnym. Często nie zdajemy sobie sprawy z potencjału, który w nich tkwi. Już kilkuletnie dzieci mogą obecnie korzystać z usług bankowości elektronicznej poprzez specjalnie stworzone do tego celu bezpieczne, animowane serwisy internetowe.
Myślę, więc liczę
PKO Junior wykorzystuje ten potencjał i umożliwia młodym klientom, wspólnie z ich rodzicami, naukę przedsiębiorczości, systematyczności i zdobywanie umiejętności związanych z zarządzaniem w praktyce minibudżetem za pośrednictwem nowoczesnego serwisu bankowości elektronicznej www.junior.pkobp.pl. Dzięki atrakcyjnej grafice z efektami dźwiękowymi, dziecko łatwiej uczy się oszczędzania, planowania wydatków i przede wszystkim korzystania z własnego bezpłatnego, bezpiecznego i atrakcyjnie oprocentowanego konta – PKO Konto Dziecka1.
Obecnie z PKO Junior "bankuje" już ponad 110 tysięcy dzieci poniżej 13. roku życia. Dzięki stale rozwijanej dedykowanej ofercie najmłodsi mogą już także dysponować swoim budżetem posługując się kartami przedpłaconymi w formie klasycznego plastyku, naklejek, a nawet maskotek w kształcie żyrafy.
W XXI wieku oferta ta nie byłaby pełna, gdyby dzieci nie mogły też w sklepie zapłacić za pomocą telefonu. W PKO Banku Polskim jest to możliwe dzięki płatnościom mobilnym IKO (dla dzieci poniżej 13. lat - w formie „portmonetki IKO”). Dzięki ofercie PKO Banku Polskiego uczniowie od 6. do 13. roku życia mogą także korzystać z oferty Szkolnych Kas Oszczędności równocześnie zdobywając wiedzę z zakresu finansów zarówno w domu, jak i w szkole.
Siła nawyków
Korzystając z produktów bankowych najmłodsi uczą się tzw. socjalizacji ekonomicznej, która wpływa na ich postawy związane m.in. z wydawaniem i oszczędzaniem pieniędzy, zrozumieniem systemu ekonomicznego. Wiedza ta przekazywana jest także w postaci gier, zabaw czy aplikacji, na przykład mobilnego wydania magazynu „Brawo Bank” oraz za pośrednictwem internetu (materiały przygotowane z myślą o dzieciach i ich rodzicach na portalu www.bankomania.pkobp.pl).
Przede wszystkim jednak najmłodsi nabywają umiejętności planowania, myślenia perspektywicznego. Uczą się odpowiedzialności i szacunku do pieniędzy. Dysponując własnym minibudżetem, zbierając środki na określone cele stają się powoli świadomymi konsumentami, którym łatwiej w przyszłości przyjdzie zarządzanie własnym majątkiem.
Uczniowie szkół podstawowych mogą uczyć się podstaw ekonomii pod okiem nauczyciela-opiekuna SKO. Dzięki Szkolnym Kasom Oszczędności prowadzonym przez PKO Bank Polski mogą także korzystać z przystosowanego do ich wieku i gustu serwisu bankowości internetowej oraz oszczędzać na atrakcyjnie oprocentowanych kontach bankowych – SKO Konto dla Ucznia - www.sko.pkobp.pl2.
- Co trzecia szkoła podstawowa w Polsce uczestniczy w programie SKO (obecnie to ponad 4,6 tys. placówek).
- W internetowym SKO oszczędza obecnie ponad 150 tysięcy dzieci, a oferta edukacyjna dociera do około miliona uczniów.
- W serwisie SzkolneBlogi.pl swoje internetowe kroniki prowadzi ponad 500 szkół.
- Liczba fanów „Szkoły Oszczędzania” na NK.pl to ponad 74 tys.
1. (4,5 proc. w skali roku dla kwot poniżej 2500 zł: oprocentowanie zmienne, w skali roku)
2. (4,5 proc. w skali roku dla kwot poniżej 2500 zł: oprocentowanie zmienne, w skali roku)
Olga Kamionek
Specjalista PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Szansa na zmianę podejścia do edukacji szkolnej
Bankowość dla najmłodszych
Spersonalizowana edukacja przyszłością oświaty?
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.