Patenty na naukę finansów (cz. 2)
Jak uczymy dzieci bankowania? Na bankowym Facebooku swoje patenty zdradzili nam uczestnicy konkursu związanego z Dniem Dziecka.
Katarzyna Adamiak, Ługi Wielkie
Dziecko najszybciej uczy się przez zabawę. Zabawa w bank jest tego najlepszym przykładem. Dziecko samo rysuje pieniądze-banknoty i monety. Wykonuje również projekt karty bankomatowej z rysunkiem ulubionej postaci z kreskówki. Trzeba też wykonać bankomat i wpisać na nim cyferki. Budynek banku, również okienko do kasy, trzeba zbudować, np.: z klocków lub innych zabawek. Dziecko najpierw jest pracownikiem kasy - przyjmuje i wypłaca pieniądze. Idzie z własnoręcznie zrobioną karta do bankomatu i tam wypłaca pieniądze, które przeznacza na zakup zabawek (można pobawić się również w sklep), idzie do kasy i tam wpłaca i wypłaca pieniądze. Dziecko podczas takiej zabawy uczy się, co to jest bank, do czego służy, co to są pieniądze, rodzaje pieniędzy, jak nimi gospodarować. Wie, jak obsługuje się bankomat i z cyferek wybiera PIN. Uczy się oszczędzania. Świat finansów staje się łatwy i przyjemny :)
Klaudia Karolak, Wołomin
Aby nauczyć dziecko finansów, najprościej jest pobawić się z dzieckiem w sklep z zabawkami. Za pieniądze mogą nam posłużyć cukierki lub pieniądze-zabawki. Na początku zabawy określamy, ile cukierków musi dziecko zapłacić za daną zabawkę, dodatkowo musi wybrać, co najbardziej chciałoby kupić, ponieważ nie wszystko będzie mogło wziąć.
Dzieci można również uczyć oszczędności poprzez zabawę w dom. Warto powiedzieć dziecku, że są różnego rodzaju wydatki, takie jak: lekarstwa, zakupy, opłaty itp. W zabawie uczy się planować, ile pieniędzy powinno przeznaczyć na daną kwotę, by mógł później kupić sobie coś, za pieniądze, które mu zostaną.
Ze starszymi dziećmi można bawić się w grę Monopoly, można w niej również ustalić jakieś własne zasady, z życia codziennego. Gdy ja byłam mała, często po wizycie u lekarza rodzice zabierali mnie do hurtowni zabawek (w sąsiedztwie przychodni). Raz w miesiącu mogłam wybrać jedną zabawkę. Od małego w ten sposób uczyłam się wyboru, co najbardziej bym chciała, ponieważ mogłam wybrać tylko jedną zabawkę, z reszty musiałam zrezygnować, nawet jeżeli bardzo mi się podobały. Nie mogłam się doczekać, kiedy będę miała założone konto, ponieważ chciałam mieć koniecznie kartę - poczułam się wtedy bardzo dorosła. Dzięki rachunkowi od kilku lat mogę oszczędzać drobne kwoty, które przez ten czas urosły już znacząco.
Martyna Dudek – Kania Dąbrowa- Górnicza
Ja uczę moją córkę oszczędzać przez SKO! I mając je od września, diametralnie się zmieniła! Jest oszczędna, liczy każdy grosz i jeszcze ani raz z tego rachunku nie wypłaciła. Jak już chce coś kupić, stwierdza, że jednak tego nie potrzebuje i jeszcze trochę uzbiera! A do tego bardzo lubi Lokatkę!
Małgorzata Michalska, Warszawa
Moich trzylatków (mam bliźniaki) uczę że każdy ma swoją pracę - ja z mężem idziemy do pracy, a oni idą do żłobka. Teraz bardzo często mówią, że idą do swojej pracy. Jak nie chcą iść do żłobka, to wyjaśniam im, że jak oni nie pójdą, to mama też nie pójdzie i nie będzie w domu pieniędzy na soki czy spinki do włosów (wymieniam to, co w danym momencie jest w ich największym zainteresowaniu). W nagrodę za coś ekstra dostają czekoladowe pieniądze (uwielbiają je!), które później przeznaczają na coś, co chcą kupić. W ten sposób kupiliśmy im hulajnogi. Tak naprawdę oddają po 2-3 czekoladki, ale już wiedzą, że na coś fajnego muszą "zapracować".
Na początku nie było łatwo, aby oddały czekoladki, ale jak same wybrały sobie rzeczy, które chcą kupić, to poszło już łatwiej. Uczymy się też wydawania pieniędzy i liczenia, co mogą kupić za 1 pieniądz - liczą na razie do 10, i to wykorzystuje do zabawy w sklep. Kupiliśmy zabawkę - kasę z koszykiem na zakupy, towarami do kupna. Są tam też pieniądze plastikowe, karta płatnicza, czytnik do skanowania cen. Drugą kartę zrobiliśmy ze starej karty płatniczej. Na produkty nakleiłam ceny. Zabawa polega na tym, że bliźniaki najpierw wybierają produkty, a następnie za nie płacą. Pomaga to w liczeniu, ile pieniędzy im zostało i co za to mogą kupić.
Sylwia Palacz, Brzeg
Mój syn ma 9 lat, więc naukę poprowadziłam trochę poprzez test "na żywym organizmie". Jakiś rok temu zakupiłam mu kartę i raz na jakiś czas ją zasilam. Przez używanie karty syn zobaczył, jak szybko można stracić pieniądze, które się ma. Zaczął wyciągać z tego wnioski. Będąc w Centrum Nauki Kopernik, chciał kupić jakąś zabawkę, a na karcie miał 20 zł, pooglądął ceny zabawek i stwierdził, że za drogo. Dlatego kupił mały gadżet dla siebie (miś odblaskowy za 1 zł), a dla swojej małej siostry - żabę za 2 zł i stwierdził, że to wystarczy. Od czasu, gdy korzysta z karty, zaczął inaczej wydawać pieniądze :)
Olga Kamionek
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Patenty na naukę finansów (cz. 1)
Czy warto dawać dziecku kieszonkowe?
Granice kompetencji rodziców w kwestii edukacji finansowej dzieci
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.