2014.09.17

Bankowanie przed 30.

Pokolenie „młodych bankujących” zmienia oblicze oferty bankowej. Mają jasno sprecyzowane potrzeby i potrafią doskonale porównywać dostępne na rynku oferty. Dodatkowo są pierwszym pokoleniem, które nie pamięta czasów "bez internetu". Nowoczesne technologie nie mają przed nimi tajemnic. Będąc praktycznie całą dobę online oczekują, że szybka, wygodna i mobilna będzie również ich bankowość.

Bankowanie przed 30.

Badania wskazują, że młodzi ludzie, w tym studenci, dysponują własnymi pieniędzmi. Oszczędzają równie często jak pożyczają. Na brak zdolności kredytowej częściej narzekają osoby do 25. roku życia, nadal uczące się, oraz z wykształceniem podstawowym i średnim. 45 proc. młodych oszczędza, 13 proc. z nich w wieku od 18-25 lat posiada środki w przedziale 5-25 tys. zł. Posiadanie oszczędności najczęściej deklarują osoby z wyższym wykształceniem (59 proc.). Co ciekawe odsetek oszczędzających maleje z wiekiem. O tyle, ile w grupie 18 – 25 posiada je ponad połowa badanych, to wśród 31-35-latków jedynie 39 proc. Najczęstszym źródłem dochodów gospodarstw domowych młodych Polaków jest praca zarobkowa. W grupie wiekowej 18-25 pracuje ponad 60 proc. badanych. Duża część młodych otrzymuje także finansowe wsparcie od rodziców (27proc. w formie pieniędzy, 23 proc w formie opłacanych rachunków)*.

Konto dla „młodych”?

Banki „walczą” o młodych, którzy dopiero uczą się gospodarować swoim budżetem. Zadowolony posiadacz osobistego konta studenckiego (często jest to jego pierwszy produkt bankowy) będzie bardziej skłonny skorzystać w przyszłości z innych produktów banku - kredytowych, oszczędnościowych, inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych i związać się z daną instytucją na lata.

Klasyczne konta osobiste dla studentów to produkt przeznaczony dla osób w wieku od 18. do 26. roku życia. Te o bardziej uniwersalnym charakterze są przeznaczone dla osób, które nie ukończyły 30. roku życia. W momencie, gdy klient przekracza określoną barierę wieku, wiele banków automatycznie przekształca akademickie konto w nowy rachunek osobisty. Głównym wyróżnikiem większości ofert kont studenckich są obniżone koszty za prowadzenia rachunku, wydanie i używania karty oraz bankomatów na całym świecie.

Na całe życie

W PKO Banku Polskim ofertę PKO Konto dla Młodych dobrano na podstawie badań zachowań i oczekiwań młodych osób. Jego podstawowe wyróżniki to:

  • zero złotych za prowadzenie rachunku,
  • darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie,
  • i bezpłatne przelewy internetowe,

Szczególnie te ostatnie cieszą się dużą popularnością wśród młodych użytkowników sieci, którzy znacznie częściej niż ich rodzice robią zakupy online. Młodzi ludzie mają świadomość niemal nieograniczonych możliwości nowych technologii, ale i związanego z nimi ryzyka. Dlatego - jak wynika z badań - zależy im na stałej kontroli stanu swojego konta. Stąd cenią sobie usługę Powiadomienia SMS, która pozwala na bieżąco śledzić wszystkie operacje na koncie, lokatach i kredytach.

Posiadaczom konta wydawana jest wypukła karta płatnicza z logo MasterCard. Dzięki funkcji zbliżeniowej świetnie sprawdza się ona przy płaceniu za drobne i większe zakupy. Można nią dokonywać płatności na całym świecie oraz w sklepach internetowych.Ogromną popularnością wśród miłośników nowoczesnych rozwiązań cieszy się innowacyjna aplikacja IKO, która pozwala zastąpić portfel… telefonem komórkowym. IKO umożliwia szybkie i bezpieczne dokonywanie płatności, podejmowanie gotówki z bankomatów czy przelewy do innych osób na podstawie ich numeru telefonu.

  • Płatności, w szczególności zbliżeniowych, młodzi klienci Banku mogą dokonywać również „gadżetami” tj. specjalnymi na naklejkami i brelokami. Od września tego roku w sklepie zapłacić mogą także… zegarkiem.

Kredyt odnawialny bez prowizji - już w dniu otwarcia rachunku. To świetna informacja dla wszystkich, którym zdarzą się niespodziewane wydatki lub zabraknie pieniędzy do czasu wypłaty stypendium czy pensji. Osoby chcące skorzystać z preferencyjnego kredytu studenckiego nie poniosą kosztów związanych z opłatą przygotowawczą za rozpatrzenie wniosku kredytowego oraz przygotowanie i zawarcie umowy. Studentom zaoferowano również uproszczoną procedurę otrzymania karty kredytowej - wystarczy tylko złożyć oświadczenie uzyskiwania co miesiąc minimum 850 zł dochodu.

Konto studenckie można założyć albo wybierając się do placówki banku, albo przez internet (wystarczy wypełnić wniosek, a kurier przywiezie dokumenty do podpisania). W obu przypadkach należy przedstawić dowód osobisty i legitymację studencką. Zazwyczaj nie trzeba deklarować miesięcznych wpływów na rachunek.

Andrzej Wasilewski
ekspert PKO Banku Polskiego

Źródło:

*Finansowy portret młodych”, instytut badawczy Millward Brown, 2014.

Czytaj także:

Konta dla młodzieży – jak wybrać, kiedy zakładać?

PKO Pierwszy Kapitał – oszczędności na dobry start

Nowa oferta dla młodych

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png