2014.07.30

10 pytań, które prawdopodobnie usłyszysz podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Czeka cię ważna rozmowa kwalifikacyjna. Od jej przebiegu zależy to, czy dostaniesz pracę na upragnionym stanowisku. Chcąc zwiększyć swoje szanse, a jednocześnie maksymalnie zredukować stres, wcześniej przygotuj się do interview i przemyśl, jakich odpowiedzi udzielisz na najczęściej zadawane pytania. Z naszym krótkim przewodnikiem z pewnością będzie to o wiele prostsze!

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

  1. Co Panią/Pana zainteresowało w naszej ofercie? lub Dlaczego zdecydował/a się Pan/i odpowiedzieć na naszą ofertę?
    Przygotowując się do rozmowy, bardzo ważne jest, żeby dokładnie zapoznać się z zadaniami oraz oczekiwaniami, wymienionymi w ofercie. Odpowiadając na to pytanie, mamy na celu przekonać rozmówców, że wybór nie był przypadkowy, tylko związany z naszymi planami zawodowymi. Dobre wrażenie odniesie podzielenie się wiedzą merytoryczną związaną z poszczególnymi punktami. Jeżeli jednak nasz dotychczasowy profil zawodowy odbiega od proponowanego, warto opowiedzieć o swoich zainteresowaniach związanych z tym obszarem, ew. literaturą, z którą się ostatnio zapoznaliśmy na ten temat, czy zajęciami na studiach, które zainspirowały nas do aplikowania.
  2. Co w obecnej/poprzedniej pracy (na obecnym, poprzednim stażu/praktykach) należy/należało do Pani/Pana obowiązków?
    Jeżeli zakres obowiązków był bardzo szeroki, warto skupić się na zagadnieniach zbieżnych z tymi  przewidzianymi na proponowanym stanowisku. Sposób, w jaki zaprezentujesz to, czym się zajmujesz/zajmowałeś/-aś może świadczyć o tym, czy podchodzisz do pracy z entuzjazmem, zaangażowaniem.  
  3. Jaki jest Pani/Pana największy sukces/niepowodzenie?
    Przygotuj się do tego pytania w obu przedstawionych wariantach i uważnie przeanalizuj swoje CV. Zastanów się dobrze, jakie cele osiągnąłeś, jakie projekty zrealizowałeś i opowiedz o tych, które przyniosły ci największą satysfakcję. Wybierz te, dzięki którym najbardziej udało ci się rozwinąć posiadane kompetencje lub te, które przyniosły największe korzyści firmie. Opowiadając o nich, wspomnij o zdobytym doświadczeniu i podjętych przez ciebie działaniach. Opisuj te doświadczenia, które pokazują, że jesteś efektywnym pracownikiem, nastawionym na realizację celu. Cennym argumentem będą w tym przypadku liczby – np. procentowy wzrost sprzedaży lub innych wskaźników. To one najlepiej wesprą historię sukcesu. Z kolei zapytani o porażkę przyznawajmy się do popełnionych błędów. Poszukaj w pamięci sytuacji, w której mogłeś coś zrobić lepiej. Koniecznie podkreśl, że dzięki temu niepowodzeniu, np. przeprowadzonej w złym terminie kampanii, wiele się nauczyłeś i pozwoliło Ci to wyciągnąć wnioski na przyszłość.
  4. Gdzie widzi Pani/Pana siebie za 5 lat? Banalne pytanie?
    Nic podobnego. Opowiadając o swoich planach zawodowych, zdradzamy wiele o sobie. Dlatego ważne jest, abyśmy przedstawili spójny wizerunek siebie, jako pracownika. Pokażmy, że chcemy systematycznie realizować się w tym, co robimy, pokonując kolejne etapy na ścieżce rozwoju zawodowego. Jeśli posiadasz długofalowe cele, w oczach rekrutera stajesz się godnym zaufania, ambitnym kandydatem. Jeszcze lepiej wypadniesz, gdy przedstawisz je w formie SMART – jako cele konkretne, ambitne, realistyczne i osadzone w czasie (z ang. Simple, Measurable, Achievable, Relevant, Timely).
  5. Dlaczego odeszła Pani/odszedł Pan z poprzedniej pracy?
    To pytanie sprawdzające, między innymi, jakość naszej współpracy z poprzednim pracodawcą.  Odpowiadając warto być szczerym, ponieważ unikanie tematu lub owijanie w bawełnę, niepotrzebnie może wzbudzić podejrzenia. Brak możliwości rozwoju, nieprzyjemna atmosfera w pracy, czy zwolnienia grupowe stanowią całkowicie usprawiedliwione powody chęci zmiany.
  6. Z czego wynikały Pani/Pana zmiany miejsc pracy?
    Jeśli w ostatnim czasie kilka razy zmieniałeś miejsce zatrudnienia, w oczach rekrutera możesz uchodzić za osobę, która nie potrafi się przystosować do nowej firmy i porzuca kolejne, licząc na to, że w następnej będzie lepiej. Chcąc udowodnić rozmówcy, że ma przed sobą lojalnego pracownika,  przekonaj go, że zmiany te wynikały z przyczyn zupełnie od ciebie niezależnych np. likwidacja oddziału albo, potwierdzając informacje zawarte w CV, z każdym zmienianym miejscem pracy zmieniałeś stanowisko na wyższe, zyskiwałeś szerszy i wymagający większej odpowiedzialności zakres obowiązków.
  7. Skąd wynika/ją Pana/Pani przerwa/przerwy w zatrudnieniu?
    Różne okoliczności zmuszają nas do przerwania kariery zawodowej. Odpowiadając na to pytanie, należy szczerze wyjaśnić, która z nich miała miejsce. Możliwe, że był to czas, kiedy szukaliśmy nowej pracy albo okres urlopu macierzyńskiego, czy wychowawczego. Warto podkreślić przy tej okazji, że również wtedy zdobywaliśmy nowe doświadczenia, które okażą się przydatne w pracy. Macierzyństwo, na przykład, nauczyło nas odpowiedzialności i lepszego zorganizowania, dzięki czemu potrafimy robić kilka rzeczy naraz. Pozostając wciąż przy tym temacie, koniecznie zaznaczmy, że jesteśmy w stanie połączyć życie zawodowe z prywatnym. Jeżeli powodem przerwy było spełnienie marzeń o podróżach zagranicznych, nie obawiajmy się o tym opowiedzieć. Tego typu wyjazdy pozwalają nie tylko zdobyć bezcenną wiedzę nt. egzotycznych zakątków, historii, uczą również dobrej organizacji i stanowią niezwykłą okazję do budowania relacji z osobami posługującymi się innymi językami, żyjącymi z zupełnie innej kulturze, utożsamiających się z odmiennymi wartościami. 
  8. Co motywuje Pani/Pana do pracy? Jakie zadania przysparzają Pani/Panu najwięcej satysfakcji?
    Odpowiedź na to pytanie może stanowić źródło nawet kilku informacji o Tobie np. czy lubisz wyzwania i „skok na głęboką wodę”, wielogodzinne tête-à- tête przed komputerem z bazami pełnymi danych liczbowych, czy może należysz do osób, które najlepiej czują się podczas trudnych negocjacji i nieustannych spotkań biznesowych. A może Twoim żywiołem są czynności, które na pierwszy rzut oka wymagają sklonowania, kiedy zmysł organizacyjny będzie na wagę złota albo jesteś urodzonym liderem. Warto opowiedzieć posługując się przykładami, co i dlaczego stanowi główne źródło motywacji. Co innego wzbudzi entuzjazm u miłośnika Worda, co innego zachwyci osobę o umyśle analitycznym.
  9. Woli Pani/Pan zadania samodzielne, czy zespołowe?
    Posłuż się przykładami sytuacji, w których działałeś w jeden lub drugi sposób. Przy tej okazji może sam siebie zaskoczysz, że mimo wielu projektów zespołowych, w których brałeś udział, jednak najlepiej czujesz się jako wolny strzelec, który bierze odpowiedzialność za całość przedsięwzięcia. A może  odwrotnie, wolisz stały kontakt z członkami zespołu i ścisłą współpracę na każdy etapie projektu, konsultujesz z innymi swoje pomysły i decyzje.
  10. Jakie są Pani/Pana wymagania finansowe?
    Rekruter z pewnością zada to pytanie i trzeba być na nie przygotowanym. Na początku warto jednak zaznaczyć, że prawo do oszacowania swoich wymagań finansowych zostawiasz sobie na czas, gdy poznasz w pełni zakres obowiązków na stanowisku, o jakie się ubiegasz. Zbyt szybkie określenie kwoty może zniechęcić rekrutera. Na dalszych etapach rozmów, jeżeli uda się go przekonać o tym, że posiadasz dodatkowe cenne umiejętności, masz większą szansę, aby uzyskać wyższe wynagrodzenie. Postaraj się przygotować wariant zarówno brutto jak i netto, tak żebyś nie został zaskoczony prośbą o uszczegółowienie w tym zakresie. Jeśli nie jesteś pewny, co do konkretnej kwoty, możesz podać widełki, ale pamiętaj, żeby nie były one zbyt szerokie, bo wtedy nie będą stanowiły oczekiwanej odpowiedzi. Zastanów się w takim przypadku, jakie jest minimum, poniżej którego nie będziesz zainteresowany dalszymi negocjacjami oraz optimum, czyli poziom satysfakcjonujący

Pytania wskazane powyżej to tylko przykładowa lista tych, z którymi najczęściej możemy się spotkać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Musimy również pamiętać o przygotowaniu się do udzielenia odpowiedzi z zakresu wiedzy merytorycznej. Koniecznie zapoznajmy się dokładnie z profilem firmy, w której ubiegamy się o stanowisko oraz zakresem zadań.  Ważne, aby w czasie rozmowy wypaść jak najlepiej, a w tym celu należy przekonać rekrutera, że dokładnie przygotowaliśmy się do spotkania. 

Anna Ciechanowicz-Lewkowicz

Czytaj także:

Jak przygotować dobre CV i list motywacyjny?

Pierwsza praca: jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Portale społecznościowe pomocne przy szukaniu pracy

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png