2014.06.02

Inwestycja z widokiem na... przyszłość!

Nie trzeba być milionerem, aby stać się właścicielem apartamentu w jednym z polskich kurortów. Taka inwestycja niesie za sobą wiele plusów – od możliwości korzystania z nieruchomości we własnym zakresie po czerpanie z niej zysków. Rodzajów nieruchomości i sposobów korzystania z nich jest wiele.

Inwestycja w wakacyjną nieruchomość zamiast bankowej lokaty? Czemu nie! Teraz marzenie o posiadaniu na własność mieszkania nad morzem czy apartamentu w znanym hotelu można łatwo spełnić. Co ciekawe, jeszcze niedawno rynek nieruchomości wakacyjnych określany był mianem „wartościowego” lub „luksusowego”. Dziś ceny lokali w kurortach znacznie się obniżyły i wielu z nas może sobie pozwolić na zakup drugiego domu w celach rekreacyjnych lub zarobkowych, bez zbytniego obciążania domowego budżetu.

Własne „M”

Coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w nieruchomości, w tym turystyczne. Najczęściej spotykaną formą jest kupno apartamentu w atrakcyjnej lokalizacji. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Z pewnością będzie nim możliwość swobodnego poruszania się na rynku nieruchomości – wybór lokalu na rynku pierwotnym lub wtórnym oraz fakt, że lokal kupujemy na własność i sami możemy zarządzać jego przeznaczeniem. Można go swobodnie przystosować do potrzeb własnych i ewentualnego wynajmu wczasowiczom. Niewątpliwym atutem takiego wyboru jest to, że w wolnych chwilach możemy wypoczywać w ulubionej miejscowości, we własnym domu, nie ponosząc dodatkowych kosztów związanych z wyjazdem. A w okresie, kiedy z niego nie korzystamy, lokal możemy wynająć i… zarabiać na turystach. Poza sezonem, aby miejsce generowało zyski, poszukajmy chętnych na dłużej, np. firm wynajmujących mieszkania dla swoich pracowników zatrudnianych na określony czas.

Jeżeli nieruchomość, z której chcemy czerpać zyski, jest oddalona od naszego stałego miejsca zamieszkania o setki kilometrów, dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie zarządzania nią profesjonalistom. W takiej sytuacji najwygodniej zdecydować się na zakup apartamentu od dewelopera, który w swojej ofercie zawarł opcję zarządzania nieruchomością pod naszą nieobecność oraz wypłatę właścicielowi stałych zysków z wynajmu. Takie osiedla, z bogatą infrastrukturą rekreacyjną (m.in. baseny, place zabaw) powstają w wielu miejscach w Polsce. Różnią się od popularnych condo- czy aparthoteli tym, że o wynajem, w zamian za procent z zysku, dba zarządca nieruchomości, a nie sieć hotelowa.

Dysponując większą kwotą, można pokusić się o kupno wolno stojącej nieruchomości – domu nad morzem, w górach czy nad jeziorami. Takie miejsca chętnie wynajmują letnicy. W sezonie urlopowym dom zapewnia większą niezależność – można wypocząć z rodziną lub zaprosić przyjaciół na wakacje, a w ogrodzie urządzać przyjęcia, grillowanie czy stworzyć plac zabaw dla dzieci.

  • Oferty sprzedaży istniejących pensjonatów w różnych częściach kraju również cieszą się sporym zainteresowaniem. Często wystarczą drobne prace remontowe i obiekt jest gotowy do przyjmowania gości.

Dużą inwestycją będzie z pewnością kupno działki budowlanej z zamiarem wybudowania „letniska” na własną rękę. Oprócz kosztów placu należy liczyć się z kosztem projektu architektonicznego, zakupem materiałów budowlanych, zatrudnieniem profesjonalnej ekipy i wszelkimi dodatkowymi wydatkami, np. na zagospodarowanie terenu. Jeśli zdecydujemy się na budowę wymarzonego domu na lato w znacznej odległości od naszego stałego miejsca zamieszkania, trzeba wziąć pod uwagę logistykę przedsięwzięcia.

Taka inwestycja wymaga częstej obecności na placu budowy, co z kolei wiąże się z regularnymi dojazdami.

Marzenie o własnym wakacyjnym miejscu można spełnić – wystarczy odwiedzić oddział PKO Banku Polskiego i dowiedzieć się, jakie są możliwości sfinansowania inwestycji.

Kup sobie... kawałek hotelu

Kolejną propozycją jest możliwość zakupu części luksusowego obiektu hotelowego i czerpanie z tego korzyści finansowych. To inwestycja w tzw. apart- lub condohotel zarządzany przez markową sieć.

Najciekawszą ofertę na rynku przedstawia Qualia Development, która sprzedaje apartamenty w najlepszych z możliwych nadmorskich lokalizacji: Gdańsku oraz Międzyzdrojach (Golden Tulip Gdańsk Residence i Golden Tulip Międzyzdroje Residence). Korzyści z takiego inwestowania środków są duże. Przede wszystkim nie trzeba martwić się ani o szukanie najemców, ani o koszty utrzymania, a co więcej – o profity. Spółka Qualia Development, należąca do PKO Banku Polskiego, proponuje bowiem gwarantowane zyski przez 15 lat, które sięgają nawet 9 proc. wartości nieruchomości w skali roku.

  • Dodajmy jeszcze, że wszystkie koszty funkcjonowania condohotelu pokrywa operator hotelowy (inwestor nie płaci czynszu ani nie ponosi bieżących wydatków na apartament). Właściciel zapłaci tylko podatek od nieruchomości i składkę na fundusz remontowy.

Inwestując swoje oszczędności w apartament hotelowy w jednym z condohoteli Golden Tulip, kupujemy sobie również... darmowe wakacje! 21 dni w roku możemy spędzić, odpoczywając w swoim luksusowym apartamencie. A jeśli chcemy pojechać gdzie indziej, otrzymujemy zamienną propozycję spędzenia urlopu w trzech innych lokalizacjach lub spore zniżki na usługi hotelarskie w obiektach zarządzanych przez Qualia Hotel Management.

Finansowanie na wyciągnięcie ręki

Kupno lokalu mieszkalnego w turystycznej okolicy może być dobrym uzupełnieniem naszej strategii inwestycyjnej. Co zrobić, aby marzenia stały się rzeczywistością? Z pomocą w dofinansowaniu zakupu przyjdą doradcy kredytowi PKO Banku Polskiego. Z pewnością przedstawią nam szeroką ofertę z wieloma możliwościami wyboru. Jednym z nich będzie możliwość wzięcia kredytu „Własny Kąt hipoteczny” na kupno nieruchomości lub budowę domu na bardzo dobrych warunkach. Z propozycji może skorzystać każdy, kto jest klientem PKO Banku Polskiego i ma zdolność kredytową. Dopełniając minimum formalności (nie trzeba np. dostarczać odpisu z księgi wieczystej, jeśli nieruchomość jest w bazie centralnej), doradca szybko sprawdzi, czy spełniamy ten warunek, i zaproponuje atrakcyjne, negocjowane indywidualnie warunki cenowe, finansowanie do 95 proc. wartości nieruchomości oraz możliwość spłacania kredytu aż do 35 lat.

Inną propozycją jest „Własny Kąt biznes”, ukierunkowany już stricte na zakup lokalu pod wynajem. Ta oferta zostanie „uszyta na miarę” każdego klienta posiadającego rachunek w PKO Banku Polskim. Tu również obowiązuje prosta procedura i atrakcyjne warunki oferty, np. możliwość spłaty w ratach malejących lub równych, opcja zmniejszenia odsetek dzięki środkom zgromadzonym na koncie oszczędnościowo-rozliczeniowym i długi okres spłaty (do 25 lat).

Jeśli myślimy o kupnie i kompleksowym remoncie letniego domu czy mieszkania, równie ciekawie przedstawia się możliwość sfinansowania takiej inwestycji za pomocą „Kredytu hipotecznego MIX”. Ta propozycja zostanie dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb (np. spłata innego kredytu, kupno mebli do domu i inne) po omówieniu ich z doradcą. Sam proces udzielenia kredytu klientowi jest nieskomplikowany, decyzja zapada w ciągu kilku dni, a spłacić go będziemy mogli nawet w ciągu 35 lat.

  • Wszystkie kredyty w Banku można ubezpieczyć np. na wypadek utraty pracy czy hospitalizacji oraz raz w roku wziąć tzw. wakacje kredytowe, czyli zawiesić spłatę rat kredytu na 1 miesiąc w roku.

W przypadku, kiedy prowadzimy firmę, a wakacyjną inwestycję z miejsca potraktujemy jako poszerzenie swojej działalności, PKO Bank Polski może zaproponować nam kredyt inwestycyjny MSP. Wystarczy posiadać lub otworzyć konto firmowe w naszym Banku i prowadzić firmę co najmniej od 18 miesięcy, aby ubiegać się o kredyt inwestycyjny w kwocie do 1 mln zł na okres do 10 lat. Doradca przedstawi minimalne wymogi dokumentowe, a decyzja o udzieleniu takiej formy wsparcia przedsiębiorcy zapadnie nawet w ciągu jednego dnia. Warto sprawdzić pełną ofertę w najbliższej placówce PKO Banku Polskiego.

Jeszcze inną opcją jest... gromadzenie środków na koncie oszczędnościowym z przeznaczeniem właśnie na zakup apartamentu w górach czy nad morzem. W maju Bank uruchamia program długoterminowego oszczędzania, któremu koniecznie trzeba przyjrzeć się bliżej – w kontekście przyszłościowego zabezpieczenia materialnego swojego i swoich bliskich oraz spełniania marzeń bez obciążania domowego budżetu.

  • W maju PKO Bank Polski uruchamia program długoterminowego oszczędzania. Opiera się on na rozłożonym w czasie, systematycznym gromadzeniu środków na określone cele, tj.: indywidualne i emerytalne. W ramach określonego celu można wybrać pomiędzy produktami: depozytowymi (100 proc.), depozytowo-inwestycyjnymi (50 proc./50 proc.), inwestycyjnymi (100 proc.).

Karolina Miklewska

Czytaj także:

Ruch w nieruchomościach

Rynek nieruchomości - prognoza na 2014 rok

Mieszkanie - kupno czy wynajem

loaderek.gifoverlay.png