Kredyt gotówkowy - z ubezpieczeniem czy bez?
Przy zaciąganiu kredytu gotówkowego, klientom często proponowane jest dodatkowe ubezpieczenie. Taka ochrona może obniżyć oprocentowanie pożyczki, ale też w ostatecznym rozrachunku może zwiększyć miesięczne obciążenie ratalne. Czy na takie ubezpieczenie warto się godzić i czy jest to opłacalne?
Niemal każdy bank oferuje w ramach umowy kredytowej dodatkowe zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji. Można ubezpieczyć się nie tylko na wypadek śmierci, ale także utraty pracy. Choć taka ochrona często wpływa na koszt kredytu, należy pamiętać, by od kwoty do wypłaty odliczyć samą składkę ubezpieczeniową. To kredytobiorca jest zobowiązany do jej opłacenia.
Ubezpieczenie kredytu - opcja czy konieczność?
W większości przypadków klient ma wybór. Można również spotkać oferty, w których zamiast standardowego zabezpieczenia (m.in. poręczenia, zastawu czy środków zgromadzonych na koncie) bank proponuje kredytobiorcy wykupienie ubezpieczenia. Na przykład PKO Bank Polski nie tylko daje możliwość wyboru pożyczkobiorcy, czy chce skorzystać z ochrony ubezpieczeniowej, ale również wyboru wariantu (podstawowy czy rozszerzony). Nierzadko też z tego tytułu można liczyć na promocyjną marżę banku od wysokości zaciągniętego zobowiązania.
Na polskim rynku działają instytucje kredytowe, które bezwzględnie wymagają wykupienia polisy, klient więc nie ma możliwości zrezygnowania z takiej usługi. Zdarzają się sytuacje odwrotne, kiedy bank nie ma w ofercie kredytu z dodatkowym ubezpieczeniem w pakiecie.
Jakie ubezpieczenie dodawane jest do kredytu?
W zależności od oferty mogą być dostępne różne rodzaje ubezpieczenia. Najczęstszymi typami są ubezpieczenia zdrowotne, standardowe ubezpieczenie na życie i ubezpieczenie na wypadek utraty pracy. Są to zabezpieczenia, które pozwolą bankowi ściągnąć zaciągnięte przez kredytobiorcę zobowiązanie w sytuacjach, kiedy może on stać się niewypłacalny.
Pierwsze dwa typy ochrony najprawdopodobniej wielu klientów już posiada. Banki często umożliwiają wybór polisy, więc jeśli już decydujemy się na ubezpieczenie, warto wybrać to, którego jeszcze nie wykupiliśmy. Należy także pamiętać, że tylko ubezpieczenie na życie zapewnia gwarancję pokrycia całego, pozostałego do spłaty długu w przypadku śmierci kredytobiorcy.
Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu?
Wysokość stawki ubezpieczeniowej zazwyczaj uzależniona jest od wysokości kredytu oraz długości okresu kredytowania. I tak w przypadku kredytu w kwocie 10 tys. zł zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Banki często pobierają całkowity koszt ubezpieczenia z góry, więc jeśli mamy dłuższy okres kredytowania i wyższą kwotę zobowiązania, pula pieniędzy wypłaconych "na rękę" może być znacznie uszczuplona. Ale też przy wyższych kwotach banki "dodają" ubezpieczenie do pożyczek. Warto na zwrócić uwagę przeglądając oferty.
Czy warto godzić się na ubezpieczenie kredytu?
Co najmniej z dwóch powodów tak. Po pierwsze kredytobiorca zostaje objęty ubezpieczeniem na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych (np. niezdolności do pracy, poważnego zachorowania, śmierci). Po drugie, jeśli kredytobiorca nie ma możliwości skorzystać z pomocy żyrantów, takie ubezpieczenie może być jedyną drogą do uzyskania pożyczki. Pamiętajmy, że im krótsza i mniejsza pożyczka, tym mniejszą składkę zapłacimy. Nie bójmy się także korzystać z tego zabezpieczenia, ponieważ w razie wystąpienia sytuacji objętej ubezpieczeniem, mamy prawo domagać się odszkodowania.
Mateusz Gawin
Bankier.pl
Czytaj także:
Kredyt to nie cyrograf
RRSO - jak czytać reklamy kredytów?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.