Kredyt hipoteczny: na początek wyższa rata. Dlaczego?
Kilka pierwszych rat kredytu hipotecznego zazwyczaj różnić się będzie od pozostałych, nawet jeśli klient zdecyduje się na raty równe. Początkowe kwoty do spłaty mogą być nieco wyższe, choćby przez doliczanie opłat, które pojawiają się tylko na początku przygody z kredytem. Przykładem jest koszt ubezpieczenia pomostowego lub podwyższona marża kredytu do czasu prawomocnego ustanowienia hipoteki na rzecz banku.
Do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej, kredytodawca - bank przyjmuje na siebie podwyższone ryzyko transakcji. Dlatego stosowane jest dodatkowe zabezpieczenie. Bank może w tym celu pobierać składkę na tzw. ubezpieczenie pomostowe lub stosować czasową podwyżkę marży.
Wpis hipoteki do księgi wieczystej - im szybciej, tym lepiej
Aby nieruchomość mogła być uznana za faktyczne i rzeczywiste zabezpieczenie kredytu hipotecznego, w jej księdze wieczystej musi znaleźć się odpowiednio dokumentujący to wpis. Dokładnie - zapis dotyczący hipoteki w dziale IV księgi. Będzie on w kryzysowej sytuacji uprawniał pożyczający pieniądze bank do zaspokojenia z nieruchomości. Wpisu hipoteki do księgi wieczystej dokonuje sąd prowadzący rejestr ksiąg wieczystych, a wnioskuje o niego sam kredytobiorca.
Uzyskanie takiego wpisu może trwać nawet kilka miesięcy. Trudno dokładnie określić czas tej procedury, ponieważ zależy on od liczby rozpatrywanych właśnie wniosków. Po uregulowaniu formalności w sądzie prowadzącym rejestr ksiąg wieczystych i uzyskaniu prawomocnego wpisu hipoteki, dodatkowe opłaty przy racie kredytu przestają być pobierane.
Miesięczna składka lub podwyżka marży
Banki stosujące ubezpieczenie pomostowe pobierają do czasu wpisu hipoteki miesięczną stawkę wyliczaną od kwoty salda zadłużenia (zazwyczaj jest to ok. 0,08 proc. kwoty zadłużenia miesięcznie). W praktyce, zdecydowanie częściej przyjmowanym przez banki rozwiązaniem jest podwyżka marży do czasu uregulowania formalności związanych z wpisem hipoteki. Zwykle marża jest podwyższana o około 1 punkt procentowy.W PKO Banku Polskim marża klienta podwyższana jest o 0,9 p.p.
Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz
Bankier.pl
Czytaj także:
Kredyt to nie cyrograf
RRSO - jak czytać reklamy kredytów?
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.