2014.03.03

Lokata strukturyzowana, czyli jaka?

Produkty strukturyzowane nie są tak popularne jak lokaty bankowe. Mogą być wartościowym uzupełnieniem każdego portfela inwestycyjnego, choć w tym przypadku inwestycje wiążą się z pewnym ryzykiem.

Jak to działa?

Lokata strukturyzowana to jak połączenie dwóch przeciwności - bezpieczeństwa inwestycji z możliwością osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Jest to możliwe dzięki podziałowi środków - składa się z co najmniej dwóch części: "stabilnej" i "dynamicznej". Większość środków jest lokowana w bezpieczne papiery (np. obligacje skarbowe) lub na bankowych depozytach. W taki sposób - w zależności od oferty - bank "zagospodarowuje" przeważnie 80-90 proc. środków. Reszta, to już bardziej ryzykowna część - inwestuje w fundusze inwestycyjne, surowce, giełdowe indeksy, zazwyczaj bazujące na zakupie opcji.

  • Taki podział środków umożliwia zwrot z bezpiecznej części inwestycji, który równoważy ewentualne niepowodzenie w obracaniu resztą pieniędzy.

Jest to o tyle ważne, że w przypadku lokat strukturyzowanych nie mamy z góry określonej stopy procentowej jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych lokat. Zazwyczaj struktury gwarantują tylko kwotę wpłaconego pierwotnie kapitału - chociaż nie zawsze w całości. Niektóre lokaty strukturyzowane zapewniają zwrot tylko 80-90 proc. pieniędzy klienta.

Dla kogo?

To produkt dla wszystkich. Zwykle można wpłacać niewielkie kwoty (500-1000 zł), ale w niektórych przypadkach próg wejścia zaczyna się od kwoty kilkakrotnie wyższej.

Jaki jest czas inwestycji?

Lokaty bankowe zawierane są na kilka miesięcy (czasami nawet na kilka dni). W przypadku produktów strukturyzowanych w grę wchodzą dłuższe terminy - rozpoczynają się od jednego roku, ale zwykle wynoszą od trzech do nawet czterech lat. Konstrukcja oferty wręcz wymusza upływ dłuższego czasu, potrzebny do uzyskania zwrotu z zainwestowanego kapitału.

Jak obliczane są odsetki?

Wszystko zależy od formy produktu. Typowe wskaźniki wpływające na ostateczną rentowność takiej lokaty to średnia arytmetyczna danego indeksu i stopa wzrostu walorów albo określony kurs walutowy. Bywa, że podstawą obliczeń są skomplikowane wzory matematyczne. Jednak znacznie bezpieczniej angażować się w inwestowanie pieniędzy w mechanizmy prostsze, w pełni przez nas zrozumiałe.

Posłużmy się przykładem. Załóżmy, że za dotrzymanie okresu umownego dostaniemy kwotę uzależnioną od kursu walutowego USD/PLN w dniu końcowej obserwacji według jednej z dwóch zasad. Pierwsza brzmi tak - jeżeli kurs znajdzie się w przedziale domkniętym <3,0744 ; 3,2744>, to klient otrzyma 100 proc. wartości zainwestowanego kapitału oraz odsetki za okres umowny w wysokości 2,75 proc. za okres sześciu miesięcy (tj. 5,5 proc. w skali roku).

Zasada druga - jeśli w dniu końcowej obserwacji kurs walutowy USD/PLN będzie się różnił od kursu z dnia referencyjnego o więcej niż 11 groszy włącznie (tzn. nie znajdzie się w przedziale domkniętym <3,0744 ; 3,2744>), po dotrzymaniu do końca okresu umownego lokaty strukturyzowanej nastąpi zwrot 100 proc. wartości zainwestowanego kapitału, ale bez odsetek za okres umowny.

Ile można zyskać?

  • Lokaty strukturyzowane powstały po to, aby przynosić większe stopy zwrotu niż lokaty bankowe. Może się zdarzyć, że po kilku latach zyski wyniosą nawet kilkadziesiąt procent i jest to nieporównywalne ze standardową lokatą bankową.

Zachętą inwestycyjną może być także fakt, że niektóre  z produktów strukturyzowanych, dzięki posiadaniu cech polisy ubezpieczeniowej, są zwolnione z 19-proc. podatku od zysku kapitałowych (tzw. podatku Belki).

Czy można stracić?

Jeżeli okaże się, że inwestycja nie przyniosła żadnych zysków, to klient otrzymuje zwrot tylko gwarantowanej sumy. Nawet jeśli otrzyma 100 proc. wpłaconego kapitału, to de facto ponosi stratę, bo przez kilka lat jego pieniądze realnie straciły na wartości.

Przed zawarciem umowy zapytaj również o konsekwencje związane z ewentualnym zerwaniem lokaty przed terminem. W przypadku "zwykłych" lokat bankowych największą dolegliwością jest utrata odsetek, lecz za przedwczesne wycofanie pieniędzy ze "struktury" czasem może grozić dodatkowa prowizja uszczuplająca wpłacony kapitał własny.

  • PKO Bank Polski systematycznie oferuje swoim klientom interesujące produkty strukturyzowane. Na początku 2014 roku PKO Bank Polski wprowadził do oferty krótkoterminową lokatę strukturyzowaną, w której wartość odsetek jest uzależniona od zachowania się kursu walutowego EUR/PLN. Daje ona możliwość osiągnięcia potencjalnego zysku 4,80-5,27 proc. w skali roku, jeśli w dniu końcowej obserwacji kurs ulegnie spadkowi. Od stycznia do maja przewidziano aż pięć subskrypcji.  Więcej informacji o lokacie znajdziesz tutaj.

Mariusz Tomczak

Cztaj także:

Dodatkowy zysk

PKO Pierwszy Kapitał: oszczędności na dobry start

Pomaganie innym to najlepiej oprocentowana lokata

Lokata a konto oszczędnościowe

loaderek.gifoverlay.png